31 січня 2018

Китай (中国) сьогодні

Огляд подій (22.01–28.01.2018)

 

І. Основні події та тенденції у розвитку ситуації довкола КНР

Ключовою подією світового рівня, що мала важливе значення для КНР, став Всесвітній економічний форум у Давосі 23–26 січня ц. р. У форумі взяли участь член Політбюро ЦК КПК, керівник Канцелярії Центральної керівної групи з фінансових і економічних справ Лю Хе, а також делегація китайських підприємців, серед яких засновник та голова концерну «Алібаба» Ма Юнь та засновник компанії JD.com Лю Цяндун.

Під час виступу на форумі Лю Хе відмітив важливе значення 19-го з’їзду КПК, який визначив стратегічні цілі Китаю, а саме: побудову середньозаможного суспільства до 2020 року та модернізованої соціалістичної держави до 2050 року. В рамках реалізації таких планів основними напрямами дій керівництва КНР залишатимуться перехід від прискореного росту країни до її якісного розвитку, проведення структурної реформи в сфері пропозиції та споживання, попередження та усунення крупних ризиків, ліквідація бідності, а також боротьба з забрудненням довколишнього середовища.

Водночас Лю Хе підкреслив наміри керівництва КНР продовжити всебічне просування політики відкритості країни для зовнішнього світу (в т. ч. за рахунок спрощення умов доступу на китайський ринок), активно реалізовувати ініціативу «Пояс і шлях», підтримувати систему багатосторонньої торгівлі, стимулювати формування міжнародних відносин нового типу, а також добиватися створення світової спільноти з єдиною долею для всього людства.

Член Політбюро ЦК КПК Лю Хе на Всесвітньому економічному форумі в Давосі
Член Політбюро ЦК КПК Лю Хе
на Всесвітньому економічному форумі в Давосі

ІІ. Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» у контексті китайських та регіональних інтересів

Вагомою складовою у розвитку китайської ініціативи «Пояс і шлях» є участь у її реалізації державних компаній та провінцій КНР. Згідно з доповіддю Державної компанії розвитку та інвестицій Китаю (SDIC), протягом останніх років SDIC прискорила процес виходу на зовнішні ринки, в т. ч. країн «Поясу і шляху». На сьогоднішній день міжнародна діяльність компанії охоплює 78 країн, з яких 28 — беруть участь у китайській ініціативі. У 2017 році дохід від діяльності SDIC за кордоном склав 5,2 млрд дол. США, в т. ч. близько 4 млрд дол. США — від роботи в країнах «Поясу і шляху».

У свою чергу, протягом 2017 року загальний обсяг контрактів з країнами «Поясу і шляху», які були укладені на рівні китайських регіонів, склав близько 120 млрд дол. США. За рахунок цього був здійснений і суттєвий внесок у зростання місцевої економіки. Зокрема, на кінець 2017 року загальний обсяг угод між провінцією Сичуань (Південно-Західний Китай) з 57 країнами та регіонами вздовж «Поясу і шляху» досяг 9,7 млрд дол. США. Активну участь у роботі «Поясу і шляху» беруть підприємства провінції Шаньдун (Східний Китай), які постачають сільськогосподарську продукцію до країн Центральної Азії та інших регіонів. Значні успіху у розвитку співробітництва з країнами «Поясу і шляху» були досягнуті Сіньцзян-Уйгурським автономним районом (Північно-Західний Китай), що дозволило збільшити обсяги зовнішньої торгівлі регіону на близько 17 %.

Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях»
Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях»

Загалом протягом 2017 року товарообіг між Китаєм та країнами вздовж «Поясу і шляху» досяг 1,15 трлн дол. США, що на 17,8 % більше, ніж у минулому році. При цьому приріст експорту КНР до згаданих країн зріс на 12,1 %, а імпорт — на 26,8 %. Водночас, за підсумками минулого року, обсяг прямих китайських інвестицій у країни «Поясу і шляху» склав 14,4 млрд дол. США. Підписані контракти на загальну суму 144,3 млрд дол. США, що на 14,5 % перевищує минулорічний показник.

