20 березня 2014

Закінчився черговий раунд переговорів про іранський атом

19 березня у Відні завершився черговий, другий за рахунком раунд переговорів між Ісламською Республікою Іран і групою 5+1.

Зустрічі парламентерів передувала серія експертних консультацій, що пройшли в столиці Австрії з 3 по 7 березня.

Перед початком другого раунду глава Комітету з національної безпеки парламенту ІРІ Алаеддін Боруджерді заявив: «Уряд Ірану відстоюватиме своє законне право на мирне використання атомної енергії, і наступний раунд ознаменується жорсткою дипломатичною боротьбою». Він також зазначив, що уряд більш прагматично підходить до переговорів, в той час, як консервативний підхід характерний для меджлісу.

Глава МЗС ІРІ Джавад Заріф сказав, що не сподівається на досягнення остаточних домовленостей під час поточного раунду переговорів, але це не слід розцінювати як ознака провалу або відступу назад.

В ході перемовин сторонами обговорювалися питання:

  • збагачення урану на іранській території;
  • будівництва реактора на важкій воді в Аракі;
  • зняття чинних щодо ІРІ міжнародних економічних санкцій.

За словами Д. Заріфа, на нинішньому раунді найбільш гарячі дискусії велися навколо робіт з будівництва важководного реактора в Аракі, який є предметом особливого занепокоєння Заходу. Інспектування підприємства було однією з основних вимог МАГАТЕ, і Тегеран її задовольнив.

Напередодні зустрічі у Відні з'явилися повідомлення, що реактору завдано умисних механічних ушкоджень. «На деяких насосах станції «Арак» проекту IR-40 виявилася ознака механічних дії з метою порушити її нормальну роботу», — заявив заступник глави Організації по атомній енергії Ірану Асгар Зареан.

Можна припустити, що хтось з незгодних з новим курсом Х.Роухані в ядерній галузі вирішив ускладнити рух вперед і парламентарям, і самому президентові. Нагадаємо, що Тегеран заявляв про свою готовність модифікувати реактор таким чином, щоб він не виробляв щорічно по 9 кілограмів збройового плутонію, достатніх для виготовлення однієї бомби.

Майкл Манн — прес-секретар глави європейської дипломатії Кетрін Ештон — заявив про істотний прогрес, що вдалося досягти під час другого раунду віденських переговорів. Підсумки переговорів він назвав «обнадійливими». Відповідаючи на запитання про можливе укладення остаточного договору за ядерною програмою протягом найближчих шести місяців, Майкл Манн заявив, що для цього потрібна якомога тісніша взаємодія учасників переговорів.

Сторони домовилися, що новий раунд переговорів Ірану і групи 5+1 відбудеться 7-9 квітня імовірно у Відні.