29 жовтня 2013

Агонія Загального Національного Діалогу

Незалежний аналітичний центр геополітичних досліджень «Борисфен Інтел» надає можливість аналітикам висловити свою точку зору стосовно конкретної політичної, економічної, безпекової, інформаційної ситуації в Україні та в світі в цілому, на основі особистих геополітичних досліджень та аналізу.

 

Зауважимо, що точка зору авторів
може не співпадати з редакційною

Володимир Гузенко — випускник Військового інституту іноземних мов (Москва).  Нині перебуває в Єменській Республіці, де має можливість відстежувати на місці події однієї з революцій «арабської весни».

 

Сильно засмучені безрезультатністю Загального Національного Діалогу (ЗНД), представник Генерального секретаря ООН Джамаль Омар Бен і президент Ємену Абдо Раббо Мансур Хаді вирішили перейти до методів «істинної демократії» і розпочали видавати укази і плодити накази.

По-перше, вирішено, що останні, завершальні збори ЗНД відбудуться 10 жовтня ц.р. Їх фінансування припиняється. По-друге, скасовуються робочі комісії з проблем Півдня і питань будівництва держави (шаріатська чи світська), як такі, що не впоралися з поставленими завданнями. Рішення з цих двох ключових питань будуть затверджені «винятково у робочому порядку».

Каддафі в оточенні президента Ємену Алі Абдалли Салеха (ліворуч) і президент Єгипту Хосні Мубарак на афро-арабському саміті в Сирті 10 жовтня 2010

Каддафі в оточенні президента Ємену Алі Абдалли Салеха (ліворуч) і президент Єгипту Хосні Мубарак на афро-арабському саміті в Сирті 10 жовтня 2010 http://www.lapresse.ca/

Виникає природне запитання: чому американська модель «демократії», що нав'язується усім без винятку народам, так і не прижилася в Ємені, незважаючи на його відсталість у всіх областях? Адже колишній президент Алі Абдалла Салех надав народу можливість висловити своє бачення кращого життя, дозволив створювати політичні партії, ввів демократію у вигляді «багатопартійності». Але, як мовиться, «вийшло, як завжди»... Чому? Краще за всіх, по-моєму, відповів на це запитання покійний Муаммар Каддафі у своїй «Зеленій Книзі» (до речі, оббріханій і облаяній усіма без винятку, в тому числі і ЦК КПРС, за її чіткі і ясні міркування).

Зелена Книга Муаммара Каддафі

Зелена Книга Муаммара Каддафі http://the-legends.ru/

У Каддафі є думка, яка донині своєї «крамолою» вганяє демократів, як на Заході, так і на Сході, в холодний піт і дрібне тремтіння: «Багатопартійність — це катастрофа для держави та суспільства». На його думку, в партію об'єднується невелика група осіб, що захищає свої особисті партійні інтереси, але ніяк не інтереси всього суспільства і держави. Багато таких партій в рамках, скажімо, парламенту змушені безупинно конфліктувати одна з одною, відстоюючи свої інтереси. Боротьба часом приймає різноманітні, найнесподіваніші форми, аж до протизаконних. Нерідко зупиняється дія навіть найважливіших державних і громадських проектів лише тому, що їх висунула партія-супротивник, партія-опонент.

У цій безперервній міжпартійній та міжфракційній боротьбі мало хто дбає про громадські інтереси. І якщо одна з цих партій дориваєтся до влади, то всі, або майже всі державні ресурси будуть використовуватися для задоволення запитів її членів, але аж ніяк не держави. Тому Каддафі і висловив своє ставлення до партій короткою, але ємною фразою: «Мін йихзб кхан» — «Хто вступив у партію — зрадник»! Бо особа, яка вступила в партію, що відстоює інтереси невеликої групи осіб, зраджує інтереси переважної більшості, тобто всього суспільства.

