10 жовтня 2013

Спалахи саудівської активності в Ємені

Незалежний аналітичний центр геополітичних досліджень «Борисфен Інтел» надає можливість аналітикам висловити свою точку зору стосовно конкретної політичної, економічної, безпекової, інформаційної ситуації в Україні та в світі в цілому, на основі особистих геополітичних досліджень та аналізу.

 

Зауважимо, що точка зору авторів
може не співпадати з редакційною

Володимир Гузенко — випускник Військового інституту іноземних мов (Москва).  Нині перебуває в Єменській Республіці, де має можливість відстежувати на місці події однієї з революцій «арабської весни»

 

«Wall Street Joural» оприлюднив статтю, в якій чітко і ясно йдеться про те, що Королівство Саудівська Аравія надзвичайно стурбоване процесом врегулювання відносин між США та Ісламською Республікою Іран, що розпочався, і, фактично, відчуває себе в ролі зрадженого своїм союзником. «Нам потрібно вчитися у ворогів Сполучених Штатів, як вести себе з ними», — геть недвозначно заявляють офіційні особи Королівства. Це — не оголошення війни, але тільки за умови формального підходу.

Не дивина, що Саудівська Аравія просто не має іншого вибору, окрім як йти напролом, намагаючись повторити кризу 21 серпня. Мовчки сидіти і чекати вона вже не спроможна — у статті журналу прямо йдеться про те, що Іран готовий підняти шиїтів в Кувейті, Бахрейні, Ємені та самій Саудівської Аравії. При цьому виключені з наявних процесів саудити абсолютно нічого не можуть вдіяти. Їх вчинки підкоряються залізній логіці — потрібно спробувати зруйнувати намічену угоду між Іраном і США. За будь-яку ціну. Гірше вже не буде!

Залишившись практично на самоті (якщо не вважати Ізраїль «союзником» Саудійї у конфронтації з Іраном), вона змушена йти в буквальному сенсі слова напролом.

Тепер про Ємен. У провінції Джоф племена створили новий Харак — Рух за звільнення окупованих територій, до якого долучилися й інші організації того ж штибу. Навіть більше, не обмежившись словесними погрозами, племена розпочали практичну підготовку до збройного повстання єменців південних провінцій Саудівської Аравії — Асир, Неджран і Джизан. Зазначимо ще раз, що всі єменці в цих провінціях — шиїти...

Загроза заколоту, збройного повстання в південних провінціях дуже сильно налякала саудівську владу: це вам не гіпотетичні заворушення шиїтів в Східній провінції чи активізація «революції» в Бахрейні... Влади засмикались, і зараз спостерігається та сама активність, з якої я й розпочав.

Президент Ємену Абд Раббо Мансур Хаді
Президент Ємену Абд Раббо Мансур Хаді Ria.ru

В першу чергу Саудійя «навалилася» на президента Ємену Абд Раббо Мансура Хаді.

Спочатку бунтівний генерал Алі Мохсін, який повернувся з Джидди, де він зустрічався з принцами, почав переконувати Хаді в необхідності термінових і найжорстокіших заходів з приборкання «Ансар Алли» («Сподвижники Аллаха»), тобто хуситів. Саудити обурюються тим, що хусити, нібито, захоплюють все нові і нові території — крім Саади вони створили потужні анклави в провінціях Джоф, Маріб, Хаджу, Сану і в самій столиці, просунулися на південь в бік Ібби, аль-Бейди і низки інших провінцій.

Тут доречно зазначити, що шиїти протягом століть дійсно усюди жили поруч із сунітами на території Ємену. Вони жодним чином не захоплювали земель, вони просто там живуть. Але воюючи пліч опліч з хуситами ці шиїти, в знак своєї солідарності з братами по вірі, стали з часом називати себе хуситами. Звідси така ось видимість «експансії».

