Роман Кот
Динаміка політичних процесів у країнах ЄС у період після міграційної кризи супроводжується тектонічними змінами, які поступово, але невідворотно наближають прихід до влади право-популістських сил. Це проявляється, зокрема, у падінні рейтингів традиційних право-центристських та, особливо, ліво-центристських партій. Разом з тим, сили які перетягнули на себе цей електорат, поки-що не набули достатньої популярності (за винятком італійських) аби сформувати більшість та уряд. Все це часто призводить до патової ситуації та затягування коаліційних переговорів, а отже — і до падіння інституційної спроможності низки держав ЄС. На цьому фоні різко виділяється Іспанія, де 28 квітня відбулися дострокові парламентські вибори. Зважаючи на близькість ще одних виборів — до Європарламенту наприкінці травня ц. р., які є критично важливими для України, парламентське голосування в Іспанії, серед іншого, є заміром громадської думки, яке дає змогу судити про те, кого Мадрид делегує до представницького органу ЄС.
Відродження лівих
Результати парламентських виборів до нижньої палати (Конгресу депутатів) парламенту Іспанії |
За підсумками виборів найбільше голосів отримала Іспанська соціалістична робітнича партія (Partido Socialista Obrero Español), збільшивши таким чином свою присутність в нижній палаті парламенту (а там 350 місць) з 85 до 123 депутатів. Окрім того, у верхній палаті соціалісти отримали абсолютну більшість, що вперше з 1992 року, — 121 з 208 мандатів. Що важливо, соціалісти перебували при владі протягом майже року. Після політичної кризи, спричиненої неспроможністю попереднього уряду право-центристської Народної партії (Partido Popular) на чолі з Маріано Рахоєм владнати конфлікт у Каталонії, кабінет міністрів було відправлено у відставку, після чого сформовано новий, який очолив лідер Соцпартії Педро Санчес. З огляду на це, такий результат соціалістів не можна вважати виявом протестного голосування.
Союзник соціалістів лівий блок Unidas Podemos (Об'єднані, ми можемо) отримав 42 мандати. Для порівняння, на попередніх виборах у 2016 році згаданий блок провів в парламент 71 депутата.
Результати парламентських виборів до верхньої палати (Сенату) парламенту Іспанії |
Вибори також продемонстрували подальше падіння популярності право-центристської Народної партії, яка спромоглася отримати лише 66 мандатів, що практично вдвічі менше, ніж на попередніх виборах — 137 депутатів у 2016 році. Частину електорату, який голосував за Народну партію, перетягнула на себе інша право-центристська сила Ciudadanos (Громадяни), присутність якої в парламенті збільшилась — з 32 до 57 місць.
Разом з тим, загальноєвропейські тенденції в Іспанії все ж проявилися. З фракцією у 24 мандати до нижньої палати парламенту пройшла крайньоправа партія Vox (Голос). Таким чином, вперше з 1982 року праворадикальні сили набули представництва в іспанському парламенті. Тим не менш, зростання популярності Vox зумовлене швидше внутрішньо-іспанськими факторами, а не загальноєвропейським порядком денним. Зокрема, до її антиемігрантської риторики додається жорстка позиція щодо Каталонії та декларування наміру скасувати всі регіональні автономії.
Варіанти коаліції
Лідер Соцпартії та чинний прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес |
Процедура формування уряду в Іспанії дещо відрізняється від притаманної більшості інших держав Європейського Союзу. Вона вимагає абсолютної більшості голосів депутатів нижньої палати парламенту — 176 з 350. Якщо ж зазначеної більшості не буде досягнуто, то відбудеться другий тур голосування, коли для визначення переможця достатньо звичайної більшості. Тому в будь-якому випадку, соціалістам потрібно заручитися підтримкою інших партій.
Коаліційні переговори відбудуться вже наступного тижня. Як заявив лідер Соцпартії та чинний прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес, його політична сила буде вести діалог з усіма іншими, однак Народна партія та Громадяни вже заявили, що не формуватимуть коаліцію з соціалістами. Відтак, єдиною значною силою, яка готова до співпраці з переможцями виборів, залишається Unidas Podemos.
Так, лідер Unidas Podemos Пабло Іглесіас в колонці для El Pais від 1 травня ц. р. закликав Соціалістичну партію об’єднатися із його політсилою, стверджуючи, що «присутність Unidas Podemos є необхідною умовою для того, щоб уряд був стабільним». За його словами, в іншому випадку Соцпартія зіткнеться принаймні зі 149 депутатами від правих партій. Це не тільки може призвести до нестабільності, але й підштовхнути до того, що уряд Санчеса буде змушений враховувати позицію правих в таких болючих для Іспанії питаннях, як трудове законодавство або оновлення пенсій, не кажучи вже про усунення проблем, що виникають внаслідок регіональних конфліктів, зокрема в Каталонії.
Лідер лівого блоку Unidas Podemos Пабло Іглесіас |
Однак, у випадку об’єднання голосів для винесення вотуму довіри прем’єр-міністру, їх все одно не вистачить. Разом вони можуть розраховувати лише на 165 мандатів, тобто їм бракує ще 11 голосів. Для їх залучення планується домовитися з регіональними партіями, найбільші з яких — Ліві республіканці Каталонії (Esquerra Republicana de Catalunya) з 15 мандатами і Junts per Catalunya (Разом за Каталонію) — 7 депутатів. Разом з тим, в разі провалу перемовин у Соцпартії не виключають і формування уряду меншості з подальшим залученням інших партій ad hoc.
Прогнози
26 травня ц. р. відбудуться вибори до Європарламенту, у т. ч. представників від Іспанії |
У нового іспанського уряду, аби який він сформувався, у пріоритеті будуть внутрішні проблеми, зокрема подолання економічних негараздів та реформування соціальної сфери, а також усунення каталонської проблеми. В цілому, минула каденція П. Санчеса засвідчила, що соціалісти готові до певних компромісів з сепаратистами чи, принаймні, не ускладнювати ситуацію. Це, а також те, що для отримання вотуму довіри Соцпартії буде потрібна підтримка регіональних партій, збільшує імовірність того, що каталонську проблему не загострюватимуть.
У зовнішній політиці, зокрема на східно-європейському напрямі, не слід сподіватися на значні зміни. Щодо санкцій за незаконну анексію Криму, агресію на Донбасі та гібридні дії Росії на території держав-членів ЄС, то в іспанському істеблішменті є чіткий антиросійський консенсус.
Принаймні, в короткостроковій перспективі від виборів у Іспанії буде один позитивний наслідок. Наприкінці травня ц. р. відбудуться вибори 751 депутата до Європейського парламенту, а Іспанія делегує до нього 54 своїх представників. Іспанська соціалістична робітнича партія є членом однієї з двох провідних системних загально-європейських політсил — Прогресивного альянсу соціалістів і демократів (Progressive Alliance of Socialists and Democrats), які у чинному скликанні формують коаліцію. На тлі невдач лівоцентристів в інших провідних державах ЄС їх успіх на іспанських виборах, принаймні, значно не скоротить їх присутність в Європарламенті.