13 лютого 2018

Китай (中国) сьогодні

Огляд подій (05.02–11.02.2018)

 

І. Основні події та тенденції у розвитку ситуації довкола КНР

Протягом останнього часу спостерігається ускладнення відносин між КНР і США, що здійснює негативний вплив на загальну стабільність у світі та в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. Насамперед причиною цього стало ухвалення керівництвом США нової Стратегії національної безпеки країни, Оборонної стратегії та Ядерної доктрини, які визначають КНР одним із основних джерел загроз американським інтересам. Крім того, набули чергового посилення суперечності між Китаєм та США щодо шляхів урегулювання ситуації довкола Корейського півострова.

Так, на минулому тижні МЗС КНР виступило з офіційною заявою, в якій засудило нову Ядерну доктрину США, назвавши її пережитком «холодної війни». Були піддані критиці положення документу зі ствердженнями про «агресивну політику» Китаю, який нібито «кидає виклик вільному та відкритому світовому ладу», а також «підвищує роль нових видів ядерної зброї у своїй військовій стратегії».

За словами представника МЗС КНР Ген Шуана, Китай послідовно реалізує ядерну стратегію, яка носить характер самозахисту та оборони, виступає за заборону і знищення ядерної зброї, дотримується політики незастосування такої зброї першим та проти неядерних країн, а також не бере і не буде брати участь у гонці ядерних озброєнь. Водночас МЗС КНР розцінює Ядерну доктрину США як таку, що знижує рівень застосування ядерної зброї, а отже і посилює загрозу безпеці у світі.

Поряд з цим Китай звинувачує США у створенні перешкод процесу послаблення напруженості довкола Корейського півострова, який намітився у рамках відновлення діалогу між КНДР та Південною Кореєю (в контексті досягнення домовленості щодо участі північнокорейських спортсменів у Зимових олімпійських іграх 2018 року). За ствердженням китайської сторони, такими перешкодами є постійне нарощування США тиску на КНДР, а також проведення заходів з демонстрації сили в регіоні.

З метою вирішення згаданих проблем 9–10 лютого ц. р. на запрошення керівництва США відбувся візит до Вашингтону члена політбюро ЦК КПК і Державної ради Китаю Ян Цзечі. Під час його зустрічей з президентом США Д. Трампом та державним секретарем Р. Тіллерсоном була визнана наявність негативних тенденцій у розвитку відносин між двома країнами, що потребує відповідного реагування. З огляду на це сторони домовились активізувати діалог в рамках чотирьох механізмів високого рівня. Зокрема, в першій половині 2018 року планується проведення чергового раунду китайсько-американського діалогу високого рівня по дипломатії та безпеці.

Зустріч члена Державної ради Китаю Ян Цзечі із державним секретарем США Р. Тіллерсоном у Вашингтоні, 9 лютого ц. р.
Зустріч члена Державної ради Китаю Ян Цзечі із державним секретарем США Р. Тіллерсоном у Вашингтоні, 9 лютого ц. р.

Зазначалося, що КНР та США здатні урегулювати торговельні розбіжності між ними шляхом взаємного відкриття ринків, збільшення обсягів інвестицій та реалізації спільних економічних проектів за різними напрямами. При цьому учасники переговорів виказали готовність їх країн зробити конкретні кроки назустріч одна одній заради стабільного та здорового розвитку відносин між ними у довгостроковій перспективі. Окрім розвитку торговельно-економічного співробітництва сторін, серед таких кроків були названі розширення співпраці між арміями двох країн, а також поглиблення взаємодії у врегулюванні ситуації довкола Корейського півострова та боротьбі з тероризмом і незаконним розповсюдженням наркотиків.

 

ІІ. Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» у контексті китайських та регіональних інтересів

Одним із ключових напрямів розвитку китайської ініціативи «Пояс і шлях» є інтеграція до неї інших транспортно-комунікаційних проектів.

Міжнародна конференція на тему «Роль торговельного та транспортного Транскаспійського маршруту «Схід-Захід» у реалізації ініціативи «Пояс і шлях», Пекін, 6 лютого ц. р.
Конференція «Роль торговельного та транспортного Транскаспійського маршруту «Схід-Захід» у реалізації ініціативи «Пояс і шлях», Пекін, 6 лютого ц. р.

