Борисфен Інтел

Москва грає з «Талібаном»

22 листопада 2018
<p>Москва грає з «Талібаном»</p>

Вадим Волохов

9 листопада ц. р. в Москві пройшли переговори та консультації за участі руху «Талібан» з питань «мирного врегулювання в Афганістані». У переговорах брали участь представники Росії, Індії, Ірану, Казахстану, Киргизії, КНР, Пакистану, Таджикистану, Туркменії та Узбекистану. Запрошувались і США, але їх представника на переговорах не було.

Відразу треба зрозуміти, що Росія не є прямим учасником переговорів, а виступила у ролі посередника та надала місце для проведення зустрічі. І тут знову повстає питання: «Чому Росія пішла на легітимізацію руху «Талібан», який у самій РФ визнаний терористичною організацією?»

Довідково:

На сьогодні таліби контролюють до 45 % території АфганістануТалібан (переклад з арабської — «учні релігійної школи /медресе/») — радикальний ісламістський рух сунітського толку, що зародився в Афганістані серед пуштунів у 1994 році. Засновниками руху стали 30 учнів мусульманської духовної школи міста Кандагар на чолі із муллою Мохаммадом Омаром. В 1995 році таліби захопили провінцію Гільменд (Афганістан), а 27 вересня 1996 року без бою захопили Кабул і заснували «Ісламський Емірат Афганістан», яким керували з 1996 до 2001 року та з 2004 року регіоном Вазірістан, що на півночі Пакистану. На підконтрольних територіях таліби ввели норми шаріату, виконання яких суворо контролюється. Суворо заборонені телебачення, музика, алкоголь, комп'ютери, шахи, жіноча освіта та інше.

Лише три держави визнавали його офіційно: ОАЕ, Пакистан і Саудівська Аравія. У ряді кран світу, починаючи з 1999 року, рух «Талібан» внесений до списку терористичних організацій. Рада Безпеки ООН визнала рух «Талібан» терористичною організацією в 2003 році, проти нього з жовтня 1999 року діють міжнародні санкції ООН за відмову видати Осаму бен Ладена та сприяння терористичній організації «Аль-Каїда».

Після терактів 11 вересня 2001 року у США, Сполучені Штати розпочали антитерористичну операцію проти талібів і при підтримці Північного альянсу Афганістану повалили їх режим. Станом на весну 2014 року рух «Талібан» контролював до 70 % території Афганістану. На сьогодні таліби контролюють до 45 % території, включаючи кілька уїздів на кордоні із Туркменістаном та Таджикистаном. Лідер руху «Талібан» — Ахтар Мохаммад Мансур. 

Розглядаючи ситуацію із талібами не буде зайвим тримати у полі зору останні зміни ситуації і в Сирії. Так, 18 листопада ц. р. війська режиму Б. Асада взяли під свій контроль район згаслого вулкану ас-Сафа на півдні Сирії, який тримали загони «Ісламської держави» (ІД). З втратою цього району ІД фактично повернулась до стану 2011 року. На сьогодні бойовики та іноземні найманці, що воювали в Сирії та Іраку, частково повернулись до своїх домівок, частково перейшли кордони та продовжують свій джихад в Афганістані, Лівії та на Синайському півострові. Вони притримуються попередньої стратегії — розкачування обстановки і відновлення активної фази боротьби, коли і де рухне існуючий режим. Таким місцем, як вважається, може стати Афганістан та Північний Кавказ. Тому, намагання Кремля підтримати рух «Талібан» можна вважати прямою допомогою ІД.

Представники руху «Талібан» в Москві, 9 листопада ц. р. Представник Вищої ради миру Афганістану Ехсан Тахері
Представники руху «Талібан» в Москві, 9 листопада ц. р. 
Представник Вищої ради миру Афганістану Ехсан Тахері

Які наслідки можуть мати переговори з талібами в Москві? Доречним буде нагадати, що до зустрічі в Москві таліби відмовлялись сідати за стіл переговорів з представниками афганського уряду, який вони вважають нелегітимним. Вперше за останні 17 років офіційний представник Вищої ради миру Афганістану Ехсан Тахері виказав готовність до проведення переговорів з талібами «у будь якому місці, за вибором талібів».

Учасники засідання «Московського» формату консультацій по Афганістану, 9 листопада ц. р.
Учасники засідання «Московського» формату консультацій по Афганістану, 9 листопада ц. р.

Росія знову, як і в Сирії, намагається приміряти на себе маску миротворця та борця за мир. У випадку із талібами, Москва наполягає на тому, що зустрічі з ними носять характер консультацій щодо боротьби з ІД, що категорично заперечують самі таліби.

Для чого Москва почала загравати з «Талібаном»? Причин може бути кілька:

  1. Перехопити ініціативу у Вашингтону та зірвати, або максимально затягнути переговорний процес між талібами та Вашингтоном.
  2. Створити умови, за яких Вашингтон триматиме свої війська в Афганістані ще невизначений час. Сполучені Штати неодноразово заявляли, що немає воєнного рішення проблеми Афганістану і можуть його залишити, але поки не вирішено питання із талібами. Вивід американських військ можливий тільки у випадку створення в Афганістані спільного із талібами уряду і досягнення нестійкого, але миру. США, утримуючі війська в Афганістані, обмежені у маневрі і не можуть їх застосувати в іншому місці.
  3. Американська військова присутність в Афганістані балансує ситуацію в регіоні і Кремль не дуже переймається ситуацією на півдні Середньої Азії (Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан та Киргизія). Коли США виведуть свої війська з Афганістану, Москва зіткнеться з афганською проблемою і талібами, і в цьому випадку Кремлю слід очікувати скорої «Середньоазіатської весни».
Росія знову намагається приміряти на себе маску миротворця
Росія знову намагається приміряти на себе
маску миротворця

Таким чином, на сьогодні, по суті, рух «Талібан» — це терористична організація «Аль-Каїда» у її чистому вигляді. Стратегічна мета не змінилась: побудова клерикальної держави «Ісламський Емірат Афганістан» у його сучасних кордонах. Це майже єдина різниця між талібами та «Ісламською державою», яка бореться за створення всесвітнього Халіфату без національних кордонів. Вони мають єдину ідеологію, яка базується на ваххабізмі і переслідують єдину мету — створення Халіфату. Загальні цілі та ідеологія може стати базою для їх об’єднання у середньостроковій перспективі.

При цьому слід врахувати, що у квітні 2019 року в Афганістані мають пройти президентські вибори і прихід талібів до влади досить реальна перспектива.

Віра у перемогу талібів спонукає Москву заздалегідь встановити контакти із ними з метою підтримання контактів і в майбутньому для підтримання стабільності в середньоазіатських південних районах, де ідеї талібів та ІД широко поширюються серед мусульманського населення.

 

URL сторінки http://bintel.com.ua/uk/article/print/11_22_taliban/