Україна повинна не лише скоротити обсяги спожитого газу, але й зменшити свою залежність від Росії. Про це «Погляду» сказав керівник міжнародних програм Незалежного аналітичного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел», експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський.
«Те, що заступник голови НАК «Нафтогаз України» Вадим Чупрун заявив про скорочення закупівлі об’ємів газу в Росії, є абсолютно не випадковим. Ми спокійно можемо обмежитися 18–20 млрд. кубометрів, а чого не вистачить, закупити у рамках угоди з німецьким енергетичним концерном RWE. Це як один із варіантів», — сказав експерт
За словами Богдана Соколовського, цифра у 18–20 млрд. кубометрів з’явилася невипадково. «Останнім часом в Україні скоротилися об’єми споживання газу. Крім того, треба врахувати, що останні два роки наші бізнесмени, які найбільше споживають газу, а це і хімічна промисловість, і металургія, почали використовувати енергозберігаючі технології і активно впроваджувати їх на підприємствах. Саме тому ця цифра є абсолютно обґрунтованою», — пояснив Богдан Іванович
На думку експерта, нинішня заява заступника керівника НАК «Нафтогаз України» жодним чином не пов’язана із ймовірністю видобутку в Україні сланцевого газу. «Якщо цей газ і буде, то не раніше як за 5–7 років. Говорити ж 2013 року про сланцевий газ — щонайменше несвоєчасно. Натомість, ми маємо цілком реальні речі, зокрема технічну можливість постачати газ із заходу на схід, через Польщу (йдеться про угоду з RWE — авт.), а також скорочення обсягів споживання газу. Щоправда, маємо угоду з росіянами, згідно із якою маємо викупити 52 мільярди кубометрів газу. Але за чистоту дотримання контракту нам дбати особливо не треба, тому що Росії завжди можна нагадати про те, що 1991 року вона у нас вкрала 130 мільярдів вкладів Ощадбанку СРСР. Цей аргумент така собі «палочка-виручалочка» у переговорах з Росією», — сказав Соколовський.
Так само Богдан Соколовський не пов’язує перспективу скорочення об’ємів закупок російського газу із європейськими перспективами України. «Можливо, заяву про скорочення поставок газу з Росії можна пов’язати із можливим підписанням угоди про асоціацію з ЄС. Але навіть якби цієї перспективи і не було, обсяги споживання газу треба зменшувати, як і зменшувати залежність від Росії», – радить експерт.