Завантажити Зелену книгу в різних форматахЗавантажити Зелену книгу в різних форматах lib.aldebaran.ru

Ви, читачу, можете, звичайно, не погоджуватися з Каддафі. Тоді просто придивіться до російського парламенту. І якщо ви не згодні з покійним лідером Лівії, то Бог вам суддя. Чи не виглядає вам знущанням те, що роль парламентів з їх численними партіями зводиться лише до пошуку виправдання рішень, прийнятих «правителями» і «схвалених» нібито обраними народними представниками?

А тепер погляньмо на Ємен. З самого початку цієї «історії» було зрозуміло, що нав'язування подібної демократії неорганізованому суспільству і державі зазнає краху. Суспільство, що занурене в феодалізм з деякими залишками родоплемінного ладу, і що намагається при цьому будувати сучасний капіталізм, та ще з соціалістичними «вкрапленнями», не досягне бажаного. Про це ми згадували на самому початку нашої розмови.

Президент Ємену Абдо Раббо Мансур Хаді
Президент Ємену Абдо Раббо Мансур Хаді http://www.voanews.com/

Запущений механізм ЗНД дозволив його учасникам просто обмінятися претензіями, висловити свої скарги і, нарешті, оголосити загрози, вкрай загострюючи обстановку і виводячи країну на грань вибуху. Всі основні складові сучасного єменського суспільства — племена, політичні партії і рухи, релігійні діячі, молодіжні та жіночі організації, зосереджені на одному майданчику з утопічною ідеєю — знайти рецепт ідеального справедливого і процвітаючого суспільства, — насправді лише ілюструють потворний винахід сучасної демократії під назвою багатопартійність...

На відкритті завершальної підсумкової сесії ЗНД з промовою виступив президент Абдо Раббо Мансур Хаді, який відзначив, як і пристало лідеру, досягнення ЗНД. Не забув він і про недоліки — відсутність рішення щодо проблем Півдня. Президент озвучив свою установку з цього питання — буде підписано федеративний Договір між усіма автономними територіями, включно з Півднем. В Договорі будуть враховані всі недоліки і помилки попереднього Договору про об'єднання двох Єменів. Здається, все ясно, є установка на перспективу, а не на повернення до минулого з його образами і помилками. Але урочистість підсумкового засідання була остаточно зіпсована агресивними виступами південних сепаратистів, підтримуваних північними хусітами. Гарячі дебати дуже швидко перейшли до рукоприкладства, що переросли потім у банальну бійку. Сесія так і не закінчилася. Вона відновиться після свята.

Жертвоприношення

Жертвоприношення http://www.gazeta.lv/

Примітка: 16 жовтня розпочалося свято Жертвоприношення, Ідуль Фітр, найбільше свято мусульманського світу, коли кожен мусульманин підтверджує свою відданість Аллаху, справі ісламу. Зазвичай, всі роз'їжджаються по селах, де ріжуть баранчиків на знак своєї вірності. Під жертвою, до речі, маються на увазі не баранчика, а свої діти (почитайте хоча б Біблію)... Ось така психологія, що прищеплюється з самого дитинства. З семирічного віку діти виховуються на цих традиціях, привчаючись різати горло баранів і обробляти туші. У будь-якому разі, вони звикають до потоків крові і не непритомніють від вивернутих нутрощів. У більш зрілому віці вони без вагань відрізають голови полоненим і заручникам... Така ось реальність, а не міфи про «кровожерливість мусульман». Вони не кровожерливі, просто так навчені. І роблять це все спокійно і без докору сумління. А нам залишається лише сприймати їх такими, якими вони є.

Цікаво, що паралельно з сесією ЗНД в одному із залів того ж президентського палацу проходило засідання «міні-ЗНД» — Спецкомітету «8+8» (у пресі його називають ще «Комітет 16-ти» або «скорочений ЗНД»). Але і це засідання, на жаль, закінчилося без будь-яких позитивних напрацювань.

Під час свята вся політична активність, здавалося б, повинна знизитися до мінімуму. Воно так і було на перший погляд. Але насправді «сутички бульдогів під килимом» не припинялися ні на мить. Вони ніби перемістилися в іншу площину.