Алі Мохсін навіть передав вимоги саудитів про необхідність фізичного знищення хуситів! Він протягом 10 років воював з ними і результати майже нульові... Тим більше, що до цього дня немає точних даних про співвідношення чисельності шиїтів і сунітів. До революції 1962 року єменське королівство було шиїтським, співвідношення населення — приблизно 80 % шиїтів і 20% сунітів. Зараз багато мовиться про зворотне співвідношення. Міністерство вакфів (міністерство з питань релігії ) за своїми даними переписів мечетей стверджує про зворотне — шиїтів приблизно 70 %, решта — суніти. Я волію казати «більшість — шиїти», ну, принаймні, вважати їх чисельність 50 % на 50 %. У будь-якому випадку саудити вимагають від президента Хаді через його радника Алі Мохсіна фізично знищити, як мінімум, половину населення країни!

Посол Саудівської Аравії в Ємені Алі Хамдан передав президенту Хаді дані розвідслужб КСА про угоду між колишнім президентом Салехом і керівництвом «Ансар Алла», тобто хуситами, про дестабілізацію становища в Ємені з метою послаблення уряду Басандуви і президента Хаді, позицій «Братів-мусульман» з подальшим військовим переворотом. Звертаю вашу увагу саме на це слово — «дестабілізація» і вже тільки потім — військовий заколот.

Колишній президент Алі Абдалла Салех
Колишній президент Алі Абдалла Салех Donbass.ru

Одночасно в єменських засобах масової інформації «несподівано» спалахнула істерична кампанія проти сина президента Салеха — Ахмеда, який повернувся до Сани з ОАЕ. «Генерал Ахмед — єменський генерал Сісі», «Ахмед очолить державний переворот!» і т.п. Природно, що ініціаторами цієї кампанії є телеканал «Сухейль», що належить Хаміду аль-Ахмару, газета «Сахва» та інші. Побоюються, відверто побоюються, що їх спіткає доля єгипетських «братів»...

6 жовтня «Іслах» («Брати-мусульмани») організували молодіжну демонстрацію в центрі Сани під дивним гаслом: «Превентивні заходи зі зриву військового заколоту»... Я так і не зрозумів, що під цим мається на увазі...

«Рух звільнення окупованих земель», утворений свого часу в Джофі, зажадав повернення трьох провінцій Ємену. Президент Ємену Хаді підтримав Рух. Посол Алі Хамдан передав президенту вимоги (?) керівництва КСА «переглянути і заново підписати Угоду про кордон 1998 року». Президент Хаді категорично відмовився... І це відразу спрямувало розмову в зовсім інше русло — мова почала точитися про війну! Хаді підтвердив заяви «Харака» в Джофі, що політика Саудійї фактично анулювала Угоду 1998 року і тим самим реанімувала Таїфську угоду 1934 року, згідно з якою ер-Ріяд зобов'язаний повернути ці провінції Ємену. І якщо він не виконає ці вимоги, то — війна (зазначимо — визвольна війна) неминуча...

Одночасно Алі Хамдан передав вимоги саудівського керівництва про заборону будь-яких пошукових робіт на території Джофа, провінції суверенного (поки що) Ємену, де виявлені величезні запаси нафти. І цю вимогу було категорично відкинуто за одночасного вживання російською ненормативної лексики! Річ у тому, що Алі Хамдан, посол КСА в Ємені, колись був послом у Казахстані, де придбав у власність нерухомість. Він — фанат Росії (навіть його старша дочка вчилася в школі при посольстві РФ у Сані), а у його кабінеті постійно включений телевізор на каналі Russia Today. Він добре знає російську мову, тому і відповів нею і в тому ж дусі всупереч диппротоколу... Словом, вони добре зрозуміли один одного і усвідомили, що ні до чого доброго вимоги ер-Ріяда не призведуть. Інакше кажучи, Саудійя несподівано зрозуміла, що загнала сама себе в пастку і її стан справ реально погіршився. І тоді вона робить кілька приголомшливих кульбітів...

