10 грудня 2013

Зимові грози в Ємені

Володимир Гузенко — випускник Військового інституту іноземних мов (Москва).  Нині перебуває в Єменській Республіці, де має можливість відстежувати на місці події однієї з революцій «арабської весни».

Заколот

Ранком 5 грудня, приблизно о 08.45 ранку, в Сані було зроблено спробу військового заколоту. Замінована машина з набоєм вибухівки приблизно в 500 кг була підірвана смертником біля західних воріт комплексу Міністерства оборони, що розташоване навпроти знаменитих воріт Баб Аль-Ємен.

Момент вибуху західних воріт, зазнимковано за хвилину до вибухуМомент вибуху західних воріт, зазнимковано за хвилину до вибуху. Передано каналом «аль-Джазіра»

У цьому оновленому в 80-ті роки комплексі, що розташований у величезних казармах турецької армії, знаходяться Ставка Верховного головнокомандувача, деякі управління міністерства оборони і генерального штабу, а також госпіталь аль-Аріди для вищих чиновників республіки.

Відразу ж після вибуху комплекс був атакований з кількох напрямів одягненими у військову форму бунтівниками. Ведучи вогонь з кулеметів і РПГ, вони увірвалися в розташування і захопили декілька об'єктів, у тому числі і госпіталь, куди повинен був приїхати президент Абдо Раббо Мансур Хаді і де в той час знаходився його племінник Мансур аль-Хадарі, заступник начальника служби Політичної безпеки. У госпіталі бунтівники влаштували справжню різанину медперсоналу, кидали гранати в палати з хворими, операційні й інші приміщення. За даними на 21 годину 30 хвилин 5 грудня, загинули 52 людини, серед них племінник президента, кілька лікарів з Індії, Венесуели, Філіппін, директор німецького центру розвитку в Ємені, єменські лікарі і медперсонал. Понад 160 чоловік отримали поранення різної важкості.

Західні ворота комплексу МОЗахідні ворота комплексу МО

Передбачається, що головною метою нападу була фізична ліквідація президента Хаді, який збирався взяти участь у нараді вищого командного складу армії і сил безпеки і по тому відвідати в госпіталі аль-Аріді свого племінника , якого медперсонал готує до хірургічної операції. Проте щось не склалося, президент не прибув, командувачі також не приїхали, за винятком командувача 4-го (Аденського) військового округу генерал-майора ас-Субейхі (зараз про його долю поки що нічого не відомо). Щоправда, кажуть, що з початком нападу вищий командний склад МО і ГШ, який перебував на той момент в комплексі, перебрався ймовірно на запасний командний пункт штабу колишньої Республіканської Гвардії.

Офіційно повідомляється, що атакувала горезвісна аль-Каїда і «пов'язані з нею елементи». Але, поза всяким сумнівом, аль-Каїда не мала змоги відстежувати пересування президента. Для цього вона «мала сидіти поряд з президентом», тим паче, що за офіційними даними ФБР США, чисельність аль-Каїди не перевищує сьогодні 800 чоловік, більшість з яких, за тими ж джерелами, зайняті в провінціях Абьян, Бейда, Мариб, Хадрамаут.

Саме на це і вказав видатний політичний діяч, один з керівників партії ВНК Ясір аль-Ямані, якого свого часу Абдо Раббо Мансур Хаді порекомендував на пост заступника Генерального секретаря партії, а потім і на пост президента країни.

У відповідь на рішення президента створити спеціальну комісію з розслідування теракту аль-Ямані в досить різкому тоні заявив, що в цьому немає жодної потреби, оскільки ініціатори і організатори нападу давно перебувають поруч з президентом, вхожі в його кабінет, ухвалюють за нього рішення, фінансують терористів, планують теракти і навіть беруть в них участь. За його словами, «жодна з раніше створених комісій з розслідування злочинів, включаючи і спробу вбивства президента А.А. Салеха в мечеті президентського палацу, не дали жодних результатів». Аль-Ямані прямо вказав на головних фігурантів, «які вже мали бути розстріляні» за свої злочини, за свою діяльність, яка вже підвела країну до краю прірви. І це той, хто заплямував своє ім'я і свою честь зрадою батьківщини, Радник президента генерал Алі Мохсін і його спільники з сім'ї шейха аль-Ахмара. Аль-Ямані застеріг президента, що атака на комплекс МО - не остання їхня акція, і якщо зараз не вжити рішучих заходів, то вони досягнуть бажаного, у тому числі дістануть і самого президента. Ця емоційна заява аль-Ямані була переказана президентові і потім опублікована в газеті «ат-Таг’їр». Швидко спрацювали…

У місті і провінції запроваджено надзвичайний стан, на вулицю виведені війська, танки охороняють підступи до президентського палацу. Армія узяла під охорону міжнародний аеропорт Сана і військово-повітряну базу Дейлямі, увесь центр міста, включно з Центральним Єменським Банком.

Комплекс МО аль-АрідіКомплекс МО аль-Аріді

Увесь район Баб Аль-Ємен і сусідні з ним вулиці перекриті армією і силами безпеки. У небі над Саною безперервно баражують літаки і вертольоти ВПС. Бої по зачистці комплексу МО тривали приблизно до 15.00 6 грудня, але потім стрільба знову спалахнула увечері, після 18.00.

