10 листопада 2015

Україна таки намагається рухатись в електроенергетиці по-європейськи

Богдан Соколовський

Кілька днів тому, 6 листопада 2015 року, міністр енергетики і вугільної промисловості України В. Демчишин, пояснюючи Верховній Раді України мотивацію імпорту електроенергії з Росії, чи не вперше офіційно повідомив, що прокладена нова високовольтна лінія електропередачі від Хмельницької АЕС до столиці України.

Фактично цю лінію треба було б прокласти ще у перші роки відновлення незалежності України, а саме: модернізувати лінії електропередачі насамперед для того, щоб запобігти втратам електроенергії. На жаль, цього не зробили. Замість цього понад 24 роки в Україні зводилися нові електростанції. У зв’язку з цим варто нагадати, що у нас фактично залишились ще радянські лінії електропередач та їх менеджмент із втратами електроенергії в середньому 12 %. В той же час, наприклад, сьогодні втрати у Польщі складають 9 %, а у ФРН — 6 %. В середньому в ЄС втрати складають 6-9 %.

Будемо сподіватись, що ця нова лінія Хмельницький-Київ побудована з використанням найновіших технологій та сучасних методів менеджменту, які надаватимуть можливість суттєво зменшити втрати електроенергії до такого рівня, як у ЄС.

Модернізація електропередачі в Україні (разом: і ліній, і менеджменту) з метою зменшення втрат електроенергії в середньому з 12 %, наприклад, до польського рівня (9 %), була би спів мірна з припиненням експлуатації одного такого блоку, наприклад, як на Хмельницькій АЕС (потужністю приблизно 1 ГВт). А до рівня німецького — двох блоків ХмАЕС. Звичайно, в разі успішної модернізації ніхто не зупиняв би роботу діючих потужностей генерації, які можна було б використовувати для розвитку економіки і збільшення експорту електроенергії.

Отже, виходить, що у контексті євроінтеграції України найближчим часом доречно модернізувати електропередачу до європейських норм, а не будувати нові електрогенеруючі потужності (станції), де, як правило, спостерігається значна корупційна складова. На жаль.