«не час відпочивати, коли країна гине»Всі роз'їхалися. Прем'єр-міністр Басандува виїхав до Німеччини, половина його міністрів вирушила по всьому світу, інші поспішили до своїх родових сіл й маєтків. А ось один з улемів-богословів направив відкритий лист президенту Хаді з вимогою скасувати відпустку держслужбовцям, відкликати з відпочинку всіх тих міністрів, які виїхали за кордон, бо «не час відпочивати, коли країна гине».

Сокотра - унікальне місце земної куліСам Президент Хаді теж вирушив з Сани на острів Сокотра, де урочисто оголосив про створення нової провінції «Архіпелаг Сокотра», вивівши його з підпорядкування Хадрамауту. Створити нову провінцію «запропонував» емір Катару. Він же пообіцяв великі інвестиції в Сокотру в обмін на дозвіл побудувати на острові гробницю для своєї прабабусі, яка померла під час Хаджу на кораблі поблизу Сокотра і похована на острові через спеку, яка не дозволяла довго зберігати тіло. Не знаю, так це чи ні, але не це важливо. Не виключено, що прохання еміра якось пов'язане з відкриттям родовища нафти і газу на шельфі на захід від Сокотра.

У бухті Шуаб на Сокотрі з рук пропливаючого рибалки можна отримати таких от лобстерів
У бухті Шуаб на Сокотрі з рук пропливаючого рибалки можна отримати таких от лобстерів http://photorabota.ru/

Взагалі-то Сокотра — унікальне місце земної кулі. Про цей острів можна говорити безупинно. Ось хоча б міфи про радянську військово-морську базу, потім вже американську. Але про це трохи згодом...

Після Сокотри президент Хаді відвідав Аден, де посилено, на всіх рівнях, закликав жителів півдня повернутися до ЗНД і навіть, за деякими даними, провів «таємну» нараду з лідерами сепаратистів.

Член Консультативної ради доктор Абдель Вахаб ар-Роухані запропонував президенту Хаді «чесно оголосити про провал Діалогу, розпустити безпорадний уряд і призначити позачергові парламентські і президентські вибори... Інакше це зробить насильно хтось інший», наприклад, ар-Роухані (до речі, не остання людина в єменській еліті).

Племена перекривають основні стратегічні автомагістраліПід час свята виникла нова форма протесту племен, щось на кшталт громадянської непокори. Щоправда, незрозуміло проти кого вона спрямована. Швидше за все, це в рамках «дестабілізації». Племена перекривають основні стратегічні автомагістралі, не пропускаючи звичайні машини, але швидко щезають при появі поліції, яка сама розбирає завали. А коли вона від’їжджає, дорога перекривається знову. Поліція Рейди за один день зняла шість таких перепон на дорозі Сана-Саада. На дорозі Сана-Ходейда знято одинадцять заслонів, на дорозі Сана-Таіз — вісім... Тихо, без крові і пострілів. Блокуються колони нафтових танкерів, що прямують в Ходейду, так як нафтопровід знову підірвали. Жорстко заблокована дорога Сана-Маріб, де скупчилися сотні автоцистерн з дизпаливом та бензином.

Щоправда, армія розблокувала цю дорогу, Сана отримала пальне, але через два дні вона знову була перекрита, тривають бої. Таке ось свято «веселе».

орстко заблокована дорога Сана-Маріб, де скупчилися сотні автоцистерн з дизпаливом та бензиномА в провінції Саада знову спалахнули бої між хусітами і салафітами. Але про ці бої розповім згодом. А поки що, набравшись терпіння до закінчення свята, тобто 22 жовтня, чекаємо відновлення Діалогу. Хоча з власного досвіду і досвіду моїх колег знаю, що свято буде тривати ще, як мінімум, тиждень і робота фактично розпочнеться не раніше 29-30 жовтня.

І, нарешті, урочисто оголошено, що на 25 жовтня призначена контрреволюція з повалення уряду Басандуви, президента Хаді. Ну, поживемо — побачимо. І буде про що поміркувати.

Втім, ця дата викликає у мене якісь непевні асоціації.