30 травня 2017

Китай (中国) сьогодні

Огляд подій (22.05–28.05.2017)

 

І. Основні події та тенденції у розвитку ситуації довкола КНР

Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» виходить на один рівень з глобальним співробітництвом провідних країн світу у форматі G20 («Великої двадцятки»). Це було підтверджено у ході 1-го засідання в рамках механізму китайсько-німецького діалогу з гуманітарних обмінів 24 травня ц. р. у Пекіні, за участі міністра закордонних справ Китаю Вана І та голови зовнішньополітичного відомства ФРН З. Габріеля.

Зустріч міністра закордонних справ Китаю Вана І та голови зовнішньополітичного відомства ФРН З. Габріеля, 24 травня
Зустріч міністра закордонних справ Китаю Вана І та голови зовнішньополітичного відомства ФРН З. Габріеля, 24 травня

На погляд сторін, G20 можна вважати найбільш важливим майданчиком з регулювання глобальної економіки. В свою чергу «Пояс і шлях» був названий найбільш масштабною та впливовою ініціативою у сфері сучасних міжнародних відносин. За оцінкою глав МЗС Китаю та ФРН, різні за формою та змістом (з точки зору ідей та цілей) G20 та «Пояс і шлях» мають багато спільного.

Так, «Пояс і шлях» стимулює країни до активного поєднання стратегій розвитку та зближення політичних курсів, що тісно пов’язано з прагненням G20 до глобальної координації макроекономічної політики. Крім того, «Пояс і шлях» пропонує поглиблювати інтеграцію інфраструктур країн-учасниць, усувати торговельні бар’єри та прискорювати обіг фінансів, що співпадає з установкою G20 на впевнене зростання світової економіки.

Зважаючи на такі обставини, була висловлена впевненість у можливості подальшого поглиблення взаємодії між G20 та «Поясом і шляхом», які доповнюють та стимулюють одне одного у «побудові людського суспільства з єдиною долею».

 

ІІ. Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» у контексті китайських та регіональних інтересів

В рамках практичної реалізації зазначених планів 26 травня ц. р., за ініціативи Китайської залізничної корпорації, в Пекіні було створено Координаційний комітет з вантажних перевезень за маршрутом Китай-Європа. Завдання нового органу — координація дій з організації роботи цього маршруту, в т. ч. у плані розробки графіків руху потягів, обміну інформацією про вантажі та вагони, стан залізничної мережі тощо.

22 травня було відправлено перший товарний потяг
з китайського м. Шеньчжень до Білорусі

З часу відкриття прямого залізничного сполучення між КНР та Європою в 2011 році було відправлено понад 4 тис. потягів, у т. ч. близько тисячі потягів — з початку цього року. Зокрема, 22 травня ц. р. було відправлено перший товарний потяг з Китаю до Білорусі. Довжина шляху, який з’єднав китайський порт Яньтянь (район Шеньчженя) з містом Мінськ, становить 9,9 тис. км; час подолання шляху — два тижні.

 

ІІІ. Інші тенденції та події, що позначаються на ситуації в Китаї та довкола нього

3.1. Політика

Одним із основних пріоритетів зовнішньої політики Китаю є розвиток партнерських відносин з країнами ЄС. Так, у період 31 травня — 2 червня ц. р. планується візит прем’єр-міністра Китаю Лі Кецяна до Європи. У ході його зустрічей з керівництвом Європейського Союзу, ФРН та Бельгії передбачається обговорення шляхів забезпечення миру і стабільності у світі, посилення відкритості міжнародної торгівлі та інвестицій. Крім того, Лі Кецян братиме участь у ряді заходів, у т. ч. 19-й зустрічі лідерів КНР-ЄС за участю голови Європейської ради Д. Туска та голови Європейської комісії Ж. Юнкера; Діловому саміті КНР-ЄС; діалозі КНР та ЄС з питань співробітництва в сфері інновацій, а також Китайсько-німецькому інноваційному форумі з Федеральним канцлером Німеччини А. Меркель.

 

Водночас триває діалог між Китаєм та Росією. 25–26 травня ц. р. відбувся офіційний візит міністра закордонних справ КНР Вана І до Москви. На його зустрічі з главою зовнішньополітичного відомства РФ С. Лавровим розглядались перспективи поглиблення співробітництва між двома країнами, зокрема, плани візиту голови КНР Сі Цзіньпіна до Російської Федерації (передбачається на початку червня ц. р.). Крім того, міністри закордонних справ обговорили широкий спектр ключових регіональних та глобальних проблем, у т. ч. ситуацію довкола Сирії та Корейського півострова. При цьому сторони засудили заходи Північної Кореї з розробки ядерної зброї та випробування балістичних ракет, а також дії США з розгортання системи ПРО на території Південної Кореї. Позиції Росії та КНР з наведених питань були підтверджені також під час зустрічі Вана І з президентом РФ В. Путіним.

