30 квітня 2014

І Крим, і Донецьку з Луганською області вже віддали?

Після переговорів «трійки» (Україна, ЄС, США без РФ) щодо імпорту газу в Україну Міністр енергетики й вугільної промисловості України Ю. Продан підписав меморандум зі Словаччиною про імпорт природного газу за реверсною схемою. Обсяг — до восьми мільярдів кубічних метрів за реверсною схемою.

Чому саме вісім? А не двадцять чи п’ятнадцять, про які нещодавно казав А. Яценюк (очевидно, що наш Прем’єр-міністр говорив про отримання 25 мільярдів з заходу, згодом про 20, маючи вже на увазі 5 млрд, про які підписано угоди з Польщею й Угорщиною)? Чому не десять, про які казав міністр? Чому не більше за технічної можливості реверсу 30 млрд, про які, зокрема, твердять політично не заангажовані інженери, які проектували ГТС, а також і нинішній Голова Правління НАК «Нафтогаз України» А. Коболєв? Відповіді на ці запитання, мабуть, не почуємо найближчим часом, оскільки, зважаючи на загальні нинішні обставини, можна дійти висновку, що лише дехто може знати, чого слід чекати Україні, і яка доля нас спіткає. І до цих «дехто», серед інших, мабуть, явно не належать ані А. Яценюк, ані багато хто з інших, хто щиросердно шукає кредити для порятунку державного механізму в той час, коли доля нашої держави кимось вже вирішена…

 

Подписанный Укртрансгазом и словацким Eustream меморандум предусматривает строительство небольшой перемычки протяженностью 400 м, что позволит с осени начать прокачку в Украину 22 млн кубометров в сутки по газопроводу Вояны-Ужгород
Підписаний Укртрансгазом (100 % належить Нафтогазу) і словацьким Eustream меморандум передбачає будівництво невеликої перемички довжиною 400 м (вартістю 21 млн євро), що дозволить з осені почати прокачування в Україну 22 млн кубометрів на добу (8 млрд на рік) газопроводом Вояни -Ужгород

http://biz.liga.net/

 


Технічна можливість реверсу газу через Словаччину в Українську ГТС - 30 млрд куб. м/рік
Технічна можливість реверсу газу через Словаччину в Українську ГТС - 30 млрд куб. м/рік
http://gazeta.zn.ua/

 

Безумовно, що підписаний 28-го квітня 2014 року Меморандум між Україною та Словаччиною не є договором, чи контрактом, бо він лише свідчить про наміри сторін і може не виконуватися. Але не можна применшувати його значимості й визначної ролі як аргументу (вкупі з договорами з Польщею та Угорщиною) в газовій суперечці з РФ. Зокрема, стосовно перегляду контрактів 2009-го року.

Словацький газовий оператор компанія Eustream і оператор української газотранспортної системи (ГТС) ПАТ «Укртрансгаз» 28 квітня 2014 р. в Братиславі підписали меморандум про реверс газу зі Словаччини в Україну
Словацький газовий оператор компанія Eustream і оператор української газотранспортної системи (ГТС) ПАТ «Укртрансгаз» 28 квітня 2014 р. в Братиславі підписали меморандум про реверс газу зі Словаччини в Україну. На фото керівник «Укртрансгазу» Ігор Лохман і директор компанії Eustream Томаш Маречек. Фото: Reuters

http://tek.rbc.ua/

 

Підписаний Меморандум, без перебільшення, можна вважати проривом на словацькому напрямку. Оскільки вперше вдалося схилити словацьку сторону до співпраці з державою Україна всупереч інтересам РФ. У цьому контексті пригадується, як важко, навіть неможливо цього було досягти під час переговорів з керівництвом Словаччини в 2008-2009 роках (автор цих рядків, за дорученням тодішнього Глави нашої держави, брав безпосередню участь у цих переговорах). Тоді очільники Словаччини всім своїм виглядом демонстрували, і прямо говорили (з тремтячими руками) про вигідну залежність ЄСівської Словаччини від Кремля. Сьогодні ситуація змінилася — Словаччина разом з усім ЄС врешті-решт підтримала Україну. І спонукало їх до цього дикунство Кремля, про яке українським патріотам було зрозуміло вже давно.

Звичайно, транспортування восьми млрд кубометрів газу через Словаччину за технічної можливості тридцять — це надзвичайно мало для України сьогодні (наприклад, в 2013-му році ми спожили 50,4 млрд куб. м, з яких імпортували 28 млрд, видобули 21 млрд, решту взяли зі сховищ). Але як перший крок до реального виходу з-під монопольної залежності від РФ — це серйозно.

Основні маршрути газопостачань через Україну і їх потужніст
Основні маршрути газопостачань через Україну і їх потужніст

http://gazeta.zn.ua

 

З іншого боку, тривожить таке дивне співпадіння: без урахування Донецької і Луганської областей (які разом споживають до 10 млрд куб.м газу), і без технологічного газу для транзиту (6 млрд, про які логічно мав би турбуватися ЄС) цих обсягів, до 8 млрд через Словаччину, вкупі з майже 5 млрд через Польщу й Угорщину, в цьому році й в майбутньому майже достатньо для нашої держави, включно з потрібними нам металургійною й хімічною галузями.

…Якось не хочеться вірити, що хтось, окрім Кремля, нині бачить Україну й без Криму, і без Донецької та Луганської областей.