По-перше, Саудівська Аравія розпочала активно налагоджувати дружні стосунки... з хуситами, яких щойно вимагала «знищити фізично». Вона розпочала активно і щедро фінансувати хуситів, вимагаючи від них тільки одного — не розпочинати повстання в трьох окупованих провінціях КСА. Втім, були ще вимоги, точніше — вже прохання: дестабілізувати обстановку в Ємені і підготувати підґрунтя для падіння уряду Басандуви президента Хаді... (Ви вже знаєте, напевно, що такі ж питання обговорювалися і на зустрічі колишнього президента Салеха з керівництвом хуситів, і там і там йшлося про дестабілізацію, про розгойдуванні човна...). Саудити намагалися вполювати ще одного зайця — послабити вплив Ірану на своїх єдиновірних братів хуситів. Зазначимо, що шиїти, так як і суніти, є єменцями, які ніколи не відмовлялися від «безоплатної допомоги». Взяли у саудитів, і вимагали ще, тим більше, що прохання саудитів співпадали, по суті, з попередньо досягнутими домовленостями з Алі Абдаллою Салехом.

По-друге... Цей кульбіт саудитів добре ілюструє стан, у якому перебуває саудівське керівництво, — стан загнаного в кут щура, який кидається на всіх і вся. Саудівці вивели з Сирії кілька бойових груп, добре підготовлених і з достатнім досвідом ведення бойових дій проти регулярної армії. П'ять таких груп були терміново перекинуті до Ємену. Політична безпека (ПБ) і військова розвідка відстежили просування всіх цих груп. Навіть більше, по мірі їх просування в південному напрямку, до Хадрамауту, було прийняте рішення про ліквідацію двох груп. Однак, обидві групи буквально за пару годин до прибуття сил антитерору в район перехоплення швидко зникли. Керівництво ПБ правильно розцінило цей факт — нагорі, в керівництві ПБ або військовій розвідці, є особа, що володіє всією інформацією і має оперативний зв'язок з терористами. Ну, з цим, я думаю, єменці розберуться.

Схема містечка 2 ВО Стрілка - будівля штабу
Схема містечка 2 ВО
Стрілкабудівля штабу

Одна з цих груп з'явилася в столиці Хадрамаута, в місті Мукалла і фактично відразу захопила військове містечко, де перебував (вже практично не існуючий) штаб 2-го військового округу. Були захоплені полонені (вважай «заручники») в кількості до 40 військовослужбовців. Повідомлялося, що у заручниках і командувач округом, однак це повідомлення дотепер не підтверджене, хоча і не спростоване.

Початок атаки явно вказує на те, що діють ісламісти. Ніхто, крім них, не використовує смертника. Наповнена вибухівкою машина прорвалася на територію КПП і водій-смертник підірвав вибуховий пристрій. Дорога розчищена і кілька машин з терористами швидко рвонули до своїх цілей. Головна мета — триповерхова будівля штабу, вона була захоплена практично миттєво, ніхто не встиг отямитися.

Очевидці стверджують, що терористи були одягнені у однострої Республіканської гвардії (РГ) та Центральної безпеки. Однак відразу ж було оголошено, що це — «члени аль-Каїди, які переодягнулися у військові однострої». Але є очевидці, які стверджують, що машини вийшли з розташованого неподалік від штабу містечка РГ. Дивує чисельність нападників — за приблизними оцінками, їх було не менше 100–150 чоловік, в той час як ПБ повідомляло про 5 терористичних груп, чисельністю по 25–40 осіб кожна. Я все ж гадаю, що колишня, зі скандалом розігнана РГ цілком могла посилити групу терористів, тим більше, що десь нагорі сидить добре обізнаний «кріт», та ще й з засобами зв'язку...

Незабаром розпочалася операція «Звільнення». Перші спроби звільнити містечко і штаб повністю провалилися. Досвідчені бойовики вщент змели підрозділи регулярної єменської армії, завдавши їм відчутних втрат. Підтягнулися танки і артилерія, які почали методично знищувати вогневі точки терористів. Вогонь вівся переважно з третього поверху... Звідкись взявся військовий корабель і з моря почав обстріл будівлі штабу, причому, судячи з калібру, стріляв, як мінімум, есмінець, яких в єменському флоті ще немає. Скоріш за все, американці підсобили... Вони ж перекинули зі своєї бази Анаде на допомогу взвод морської піхоти... Американські морпіхи, щоправда, від активних дій відмовилися, пояснивши, що їм не відомо ні про чисельність супротивника, ні про планування будівлі штабу, яке так і не змогли їм надати. Загалом-то, розумне рішення. До речі, відзначимо, що у нападників були схеми містечка, будівлі штабу і схема охорони об’єктів...

