22 травня 2013

До одинадцятих президентських виборів в Ірані 2

В Ісламській Республіці Іран однією із специфічних особливостей виборчої системи є те, що заяви приймаються фактично необмежено. Будь-яка людина може подати заяву та на цьому етапі не існує будь-яких обмежень - необхідно лише подати документи про те, що людина є громадянином Ірану.

Саме цим і пояснюється велика кількість потенційних кандидатів – офіційно було зареєстровано 686 заяв від громадян Ірану, які побажали виставити свої кандидатури на президентських виборах.

Вчора ввечері, 21 травня 2013 року, Наглядова рада Ісламської Республіки Іран передала до Міністерства внутрішніх справ ІРІ список кандидатів у президенти. З 686 кандидатів було затверджено 8, а саме:

 

1. Від «коаліції трьох»:

Мохаммад Багер Калібаф

Мохаммад Багер Калібаф
Мохаммад Багер Калібаф
Mohammad Bagher Ghalibaf
iranmilitarynews. сom

Мохаммад-Багер Калібаф народився у 1340 році за іранським літочисленням (1961/1962 р. відповідно) в Мешхеді на північному сході Ірану, 51 рік.

Коли у Ірані відбувалася ісламська революція, Калібафу виповнилося 17 років. Восени 1980 року Калібаф закінчив математичну школу і добровільно пішов на фронт. У віці 22 років він прийняв командування дивізією «Наср» (провінція Хорасан, що входила до складу Корпусу стражів ісламської революції (КСІР).

Після закінчення ірансько-іракської війни, Калібаф певний час служив на військово-інженерній базі «Хатем аль-Анбіа».

Одночасно, проходячи службу в КСІР, Калібаф навчався у Тегеранському університеті. У 1994 році закінчив навчання на факультеті політології і у 2001 році в Педагогічному університеті Тегерану отримав ступінь доктора наук за фахом політологія.

До червня 2000 року Калібаф очолював військово-повітряні сили Корпусу стражів ісламської революції, а згодом був призначений командувачем Силами охорони правопорядку (СОП, поліція) ІРІ. В 2005 році указом Президента ІРІ, Калібаф також призначається спеціальним представником і керівником Штабу ІРІ, завдання якого - боротьба з контрабандою товарів і валюти.

М.Калібаф був одним із 24 високоповажних командирів КСІР, які в липні 1999 р. написали листа Президенту М.Хатамі, вимагаючи вирішити проблему щодо демонстрацій студентів. Інакше КСІР висловив готовність взяти на себе відповідальність за подальший розвиток подій в рамках повноважень.

Під керівництвом Калібафа, Сили охорони правопорядку зуміли підняти свій авторитет серед населення країни. Командуючий поліцією ІРІ Калібаф відомий в Ірані тим, що перебудував і глибоко модернізував сили поліції, створив систему екстреного реагування (система 110, аналог 02). Завдяки саме йому під час студентських виступів 2003 року ніхто не постраждав. Проте на нього покладають відповідальність за переслідування в Ірані журналістів і інтелігенції. Крім того, М.Калібаф зумів повністю нейтралізувати вплив різного роду політичних партій та фракцій на СОП.

Основну увагу у своїй передвиборчій кампанії М.Калібаф приділяє трьом питанням: економіці, міжнародним відношенням та соціальним питанням. На його думку, економіка Ірану у стані стагнації. А з урахуванням свого географічного положення, Іран спроможний грати більш вагому роль і в регіоні, і у світі в цілому. Калібаф переконаний, що накопичені проблеми соціального характеру мають вирішуватися терміново.

Ставши мером Тегерану, Калібаф прибрав з міста сумно відому в’язницю «Евін» і на її місці виник парк відпочинку. Він також створив вебсайт — www.ghalibaf.ir для спілкування з виборцями.

 

Доктор Алі Акбар Велаяті

Доктор Алі Акбар Велаяті
Доктор Алі Акбар Велаяті
Doctor Ali Akbar Velayati
iranmilitarynews. сom

Доктор Алі Акбар Велаяті народився 1945 року в Шамірані, Тегеран, 68 років. Вищу освіту здобував у привілейованих середніх школах Тегерану «Бахрам», «Надер Ашраф» та «Джам аль-Гольхак». У 1971 році закінчив медичний факультет педіатрії Тегеранського університету. У 1974 році навчався на спеціальному факультеті інфекційних захворювань Медичного центру. У 1977 році, навчаючись у США, отримав вчений ступінь доктора у галузі інфекційних захворювань. Професор та декан медичного факультету.

