26 квітня 2014

Третій раунд завершився, інтрига зберігається

У Відні завершився черговий, вже третій за рахунком раунд переговорів представників «шістки» (постійні члени Ради Безпеки ООН + Німеччина) з Іраном з ядерної проблематики.

Деякі західні експерти припускали, що, з урахуванням подій в Україні і навколо неї, які викликані агресивними діями Москви і анексією Криму, а також різким погіршенням взаємин Росії з країнами Заходу, можлива деяка гра Заходу з Іраном проти Росії з метою якщо не відірвати Тегеран від Москви, то максимально ускладнити їм можливість координувати свої дії. Але цього не сталося. Учасники переговорів декларували тільки факт «створення бази для подальших кроків». А у «шістки» і Ірану залишилося між тим не так вже й багато часу для досягнення усеосяжної угоди за ядерною програмою — до 20 липня.

Примітка: 4 листопада 2013 року ІРІ і «шістка» підписали в Женеві проміжну угоду, розраховану на шість місяців. Іран зобов'язався протягом шести місяців призупинити збагачення урану до рівня 20 % і не збагачувати його в цей термін до рівня вище 5 %. Іран також зобов'язався:

  • знищити накопичені запаси збагаченого до 20 % урану;
  • припинити будівництво реактора на важкій воді в Аракі;
  • не розгортати нові центрифуги для збагачення урану і розширити доступ інспекторів МАГАТЕ до своїх ядерних об'єктів.

Напередодні зустрічі у Відні МАГАТЕ у своїй доповіді за ядерною програмою Ірану зазначило, що Ісламська Республіка Іран ліквідувала половину своїх запасів високозбагаченого урану, який може використовуватися для створення атомної зброї.

Керівник ядерної програми ІРІ А. А. Салехі заявив 19 квітня, що Тегеран скоротив рівень збагачення урану до 5 відсотків, а також запропонував змінити конструкцію важководного ядерного реактора в Аракі з тим, щоб обмежити кількість плутонію, що виробляється.

Своєю чергою 18 квітня Вашингтон розморозив належні Ірану активи на суму 450 млн доларів. Повідомляється також, що Національний банк Ірану отримав п'ятий транш з активів, заморожених Заходом у зв'язку з запровадженими проти ІРІ санкціями. На його рахунки вже надійшло 2,65 з 4,2 млрд доларів, які розблоковуються згідно зі Спільним планом дій, підписаним Іраном і міжнародною «шісткою» 11 листопада 2013 року в Женеві.

Згідно з домовленостями, Тегеран може використовувати ці кошти для закупівлі іноземної валюти, золота, товарів і послуг, що не підпадають під санкції.

Як зазначила глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кетрін Ештон за підсумками дводенних переговорів між сторонами, «має бути проведена напружена робота для подолання розбіжностей». В зв'язку з цим міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф заявив, що Іран і «шістка» домовилися з приблизно 50-60 % питань, які стосуються ядерної програми Тегерана.

Духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї підтримав участь країни в міжнародних переговорах
Духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї підтримав участь країни в міжнародних переговорах, але при цьому заявив, що Іран ніколи не відмовиться від своєї ядерної програми

http://www.vesti.az/

Верховний лідер Ірану аятола Сейед Алі Хаменеї напередодні переговорів у Відні заявив, що Тегеран ніколи не припинить дослідницьких робіт в ядерній галузі. Він також вважає, що стосунки Міжнародної агенції з атомної енергії ООН з Іраном повинні мати звичайний, а не надзвичайний характер.

А офіційний представник Білого Дому під час телефонного брифінгу для журналістів, нагадуючи про розбіжності Вашингтона з Москвою через українські події, в той же час повідомила, що «це істотно не вплинуло на переговори», які США, Росія і їх партнери вели з Тегераном. Вона також висловила сподівання, що учасники переговорного марафону зможуть підготувати усеосяжну угоду з ядерної проблематики з Іраном в зазначений термін — до 20 липня поточного року.

Наступний раунд переговорів заплановано на 13 травня і знову у Відні.