 

ІІІ. Інші тенденції та події, що позначаються на ситуації в Китаї та довкола нього

3.1. Політика. Розвиток міжнародного співробітництва КНР

Інтерв’ю Посла КНР у США Цуй Тянькая для «USA Today»
Інтерв’ю Посла КНР у США Цуй Тянькая
для «USA Today»

Китай та США продовжують послідовну політику побудови відносин стратегічного партнерства між двома країнами як провідними центрами сили у світі. За словами посла КНР у США Цуй Тянькая в інтерв’ю газеті USA Today, у минулому році розвиток китайсько-американських відносин зберігав загальну стабільність та дозволив досягти значного прогресу, зокрема у рамках чотирьох механізмів діалогу високого рівня. З урахуванням цього Цуй Тянькай висловив сподівання на подальше поглиблення співробітництва сторін.

Разом з тим, КНР та США зберігають низку суперечностей та проблем, в т. ч. у безпековій сфері. Так, Міністерство закордонних справ КНР піддало критиці нову Оборонну стратегію США, яка визначає Китай одним з джерел загроз інтересам та безпеці Сполучених Штатів Америки. Зокрема, серед таких загроз називаються наміри КНР підірвати світове лідерство США. Згідно з заявою МЗС Китаю, нова американська стратегія свідомо викривлює суть оборонної та зовнішньої політики КНР, а також надмірно загострює питання стратегічного суперництва крупних держав, що є докорінною помилкою. Водночас робиться наголос на проведенні Китаєм миролюбивого курсу та підтримці ідей побудови безпечного світу для всього людства. Виходячи з цього висловлюється сподівання на відмову США від мислення часів «холодної війни» та толерантне і адекватне ставлення до КНР.

 

Важливим напрямом зовнішньої політики КНР залишається поглиблення співробітництва з країнами, що розвиваються. На минулому тижні у столиці Чилі місті Сантьяго була проведена друга міністерська нарада в рамках Форуму Китай-СЕЛАК (Спілка країн Латинської Америки та Карибського басейну). Обговорювались перспективи поглиблення взаємодії між учасниками згаданого формату в економічній та політичній сферах. Учасники наради надали високу оцінку роботі Форуму Китай-СЕЛАК. Міністр закордонних справ КНР Ван І заявив, що в рамках реалізації п’ятирічного плану співпраці сторін були досягнуті значні успіхи у галузях торгівлі, фінансів, енергетики, науки та культурних обмінів. При цьому Китай та його партнери продемонстрували спільність позицій з питань побудови світової економіки відкритого типу та розвитку економічної глобалізації в інтересах взаємного виграшу. Виходячи з досягнутих успіхів, Ван І висунув пропозицію розширення спектру спільних дій Китаю та країн СЕЛАК, у т. ч. за рахунок реалізації проектів: розвитку транспортного сполучення між Азією та Латинською Америкою; створення відкритого і взаємовигідного ринку та спрощення процедур торгівлі і інвестицій; участі КНР у побудові незалежних, диверсифікованих та інноваційних економік його політико-економічних партнерів, а також залучення їх до «Поясу і шляху». За результатами форуму були прийняті три підсумкових документи, а саме: «Сантьягська декларація», Програма співробітництва Китай-СЕЛАК на 2019–2021 роки та Особлива заява про ініціативу «Пояс і шлях», в якій закріплюються наміри сторін щодо поглиблення співпраці та спільного розвитку. Перебуваючи в Сантьяго, Ван І провів також окремі зустрічі з міністрами закордонних справ країн регіону, а також главами регіональних організацій Латинської Америки.

Учасники Форуму Китай-СЕЛАК у Сантьяго
Учасники Форуму Китай-СЕЛАК у Сантьяго

3.2. Економіка. Окремі аспекти економічної ситуації в КНР

Економічний пояс вздовж річки Янцзи
Економічний пояс вздовж річки Янцзи

Уряд КНР докладає послідовних зусиль з індустріального розвитку країни. Зокрема, в січні поточного року була розпочата реалізація масштабного проекту будівництва промислових кластерів у районі економічного поясу вздовж найбільшої в країні річки Янцзи. Кластери будуть зосереджуватися довкола крупних міст з потужними індустріальними можливостями. В рамках кластерів буде створено понад 100 економічних зон та виробничих парків. Економічний пояс вздовж річки Янцзи охоплює дев’ять провінцій та два міста центрального підпорядкування і займає близько однієї п’ятої площі території КНР. У цій зоні проживає близько 600 млн осіб, на неї припадає до 40 % ВВП країни. Важливою перевагою басейну річки Янцзи є можливість забезпечення дешевих транспортних перевезень водним шляхом, що полегшує можливість налагодження виробничої кооперації між різними підприємствами.