З'ясувалося, що частина бунтівників, захопивши заручників, засіла в одній з будівель комплексу. Видно, що усе відбувається за тим же сценарієм, що і в Мукаллі - вибух замінованої автомашини, прорив бойовиків на територію штабу 2-го ВО, захоплення об'єкту і заручників.

Примітно, що і цей напад був приурочений до наради керівного складу. Як і після подій в Мукалі, міфічна аль-Каїда оприлюднила заяву, в якій узяла відповідальність на себе. Вона, до речі, ніколи не вирізнялася скромністю і брала на себе відповідальність за усі теракти, навіть якщо не мала до них жодного стосунку. Ще з часів Бен Ладена так повелося.

Примітно, що і в заяві від 6 грудня аль-Каїда наводить все ті ж обґрунтування своїх вчинків - прагнення знищити центри управління БПЛА і американський контингент в них. Зазначимо, що, незважаючи на захоплення цих об'єктів - штаб 2-го ВОв Мукаллі і комплекс МО аль-Аріді в Сані, - вони ніде не згадують про виявлення цих центрів і, головне, - американців. Але гучно і з пафосом заявляють, що знищуватимуть американців, які воюють проти нашого народу, усюди, де б вони не були. Цікаво, що поки що на американців не було жодного нападу.Комплекс МО аль-Аріді

Комплекс МО аль-Аріді

Словом, обидві заяви - близнюки написані однією рукою, лише заголовки різні. Запрацювалися, хлопці, треба думати, що лінуються, вдаючись до штампів…

Якщо проводити аналогію з подіями в Мукаллі, то можна припустити, що і в Сані «працювали» найманці, люб'язно надані «Братикам» (»Братам-мусульманам») саудитами. Взагалі-то, після атаки на міністерський комплекс аль-Аріді стався ще один вибух - вибух публікацій в місцевій, арабській і світовій пресі, в яких розцвів букет версій і припущень. Причому, кожен автор захищає за інерцією свою власну або нав'язану кимось версію. Один з єменських професорів, який працює за вказівкою «братів» і саудитів, заявляє, що напад здійснили хусіти за підбурюванням Ірану, щоб перенести бойові дії з Саади до Сани.

Інший відомий єменський письменник і політолог доводить, що акцію організував разом зі своєю клікою Алі Абдалла Салех, який намагається повернутися у владні структури. Ще один не менш відомий журналіст заперечує з цього приводу, мовляв, Алі Салеху було б простіше і дешевше не віддавати свою владу, ніж брати її знову таким варварським чином, та і не та він людина. Є ще звинувачення на адресу Салеха - нібито він готує 80-денну програму заколоту, на що резонно заперечують: так, дійсно є така програма, тільки називається вона «передвиборною».

А.А. Салех вважає себе справжнім громадянином Ємену з усіма правами, у тому числі і з правом виставити свою кандидатуру на президентських виборах.

Проте, на мій погляд, правий саме Ясір аль-Ямані. І ці мої власні висновки на 95% співпадають з його заявами. Виконавці цього теракту, а точніше - спроби державного заколоту – «Брати-мусульмани», що мають активну інформаційну і матеріальну підтримку генерала Алі Мохсіна, а також фінансову і політичну підтримку Королівства Саудівської Аравії. Ніякого іншого варіанту я не припускаю, бо його просто немає в природі.

І знову ж таки правий Ясір аль-Ямані - потрібно дочекатися наступного туру, якщо, звичайно, не присікти просто зараз діяльність усіх головних осіб цього спектаклю. Повідомляють також, що президент Хаді мало не сказився, з'явилися побоювання, що він відправить у відставку міністра оборони, міністра внутрішніх справ і начальника управління військової розвідки і контррозвідки, а також начальника генштабу, якщо вони не справляються зі своїми обов'язками. Поки це просто побоювання, хоча, як мовиться, на переправі коней не міняють. Це тільки погіршить ситуацію. А ось ворогів, явних і таємних, прибрати просто життєво необхідно.

Та президент - людина досить досвідчена, сам розбереться.

І на сам кінець хочу повідомити, що я таки був знову правий у своїх висновках. Уранці, 7 грудня, опублікована доповідь голови комісії з розслідування нападу і підписана начальником Генерального штабу ЗС ЄР генералом аль-Ашвалем. У нападі брали участь від 12 до 25 чоловік, 11 з них убиті, четверо захоплені в полон. Перші допити показали, що усі терористи прибули з Саудівської Аравії і велика їх частина має саудівське громадянство.

Одночасно, з посиланням на офіційне джерело в Пентагоні, повідомляється, що усі частини і підрозділи армії США, які дислокуються в цьому регіоні, приведені в підвищену бойову готовність. «Армія США усебічно підтримає уряд Ємену в боротьбі з терористами і бунтівниками». Міністр оборони Ємену перервав свій офіційний візит до США і повертається на батьківщину.

Ну, а далі, як мовиться, будемо подивитися.

Далі буде.