Після перемоги ісламської революції 1978 року, деякий час був членом Партії Ісламської революції, обирався депутатом Меджлісу першого скликання.

Обіймав посади:

 • заступник міністра охорони здоров’я;
 • член Ради директорів Ісламської Асоціації лікарів;
 • член Комітету з питань охорони здоров’я;

У 1981 році призначається на посаду Міністра закордонних справ Ірану, на якій перебував протягом всього періоду війни з Іраком та економічної блокади. Тобто 16 років на посаді!

У 1997 році призначається радником Верховного лідера ісламської революції з питань зовнішньої політики. Він — найстаріший і найбільш досвідчений дипломат Ірану.

Член Погоджувальної Ради ІРІ вважається людиною Алі Акбара Хашемі-Рафсанджані. До речі, на президентських виборах 2005 року, Велаяті зняв свою кандидатуру на користь Хашемі-Рафсанджані, але обоє програли.

Вільно володіє англійською мовою.

Радикали стверджують, що досвід Велаяті буде доречним в тій ситуації, коли посилюватиметься міжнародний тиск на Іран. По суті, Велаяті є політичною фігурою, яка озвучує позицію Лідера. Він добре сприймається радикалами-класиками (партія «Хезб-е моталефе», «Спілка борців-духовників» і «Спілка теологів наукового Центру Кума»).

Ім’я Велаяті асоціюється з вбивством 17 вересня 1992 року чотирьох іранських лідерів курдського руху в берлінському кафе «Міконос». За проведення цієї акції проголосувало кілька високопосадовців, серед них президент Хашемі-Рафсанджані, міністр інформації (розвідки) Алі Фаллахіян і міністр закордонних справ Велаяті. Хоча він про це заперечує. Та не зважаючи на ці факти, іранські аналітики вважають його політиком, який спроможний подолати як внутрішні, так і зовнішні проблеми, що постають перед ІРІ. Вони впевнені, що, перемігши, Велаяті сформує коаліційний уряд, до якого увійдуть представники усіх груп та партій Ірану, окремі провідні діячі, і який виведе країну з нинішньої глибокої кризи. Велаяті має певний авторитет серед молодих радикальних рухів, які вважаються ініціаторами останніх змін в Ірані і які входять до складу «Ради взаємодії сил ісламської революції», а саме «Спілки послідовників ісламської революції». Має також вплив на деяких представників «Спілки захисту цінностей».

Сильний політик, з багатим досвідом політичної діяльності в Ірані і дуже високим шансом на перемогу. За словами іранського політичного аналітика, професора Садека Зібакалама, Велаяті посідає перше місце серед кандидатів.

Неодноразово консерватори намагалися вийти на діалог із США саме за допомогою Велаяті.

Алі Акбар Велаяті знову відкрив свій інтернет-сайт, який був закритий після виборів 2005 року.

 

Доктор Голям-Алі Хаддат Адель

Голям-Алі Хаддат Адель
Голям-Алі Хаддат Адель
Gholam-Ali Haddad Adel
iranmilitarynews. сom

Доктор Голям-Алі Хаддад Адель народився в 1945 році, 68 років, представник політичного блоку радикалів «Абадегаран».

Депутат Меджлісу від Тегерану. Був членом Комітету із соціальних питань, членом Погоджувальної ради ІРІ; професор філософії та літератури Тегеранського університету, заступник міністра ісламської орієнтації, керівник семінару Кумського теологічного центру.

Він є прихильником консервативного крила Меджлісу, був депутатом Меджлісу 6-го скликання, членом Вищої ради культурної революції, член Вищої ради Організації культури і ісламських зв'язків.

Протягом 10 років працював у Міністерстві освіти, одночасно був членом Ради перської мови і філології, широко відомий як активний прихильник чистоти перської мови без іноземних слів.

Має родинні зв’язки з Лідером ісламської революції Ірану аятолою Алі Хаменеї (за офіційними даними, дочка Хаддада Аделя вийшла заміж за сина аятоли А. Хаменеї — Моджатба Хаменеї) і вважається одним із найближчих соратників та послідовників Хаменеї.

Надрукував 17 своїх підручників, 5 наукових праць з філософії, релігії і соціології, опублікував 190 статей з різних питань.

Був науковим радником по 6 томах Енциклопедії ісламського світу.

У 1989 році йому була присуджена премія «Книга року».

Вільно володіє арабською, французькою та англійською мовами.

 

2. Від ультра-консерваторів

Сайєд Джалілі

Сайєд Джалілі
Сайєд Джалілі
Saeed Jalili
iranmilitarynews. сom

Сайєд Джалілі народився 6 вересня 1965 року в місті Машхад, 48 років.

