28 січня 2016

Україна ініціює відродження транспортних традицій

Богдан Соколовський

Останнім часом увесь світ уважно спостерігає за рухом тестового транспорту з України до Китаю. Цей транспорт оминає Росію, що заборонила транзит українських товарів по своїй території. Практично всі зацікавлені, окрім РФ, тепер сподіваються на успіх цього проекту.

Насправді ж цей маршрут є насамперед політичним заходом і лише в загальних рисах може нагадувати колишній «Шовковий шлях». Адже економічно обґрунтований його маршрут, як би це комусь не хотілося визнавати, пролягає таки через Росію. Однак агресивність її поведінки та непрогнозованість у вчинках не дають їй підстав вважатися надійним транзитером. Так само очевидно, що ані світ, ані молоді і чесні нинішній міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський та його команда ще не повністю усвідомлюють усього позитиву, сутності цієї події як для України, так і для всього світу, та її реперної ролі для розвитку усіх країн Євразії.

На початку практичної реалізації цього проекту варто згадати про його українських ініціаторів. Так, вперше в новітній Україні ідея опрацювання транспортного маршруту, що оминає Росію, виникла у 1997-му році, в рамках підготовки міжнародної транспортної конференції у Гельсінкі, зокрема, в розмові тодішніх в.о. міністра транспорту України Леоніда Костюченка та заступника міністра закордонних справ України Бориса Гудими (куратора економічного блоку міністерства). Вони запропонували міністру закордонних справ України        Г. Удовенку погодити ідею на рівні керівництва держави та уряду. Про підсумки погодження достеменно не відомо, але на конференції у Гельсінкі цю ідею, на жаль, не озвучили, і, відповідно, вона не була реалізована. Повернулися до неї лише зараз.

Можливо, якби ще тоді, у 1997 році, дослухалися до українських державників та якби цю ідею не лише озвучили, але і реалізували в установленому порядку, то не було б ні нинішнього шантажу з боку РФ, ні її обмежень щодо транзиту. Як мовиться, лише своєчасність пропозиції і наполегливість в її досягненні гарантують позитивний результат. І не інакше!