Зустрічі міністра закордонних справ КНР Вана І з главою зовнішньополітичного відомства РФ С. Лавровим та президентом РФ В. Путіним

3.2. Економіка

 

Рейтингове агентство «Moody's» знизило довгостроковий рейтинг Китаю в національній та іноземній валюті з Аа3 до А1

Рейтингове агентство «Moody's» знизило довгостроковий рейтинг Китаю

Ускладнення умов зовнішньоекономічної діяльності КНР (насамперед внаслідок посилення заходів США та ЄС із захисту своїх ринків), а також ряду внутрішніх проблем обумовлюють скорочення темпів зростання китайської економіки. Так, 24 травня 2017 року міжнародне рейтингове агентство «Moody's» знизило довгостроковий рейтинг Китаю в національній та іноземній валюті з Аа3 до А1. Разом з тим, довгостроковий прогноз по ньому змінено з негативного на стабільний, що засвідчує впевненість світових аналітиків у спроможності КНР подолати існуючі труднощі.

Зокрема, з метою покращення інвестиційного клімату в КНР планується скасування обмежень на участь іноземного капіталу в ряді галузей китайської економіки, у т. ч. в автомобілебудуванні. Тим самим будуть створені більш сприятливі можливості для взаємного доступу на ринки Китаю та його торговельних партнерів. В той же час, незважаючи на боротьбу КНР за посилення відкритості міжнародних ринків, керівництво Китаю вживає заходи для захисту національних виробників. Так, за рішенням китайського уряду введено трирічне мито на імпорт цукру.

 

3.3. Питання безпеки та силові структури

Головним чинником дестабілізації обстановки в АТР залишаються проблеми, пов’язані з ракетно-ядерною програмою Північної Кореї. Так, за заявою лідера КНДР Кім Чен Ина, незважаючи на погрози лідерів «Великої сімки» посилити санкції проти Північної Кореї, вона продовжуватиме створення нових потужних видів зброї. Водночас він висловив готовність застосувати таку зброю проти США та їх союзників у випадку нападу на Північну Корею. На підтвердження цього 28 травня ц. р. КНДР здійснила черговий (третій за останні два тижні) пуск балістичної ракети середньої дальності, яка пролетіла 450 км і впала у виключній економічній зоні Японії.

28 травня КНДР здійснила черговий пуск балістичної ракети середньої дальності 

Додатковий конфліктний потенціал у розвиток ситуації в Азійсько-Тихоокеанському регіоні вносять провокаційні дії Росії проти США у вигляді систематичних польотів літаків дальньої (стратегічної) бомбардувальної авіації Повітряно-космічних сил РФ у напрямку Аляски. Такі дії супроводжуються агресивною антиамериканською риторикою в контексті демонстрації зростаючих потужностей Стратегічних ядерних сил Російської Федерації.

У відповідь на це США демонструють свою силу в АТР. При цьому робиться акцент, як на можливості нанесення ударів по супротивнику, так і на спроможності відбити можливий ракетно-ядерний удар. Так, в доповнення до двох авіаносних ударних груп ВМС США «Ronald Reagan» та «Carl Vinson», які вже знаходяться в районі Корейського півострова, до регіону прямує третя група на чолі з авіаносцем «Nimitz» (найпотужніший з американських авіаносців). По суті, така концентрація авіаносних ударних груп ВМС США в районі потенційного конфлікту спостерігається вперше з часів корейської та в’єтнамської війн.

ВМС США направляють до регіону третю авіаносну ударну групу (CSG-11) на чолі з авіаносцем «Nimitz» (CVN-68)
ВМС США направляють до регіону третю авіаносну ударну групу (CSG-11)
на чолі з авіаносцем «Nimitz» (CVN-68)

Крім того, 30 травня ц. р. США провели практичне випробування системи ПРО THAAD у Південній Кореї щодо можливості перехоплення міжконтинентальних балістичних ракет. У рамках випробувань був імітований запуск балістичної ракети з території КНДР у напрямку США (починаючи з 1999 року США провели 17 випробувань ракет-перехоплювачів; останнє — в червні 2014 року).

Нові ракетні випробування КНДР викликали різко негативну реакцію Японії. За заявою прем’єр-міністра країни С. Абе, Японія докладе всіх зусиль, щоб переконати Раду безпеки ООН у необхідності посилення санкцій проти Північної Кореї. Водночас уряд Японії введе додатковий пакет власних санкцій стосовно КНДР.