Отримав вищу освіту в університеті «Імам Садек», доктор політичних наук та теології. Після закінчення університету, до 1989 року займався викладацькою діяльністю.

До 2005 року обіймав посаду заступника міністра закордонних справ Ірану з питань Європи та Америки.

З 2005 року — радник президента Ірану.

З 20 жовтня 2007 року Секретар Вищої ради національної безпеки ІРІ. Вважається головною фігурою на переговорах щодо ядерної проблематики Ірану.

Ветеран КСІР, під час ірансько-іракської війни 1980-1988 рр. дістав важке поранення, втратив ступню правої ноги.

Вільно володіє англійською та арабською мовами.

Жорсткий переговорник, безкомпромісний, має великий авторитет захисника інтересів Ірану. Його незговірливість та небажання йти на компроміс веде Іран до конфронтації. Навряд чи він стане президентом. Це буде найгірший варіант, гірший ніж Ахмадінежад.

 

3. Від поміркованих консерваторів

Мохсен Резаї

Мохсен Резаі
Мохсен Резаі
Mohsen Rezaei
iranmilitarynews. сom

Дивізійний генерал КСІР Мохсен Резаї, колишній Командувач КСІР, Секретар Погоджувальної Ради ІРІ.

Народився в 1952 році в Масджете-Солейман (провінція Хузестан), 61 рік. Після закінчення школи у 1974 році, Резаї вступив до Тегеранського університету науки і промисловості. Має вищу освіту та вчений ступінь у сфері політичних наук. Ще за часів навчання став активно займатись політикою. Є одним із засновників «Організації муджахединів Ісламської революції». Керівник радикальної ісламської організації «Ансар аль-Хезболлах».

До 1979 року брав активну участь у діяльності партії «Меляль-є іслам». Неодноразово був заарештований шахським режимом за політичну діяльність.

Брав участь у бойових діях у складі груп Організації визволення Палестини «Фатх», керував бойовою підготовкою іранських студентів в еміграції. З лютого 1979 року очолював відділ ісламської пропаганди Центрального штабу КСІР. З 1981 по 1997 рр. (протягом 16 років) був Командувачем КСІР.

По закінченню ірансько-іракської війни, продовжив навчання і отримав ступінь доктора економічних наук в Тегеранському університеті.

Користувався особистою довірою Лідера ісламської революції ІРІ імама Рухолли Хомейні. За часів керівництва М. Резаї, КСІР став могутньою боєздатною організацією. Проявив себе як вмілий та досвідчений організатор населення в період ірансько-іракської війни. Сильна політична фігура, має великий вплив. Єдиний громадянин Ірану, якого тричі нагороджено золотою медаллю «За завоювання».

За часів головування в КСІР, Мохсен Резаї заснував «Університет імама Хусейна», «Університет медичних наук Багіятулли», а також факультет командування КСІР. У 1988/89 роках, Резаї заснував військово-інженерну базу «Хатем аль-Анбіа».

Після звільнення з лав КСІР, М. Резаї ввійшов до складу «Асамблеї за визначенням блага режиму» і очолив у ній комісію по макроекономіці.

Дотримується крайніх консервативних поглядів. Останніми роками його ім’я згадувалось кілька разів у зв’язку із придушенням виступів студентів бойовиками організації «Ансар аль-Хезболлах».

На даний час є Секретарем Погоджувальної ради ІРІ. Категорично заперечує свою підтримку військовими і не тільки КСІР. Активно підтримує переговори з ЄС з питань врегулювання «іранської ядерної проблеми», однак при цьому вважає, що Тегеран «надмірно» поступається Євросоюзу.

Він виставляв свою кандидатуру на попередніх президентських виборах 2005 року, але ще до самих виборів зняв її на користь Хашемі-Рафсанджані, за що отримав прозвисько «Троянський кінь Хашемі-Рафсанджані». В президентських виборах 2009 року участі не брав. Підтримує дружні стосунки з колишнім президентом Ірану Хатамі.

Є певна вірогідність того, що західні країни його не приймуть у якості Президента Ірану, оскільки свого часу М. Резая звинувачували у плануванні та проведенні агентами КСІР акції із знищення Єврейського центру у Буенос-Айресі в 1994 році. За офіційними даними, Резаї і досі значиться у «Червоному списку» Інтерполу.

3 січня 2013 року у Цюріху відбулась зустріч міністра закордонних справ Аргентини Гектора Тімермана з міністром закордонних справ Ірану Алі Акбаром Салехі, під час якої сторони обговорили процедуру зняття звинувачень з М. Резаї у скоєнні злочину. За словами Г. Тімермана, переговори пройшли «дуже продуктивно».