 

Здійснюються також кроки зі зміцнення морського сектору китайської економіки. Дане питання обговорювалось 22 січня ц. р. на галузевій нараді в Пекіні. Під час заходу начальник Державного океанічного управління КНР Ван Хун відмітив позитивну динаміку розвитку згаданої галузі, яка демонструє стабільне зростання основних показників. Так, у 2017 році обсяг валової продукції морського сектору економіки Китаю досяг рівня 1,2 трлн дол. США, що становить 10 % ВВП країни. При цьому протягом останніх п’яти років середньорічні темпи приросту продукції галузі становили 7,5 %. Згідно з планами уряду КНР, до 2020 року валова продукція морського сектору країни має збільшитись до 1,5 трлн дол. США, а до 2035 року її частка у ВВП — зрости до 15 %.

 

Посилена увага уряду країни приділяється державній підтримці підприємницької діяльності. На минулому тижні у столиці КНР був проведений 5-й Всекитайський з’їзд представників індивідуальних виробників. У з’їзді взяв участь прем’єр Державної ради Китаю Лі Кецян, який відмітив важливу роль малого бізнесу у реалізації планів економічного розвитку країни, стимулюванні інновацій, розширенні зайнятості та покращанні життя людей. Виходячи з цього Лі Кецян висловив наміри уряду країни продовжити послідовну політику сприяння роботі індивідуальних підприємців. Разом з тим, прем’єр Китаю закликав підприємців підвищити відповідальність за якість продукції та послуг.

За даними статистичних органів КНР, на сьогоднішній день в країні зареєстровано 65,79 млн індивідуальних господарств та понад 27,26 млн приватних підприємств, де працює 341 млн осіб. В цілому на них припадає 94,8 % ринкових суб’єктів країни. При цьому кількість таких суб’єктів стабільно зростає з року в рік.

 

3.3. Питання безпеки та силові структури

Директор ЦРУ США Майк Помпео у програмі «Ранок із CBS»
Директор ЦРУ США Майк Помпео у програмі «Ранок із CBS»

Ситуація довкола Корейського півострова. Керівництво США висловлює суттєве занепокоєння посиленням ракетно-ядерного потенціалу КНДР. За оцінкою директора ЦРУ США М. Помпео, протягом поточного року Північна Корея зможе отримати достатні сили та засоби для створення реальної загрози безпеці Сполучених Штатів Америки. Виходячи з цього директор ЦРУ підтвердив розгляд силовими відомствами США «всіх можливих варіантів дій проти КНДР».

Водночас США продовжують звинувачувати Росію та КНР у наданні допомоги Північній Кореї в обхід санкцій РБ ООН. За даними американської розвідки, Росія виконує посередницькі функції в операціях КНДР з постачання свого вугілля до інших країн, зокрема Японії. Раніше вже були викриті факти здійснення Росією морських поставок нафти до Північної Кореї під виглядом її експорту до Китаю. Крім того, керівництво Російської Федерації категорично відмовляється визнавати санкції США проти КНДР.

З огляду на це, 24 січня ц. р. Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) ввело додаткові обмеження у відношенні дев’яти підприємств та шести нафтових, судноплавних і торгівельних компаній Росії та КНР, які здійснюють співробітництво з Північною Кореєю. Крім того, OFAC ввело санкції проти Міністерства нафтової промисловості КНДР, яке контролює постачання сирої нафти до країни.

 

Діяльність Китаю у військовій сфері. Згідно з планами модернізації НВАК, у КНР продовжуються заходи з розробки нових видів військової техніки на основі сучасних технологій. Для надання таким заходам більшої ефективності науковим управлінням НВАК відібрано 120 вчених в галузі штучного інтелекту та квантових технологій для роботи за військово-технічною тематикою. За рахунок цього командування НВАК сподівається досягти паритету зі США за згаданим напрямом.

