17 січня 2019

США і Китай: війна за технології у розпалі

 

Роман Кот

11 січня ц. р. у Варшаві затримали високопоставленого співробітника компанії Huawei Technologies Co. Ван Вейцзина і громадянина Польщі, який раніше працював на посаді заступника директора департаменту ІТ-безпеки Агентства внутрішньої безпеки Польщі, а зараз працює в польському філіалі мобільного оператора Orange. Обох затриманих звинувачують у спробі заволодіти інформацією про розробку захисту мереж, призначених для використання польським урядом. Проведені обшуки не тільки в помешканнях затриманих, а й в офісах Huawei. Як наслідок, представник польського міністерства впровадження цифрових технологій Кароль Оконський згодом повідомив, що Польща може розглянути питання щодо заборони використання державними органами продукції Huawei через підозру у шпигунстві.

Хоча Huawei досить швидко відреагувала і навіть вже звільнила Ван Вейцзина, цей інцидент не можна вважати випадковим, а складовою кампанії з дискредитації та витіснення з західних ринків не тільки Нuawei, а й інших китайських телекомунікаційних гігантів, зокрема компанії ZTE Corp.

1 грудня минулого року в Канаді затримали фінансового директора Huawei Мен ВанчжоуЩе 1 грудня минулого року в Канаді затримали фінансового директора Huawei Мен Ванчжоу за запитом про екстрадицію до США. Її запідозрили у порушенні американських торгових санкцій проти Ірану. Хоча Мен Ванчжоу відпустили під заставу, інцидент став причиною дипломатичного скандалу між КНР та США.

5 грудня BT Group PLC, найбільший за кількістю клієнтів оператор зв'язку Великобританії, повідомив про заміну обладнання Huawei, що забезпечує передачу викликів і інтернет-трафіку, в мережах компанії, посилаючись на загрози національній безпеці.

10 грудня Японія вирішила виключити продукцію китайських компаній Huawei Technologies Co. та ZTE Corp. зі списку державних закупівель.

18 грудня Національне управління з кібернетики та інформаційної безпеки Чехії повідомило, що використання в державних установах програмного забезпечення та техніки Huawei і ZTE може загрожувати національній безпеці країни.

До цього слід додати аналогічні обмеження, накладені на Huawei і ZTE у США та активно циркулюючу в американських ЗМІ інформацію про те, що найближчим часом президент США Дональд Трамп може підписати указ про заборону американським компаніям закуповувати обладнання вищезгаданих китайських компаній в цілому.

Також зазначимо, що 13 грудня в одному з впливових австралійських видань Sydney Morning Herald було організовано «витік» стосовно того, що альянс розвідок «Five Eyes» (США, Великобританія, Канада, Австралія, Нова Зеландія) ще в середині липня 2018 року ухвалив рішення щодо витіснення китайської компанії зі світових ринків.

Змагання за штучний інтелект

Протистояння США як сили, що прагне зберегти за собою світове лідерство, та Китаю в усіх без винятку регіонах світу на сучасному етапі проявляється переважно в економічній та частково у безпековій сфері. Є підстави вважати, що в короткостроковій перспективі ця тенденція зберігатиметься. Водночас, у середньо- та довгостроковій перспективі одним з ключових аспектів протистояння двох держав є отримання технологічних переваг, які, своєю чергою, служать основою для досягнення переваг економічних та, зрештою, військових. Найбільш активно конкуренція США та Китаю проявляється у кількох технологічних нішах: телекомунікації, кібербезпека, розробка зброї, заснованої на нових фізичних принципах, розвиток «штучного інтелекту» (ШІ) та космонавтика.

Головну ставку США та Китай роблять на опрацювання комплексу технологій під умовною назвою «штучний інтелект». Така увага саме до цієї сфери пояснюється, перш за все, тим, що останнім часом розвиток систем зв'язку дав змогу оперувати величезними об’ємами даних і, як наслідок, реалізувати на їх основі так зване «глибинне навчання» штучного інтелекту (дозволяє продукувати алгоритми, які діють на основі набутого досвіду без написання спеціальної програми) Це, своєю чергою, дає змогу перетворити ШІ на каталізатор розробки інновацій у інших сферах.

У цьому контексті керівництво КНР доручає Huawei виконувати одну з ключових ролей. Тому окрім смартфонів Huawei випускає телекомунікаційне обладнання та споруджує мережі зв’язку. Компанії належить 26 % світового ринку спорудження телекомунікаційних мереж, також вона розробляє технології штучного інтелекту. До слова, нещодавно видання Fortune China визнало Huawei найінноваційнішою китайською компанією у 2018 році.

Huawei посідає перше місце за капіталізацією серед компаній, що займаються будівництвом телекомунікаційної інфраструктури

Huawei посідає перше місце за капіталізацією серед компаній, що займаються будівництвом телекомунікаційної інфраструктури

Джерело: statista.com

З огляду на це, атаки на Huawei мають на меті:

  • дискредитувати компанію з метою витіснення її з ринків, у першу чергу, західних країн, аби обмежити її можливості у зборі даних, які є «сировиною» для розвитку технологій штучного інтелекту;
  • усунути конкурента за багатомільярдний бізнес перед початком впровадження по всьому світу технологій 5G;
  • мінімізувати можливості Китаю щодо збору на Заході інформації у розвідувальних цілях.

Ризики

Huawei має угоди на постачання обладнання для 3G та 4G-мереж з операторами у Південній Кореї, Японії, Австралії, Італії, Туреччині, Саудівській Аравії, Великобританії, Німеччині, Франції та Канаді. Окрім того, станом на початок 2018 року Huawei підписала 25 меморандумів про взаєморозуміння з операторами щодо тестування її обладнання для найбільш перспективних мереж 5G, які дозволяють збільшити швидкість та об'єм передачі даних до 50 разів. Серед інших це британська компанія British Telecom, канадська Bell, французька Orange, німецька Deutsche Telekom, а також з Vodafone, яка працює по всьому світу.

Як правило подібні меморандуми передують укладанню контрактів, однак внаслідок вищезазначених подій вони опиняються у групі ризику і як було вказано вище, уже розпочався процес перегляду угод з Huawei.

Повне банкрутство компанії малоймовірне, зважаючи на потужні позиції компанії на внутрішньокитайському ринку та державну підтримку. Разом з тим, слід очікувати продовження різного роду дискредитуючих дій проти компанії, що можуть призвести до її витіснення як мінімум з західних ринків.

Huawei належить 26 % світового ринку спорудження телекомунікаційних мереж
Huawei належить 26 % світового ринку
спорудження телекомунікаційних мереж

Зважаючи на взаємопов’язаність китайської зовнішньої політики та економіки, подібні дії більш ймовірні в країнах, що не входять до китайської ініціативи «Пояс і шлях», або залежать від політичної і/або економічної підтримки США. Беручи до уваги ці критерії, нових інцидентів за участі китайських компаній слід очікувати в країнах Центрально-Східної Європи, а також арабських монархіях Перської затоки.

Стосовно України, то за даними сервісу Base Stations, на 33,9 з 70,8 тис. базових станцій, якими користуються українські мобільні оператори, стоїть обладнання Huawei. Цей факт робить системи зв'язку на території України потенційно уразливими і вимагає вжиття заходів щодо мінімізації відповідних ризиків.