М. Резаї має свій особистий website, rezaee.ir і тісно співпрацює з інформаційним агентством tabnak.ir

 

Мохаммад Каразі
Мохаммад Каразі
Mohammad Gharazi
ISNA

Мохаммад Каразі

Народився 5 жовтня 1941 року в Ісфагані. Був міністром нафти в період з 1981 по 1985 роки, міністром пошти з 1985 по 1997 рр. Депутат іранського парламенту (Меджлісу) з 1980 по 1984 рр.

 

4. Від реформаторів

Хасан Роухані

Хасан Роухані
Хасан Роухані
Hassan Rowhani
ISNA

Народився 12 листопада 1948 року в Сорхехе, що неподалік від міста Семнан. Має звання шиїтського моджтахида (людина, якій слід наслідувати). Початкову релігійну освіту здобув у семінарії міста Семнан в 1960 році, в 1961 році переїхав до міста Кум для продовження релігійної освіти.

Член Ради експертів з 1999 року, член Наглядової ради з 1991 року, Секретар Вищої ради національної безпеки з 1989 по 2005 роки, голова Центру стратегічних досліджень з 1992 року.

В 1969 році вступив на юридичний факультет Тегеранського університету і закінчив його в 1972 році, захистивши ступінь бакалавра. Потім Роухані навчався в Каледонському університеті (Глазго), де вивчав право. В ході навчання в університеті по черзі захищає ступінь магістра і доктора права.

У 1965 році почав займатися політичною діяльністю в групі аятоли А. Хомейні. Піддавався гонінням і неодноразово був заарештований шахським режимом. Активний учасник Ісламської революції в Ірані.

Неодноразово обирався в Меджліс ІРІ, загалом 5 скликань (20 років парламентської діяльності!): голова комітету з питань оборони (1 і 2 скликання), заступник спікера Меджлісу ІРІ, голова комітету з питань зовнішньої політики (4 і 5 скликання).

У роки ірансько-іракської війни обіймав низку відповідальних посад у збройних силах Ірану:

 • 1982–1988 — член Вищої ради оборони;
 • 1986–1988 — член Вищої ради підтримки війни і очолював Виконавчий комітет;
 • 1983–1985 — заступник Командувача ЗС ІРІ;
 • 1985–1988 — начальник Оперативного центру «Хатем аль-Анбія»;
 • 1986–1991 — Командувач ППО ЗС ІРІ;
 • 1988–1989 — заступник Верховного головнокомандувача ЗС ІРІ. Має урядові нагороди.
 • 1989–1997 — Радник з питань безпеки президента Хашемі-Рафсанджані, а з 2000 по 2005 роки — президента Хатамі.

В Ірані Хасана Роухані називають «Шейхом дипломатії».

З жовтня 2003 по жовтень 2007 року очолював групу по переговорам з іранської ядерної програми.

 

Мохаммад Реза Ареф

Мохаммад Реза Ареф
Мохаммад Реза Ареф
Mohammad Reza Aref
ISNA

Народився в 1951 році в Язді. Академік, професор Політехнічного університету «Шаріф».

Ступінь бакалавра електроніки захистив в Тегеранському університеті. Навчання продовжив у Стенфордському університеті, захистивши ступінь магістра в 1975 році, доктора в 1976 році.

Державна служба:

 • викладач і начальник кафедри Ісфаганського політехнічного університету;
 • 1994–1997 — ректор Тегеранського університету;
 • 1997–2000 — міністр пошти, телеграфу і телефону, згодом перейменованого в міністерство зв'язку та інформаційних технологій;
 • 2001–2005 — віце-президент в уряді М. Хатамі. Член Наглядової ради та радник Верховного лідера ІРІ.

 

Радикальних змін з приходом нового президента очікувати не слід. І потім, треба розуміти, що Іран - це не авторитарна держава, вона по-своєму досить демократична. Сьогодні ситуація така, що вся політика Ірану, всі рішення приймаються узгоджено — і «реформатори», і «консерватори» різних течій приходять до спільної згоди. Якщо новий президент і принесе якісь зміни, то вони будуть тактичного характеру. Стратегічно Іран буде зберігати все те ж саме, що було і раніше. Ні ядерна програма, ні відносини з Ізраїлем, ні відносини з Сирією, ні політика Тегерана в регіоні, — навіть в принципі неможливо уявити, що щось кардинально зміниться.

 

Хоча, час покаже.

 

  счетчик посещений  
most beautiful Russian and Ukrainian brides   contador de visitas     счетчик посещений