Ракетні пуски КНДР засудили також Китай і Росія. Разом з тим, КНР негативно сприймає дії з посилення американської військової присутності в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Так, Міністерство оборони КНР закликало США «припинити провокаційну діяльність в районі Південно-Китайського моря, яка несе загрозу суверенітету і безпеці Китаю». В цьому плані було висловлено протест щодо наближення ракетного есмінця ВМС США «Dewey» до рифу архіпелагу Наньша (Spratly Islands), який Китай вважає своєю територією. Крім того, Міноборони КНР незадоволене активізацією повітряної розвідки США в регіоні. Демонструючи свою рішучість, Китай 24 травня ц. р. перехопив американський патрульний літак P-3 Orion ВМС США в небі над Південно-Китайським морем. Два винищувачі ВПС КНР J-10 пролетіли на відстані близько 30 метрів від нього.

Міністерство оборони КНР закликає США «припинити провокаційну діяльність
в районі Південно-Китайського моря»

Також Міністерство закордонних справ КНР висловило рішуче невдоволення підсумковою заявою саміту G7 щодо ситуації у Південно-Китайському та Східно-Китайському морях. Насамперед це стосується заклику до всіх країн регіону «утримуватись від будь-яких дій, які можуть призвести до ескалації напруженості в АТР, а також вирішувати морські територіальні суперечності за допомогою діалогу і права». За заявою МЗС КНР, Пекін завжди виступав і виступає за врегулювання таких проблем безпосередньо з іншими країнами регіону шляхом мирних переговорів. З урахуванням цього зовнішньополітичне відомство КНР зробило наголос на неприпустимості «безвідповідальних заяв» з боку провідних країн світу.

 

В цілому всі ці події свідчать про суттєве підвищення загрози виникнення збройного конфлікту в Азійсько-Тихоокеанському регіоні з непередбачуваними наслідками, у т. ч. можливістю застосуванням ядерної зброї. Тим самим загострення ситуації довкола Північної Кореї доповнює протистояння між Росією та Заходом у рамках виникнення «вісі нестабільності» по лінії Європа-АТР. По суті, сьогоднішня ситуація у світі все більше нагадує часи напередодні розв’язання Другої світової війни.

 

3.4. Наука і технології

Розвиток науково-технічного потенціалу КНР впевнено виводить країну в число передових в питанні освоєння космічного простору. За планами китайського уряду у поточному році буде запущено 6–8 навігаційних супутників «BeiDou», а у період з 2018 по 2020 рік — ще двадцять таких космічних апаратів. Нині на космічній орбіті вже є п’ятнадцять супутників такого типу, з яких п’ять включені до мережі. Виведення системи на повну потужність дозволить підвищити точність визначення координат наземних об’єктів до сантиметрового рівня.

Крім того, в рамках реалізації програми космічних досліджень Китай приступив до створення в провінції Гуйчжоу центру обробки даних з найбільшого у світі радіотелескопу FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope). За розміром апертури (500 м) та чутливістю прийомного пристрою радіотелескоп не має аналогів у світі і у найближчі 10–20 років залишатиметься одним із провідних астрономічних інструментів.

Найбільший в світі радіотелескоп FAST в провінції Гуйчжоу (Китай)

ІV. Плани та перспективи співробітництва між КНР і Україною

Керівництво КНР уважно ставиться до співробітництва з Україною. За заявою китайського посла в Україні Ду Вея, Пекін сподівається, що Київ якнайшвидше визначить свою позицію в питанні запровадження взаємного безвізового режиму та зони вільної торгівлі і готовий розпочати відповідні переговори у будь-який момент.

На підтвердження цього Китай послідовно відкриває свій ринок для України. Зокрема, на минулому тижні між КНР та Україною була досягнута домовленість про експорт української яловичини до Китаю. Розглядається питання щодо розширення можливості експорту до КНР також і інших українських товарів.

Підписання Протоколу інспекційних, карантинних та ветеринарно-санітарних вимог щодо експорту замороженої яловичини з України до КНР

Водночас поглиблюються китайсько-українські відносини у сфері культури. Так, на минулому тижні відбувся візит до України делегації китайського тібетського обміну. В рамках візиту пройшов круглий стіл на тему «Сучасні тенденції розвитку буддизму в світі та в Україні». Крім того, представники делегації виступили перед студентами Київського національного університету ім. Тараса Шевченка з лекцією про тибетську історію, культуру, медицину, філософію та мистецтво.

Круглий стіл в Києві на тему «Сучасні тенденції розвитку буддизму в світі
та в Україні»

Досить показовий характер мають також оцінки китайських ЗМІ щодо 62-го Міжнародного конкурсу естрадної пісні «Євробачення-2017» 7–12 травня ц. р. у Києві, які повністю відрізняються від російських. Так, згідно з матеріалами китайського агентства Сіньхуа, 92 % іноземних гостей хотіли б ще раз відвідати Україну.