Терористи зробили кілька дивних, на мій погляд, жестів. Першого ж дня після захоплення вони розстріляли 4-х заручників з числа солдатів і викинули трупи з вікна третього поверху. Наступного дня вони викинули ще 4 трупи, заявивши, що будуть робити це щодня, якщо не припиняться обстріл і спроби звільнити об'єкти. Тим самим терористи дали зрозуміти, що ніякого продовження акції не буде, що єдиною їхньою метою був «хірургічний» теракт для «дестабілізації» обстановки. І це наштовхує нас на думку про саудівського замовника.

А 4 групи поки що так і не з'явилися... А ще є повідомлення, що в одному із саудівських таборів знаходяться перекинуті із Сирії 6-а і 7-а терористичні групи... Є над чим замислитися...

Зрозумівши, що терористів так просто не взяти, і що вже 8 осіб із числа заручників розстріляно, вирішили не церемонитися і почали масований обстріл з танкових і артилерійських гармат. Особливо постарався есмінець, який фактично розвалив половину будівлі разом із солдатами і, на жаль, з усіма заручниками... Обстріл розпочався о 16.30 2-го жовтня і припинився о 18.00. У відповідь вогню вже не було.

До цього часу до Мукалли прибув на літаку генерал Алі Ахмед з ротою спецназу, який він раніше створював, плекав і яким командував, і який залишився вірним йому донині. Але на зачистку не пішли — стемніло, чекали прибуття інженерів для розмінування... Вранці 3-го жовтня спецназ увійшов до містечка і залишків штабу. У той же день було заарештовано 7 офіцерів місцевого гарнізону, яких запідозрили у сприянні терористам. Також відстежили ще одну групу, приблизно з 25 осіб, що на трьох машинах зі зброєю виїхала з Мукалли в західному напрямі. Охорона на виїзному блокпості пропустила їх під загрозою зброї.

Де ця Мукалла, і де ця Москва...

Де ця Мукалла, і де ця Москва... http://idkstat.ru/mir/

Де ця Мукалла, і де ця Москва... А в Москві емісари «Хізб ат-Тахрір» не ховаючись вже закликають правовірних боротися усіма засобами з невірними, маючи на увазі нас з вами...

У Сирії, за даними ФСБ, в лавах воюючої опозиції — 400 громадян РФ, а насправді їх щонайменше 2000 чоловік. Частина їх повернеться звідти... А безпринципна Саудійя, як загнаний в кут щур, спроможна протягом 3-4 тижнів перекинути до Москви, Санкт-Петербургу, Києва з десяток, а то й більше таких терористичних груп. А це вже потужна сила, яка зросте у багато разів за рахунок місцевих ісламістів, мігрантів, членів скривдженої опозиції. Для Саудійї вже немає стримуючих факторів, вона в пастці, і не забуваймо, що саме Росія порушила всі саудівські плани в Сирії...

І наостанок — кілька слів про нову напасть — про Національний Діалог. Діяльність НД офіційно припинилася 18 вересня, але фактично він ще функціонує, так як 6 робочих груп ще не здали свої звіти і рекомендації. Здавалося б, незначний фактор, але він виявився надзвичайно небезпечним.

НД як обручем охопив протиборчі сторони і партії. Він дійсно запобіг виникненню громадянської війни, принаймні, запобіг силовим акціям численних гарячих єменських голів. Але цей стримуючий фактор вивітрюється, так і не давши яких-небудь значущих результатів. Та й видно, що ситуація багатократно ускладнилася... Тому сьогодні серйозно обговорюється питання про запровадження надзвичайного стану на всій території Ємену.

Нам залишилося лише трохи почекати. І там «будемо подивитися»...