 

3.4. Наука та технології

Одним із основних напрямів інноваційного розвитку КНР залишається реалізація комплексу програм освоєння космічного простору. 23 січня ц. р. після успішного завершення тестування системи лазерного зв’язку був зданий в експлуатацію китайський телекомунікаційний супутник «Шицзянь-13». В рамках тестування вперше у світі був проведений експеримент по встановленню двосторонньої лазерної лінії між високоорбітальним супутником та Землею. Апаратура супутника здатна забезпечувати передачу до 20 гігабайт даних в секунду, що перевищує сукупні можливості всіх космічних систем комунікацій, які були створені Китаєм до цього часу.

 

Продажі автомобілів на альтернативних джерелах енергії в Китаї
Продажі автомобілів на альтернативних джерелах енергії в Китаї

Продовжуються заходи з розвитку нових транспортних систем на основі сучасних інноваційних технологій. Згідно з планами Міністерства науки та техніки КНР, у 2018 році в Пекіні планується створення Національного центру технологічних інновацій у галузі побудови автомобілів на альтернативних джерелах енергії (АДЕ). До роботи центру залучатимуться провідні профільні науково-дослідні установи як Китаю, так і інших країн. На сьогодні Китай вже є світовим лідером у цій галузі. У 2017 році в країні було продано 777 тис. автомобілів з двигунами на АДЕ, що більше ніж у всіх інших країнах. До 2020 року продаж автомобілів на АДЕ передбачається довести до 2 млн за рік.

Планується також початок масового виробництва «розумних» автомобілів та спорудження «розумних» автострад. Згідно з такими планами, до 2020 року частка автомобілів із автоматизованими системами управління буде доведена до 50 % від загального випуску автомобільної техніки. До того ж часу 90 % великих міст та швидкісних шосе в КНР будуть охоплені бездротовою мережею підтримки «розумних» автомобілів (у т. ч. з виконанням функцій контролю та попередження).

 

Важливим підґрунтям успіхів Китаю у згаданих сферах є державна підтримка науково-технічного розвитку країни. На початку ц. р. уряд КНР виділив 157 млн дол. США на реалізацію низки крупних інноваційних проектів, які включають розробку новітніх технологій у галузях забезпечення продовольчої безпеки, модернізації традиційної китайської медицини та фармацевтики, раннього попередження та запобігання потужних стихійних лих, а також розвитку інтелектуальної робототехніки. В цілому за державної підтримки реалізуються 68 пріоритетних науково-технічних проектів на загальну суму 7 млрд дол. США.

 

ІV. Плани та перспективи співробітництва між КНР і Україною

В рамках поглиблення співпраці з Україною особлива увага КНР приділяється сприянню розвитку української транспортної інфраструктури як складової «Поясу і шляху». Насамперед це стосується південних регіонів України, де саме і знаходяться основні порти та інші транспортні комунікації країни.

Директор Інституту світової економіки і політики Китайської академії суспільних наук Чжан Юйянь на конференції в Одесі
Директор Інституту світової економіки і політики Китайської академії суспільних наук Чжан Юйянь на конференції в Одесі

23 січня ц. р. у Міжнародному гуманітарному університеті (МГУ) в Одесі була проведена науково-практична конференція «Торговельно-економічне та гуманітарне співробітництво між Україною та Китаєм у контексті проекту «Пояс і шлях»». У заході взяли участь представницька делегація китайського Інституту світової економіки і політики, а також провідні одеські вчені, політологи та економісти. Обговорювалися питання інвестиційної привабливості та географічних переваг Одеси і Одеської області, а також плани співпраці КНР з регіоном. З огляду на важливість успішної реалізації таких планів, у ході окремої зустрічі керівництва Міжнародного гуманітарного університету з китайською делегацією була досягнута домовленість про створення на базі МГУ Центру правового захисту китайських громадян. На сьогоднішній день в Одесі працює понад 2 тис. громадян КНР, що саме і визначає актуальність такого рішення. До роботи Центру залучатимуться юристи Інституту права, економіки та міжнародних відносин МГУ, а також викладачі та аспіранти.