6 лютого ц. р. у Пекіні була проведена міжнародна конференція на тему «Роль торговельного та транспортного Транскаспійського маршруту «Схід-Захід» у реалізації ініціативи «Пояс і шлях». Конференція була організована за спільною ініціативою Азербайджану, Казахстану, Грузії та Туреччини, при підтримці Міністерства комерції Китаю.

Під час заходу заступник міністра комерції КНР Ван Шоувень відмітив посилення підтримки «Поясу і шляху» з боку багатьох країн світу, що сприяє активізації торгівлі, модернізації промисловості та підвищенню рівня життя населення залучених до ініціативи країн. Виходячи з важливого значення Транскаспійського маршруту, як складової системи комунікацій між Європою та Каспійським регіоном, Ван Шоувень висловився за доцільність стиковки двох проектів.

Під час заходу міністр економіки Азербайджану Ш. Мустафаєв розкрив транспортний потенціал його країни, включаючи можливості щодо вантажних перевезень в рамках Транскаспійського маршруту. При цьому він погодився з доцільністю поєднання Транскаспійського маршруту з китайською ініціативою «Пояс і шлях»», що дозволить вивести роботу обох транспортних систем на якісно новий рівень. Аналогічні погляди висловили також і представники інших країн.

 

Форум «Реалізація нового Шовкового шляху після 19-го з’їзду КПК — сприятливі можливості для розвитку Італії», Рим, 30 січня ц. р.
Форум «Реалізація нового Шовкового шляху
після 19-го з’їзду КПК — сприятливі можливості для розвитку Італії», Рим, 30 січня ц. р.

Географія «Поясу і шляху» розширюється за рахунок залучення до нього окремих країн. Зокрема, 30 січня в Римі відбувся форум «Реалізація нового Шовкового шляху після 19-го з’їзду КПК — сприятливі можливості для розвитку Італії». Ініціаторами заходу стали Посольство КНР в Італії та Італійська спілка міжнародних організацій.

Під час форуму заступник міністра закордонних справ Італії В. Амендола висловив підтримку його країною китайської ініціативи «Пояс і шлях», зробивши наголос на її важливому значенні для китайської та італійської економік. На підтвердження цього були приведені дані щодо основних показників торговельно-економічного співробітництва між Італією та КНР. Так, протягом минулого року обсяг взаємної торгівлі двох країн збільшився на 11,4 %., а італійський експорт до Китаю зріс на 25,3 %.

За необхідність поглиблення співпраці між двома країнами виступив також посол Китаю в Італії Лі Жуйюй. В цьому зв’язку представник КНР висунув низку пропозицій щодо виведення китайсько-італійських відносин на якісно новий рівень. Насамперед такі пропозиції включали: якнайшвидше підписання меморандуму про взаєморозуміння між Італією та Китаєм щодо спільної реалізації «Поясу і шляху»; досягнення згоди сторін стосовно лібералізації торгівлі та інвестицій; поглиблення взаємодії у просуванні процесів світової глобалізації.

З урахуванням наведених обставин був зроблений висновок щодо необхідності всебічної інтеграції Італії до китайської ініціативи «Пояс і шлях».

 

Перший Форум співробітництва Лаосу та Китаю по ініціативі «Пояс і шлях», В'єнтьян, 2–3 лютого ц. р.
Перший Форум співробітництва Лаосу та Китаю по ініціативі «Пояс і шлях», В'єнтьян, 2–3 лютого ц. р.

Крім того, 2–3 лютого ц. р. був проведений перший Форум співробітництва Лаосу та Китаю по ініціативі «Пояс і шлях» — «Просунуте практичне співробітництво». Головною темою форуму стало обговорення питання поєднання лаоської стратегії «перетворення країни, що не має виходу до моря, на країну континентальних зв’язків» з китайським «Поясом і шляхом». Розвиток такого співробітництва передбачається в галузях фінансів та інвестицій, енергетики, сільського господарства, спільної побудови китайсько-лаоського економічного коридору, а також допомоги бідним.

 

Поглиблення співробітництва в рамках китайської ініціативи здійснює позитивний вплив на ситуацію в сфері забезпечення енергетичних потреб КНР. Згідно з «Синьою книгою по нафтовій галузі: доповіді про розвиток нафтової промисловості Китаю в 2018 році», яка була оприлюднена 1 лютого ц. р., робота «Поясу і шляху» сприяє диверсифікації каналів постачання нафти до країни.

У 2017 році Китай вперше випередив США за обсягом імпорту сирої нафти, який у середньому становив 8,43 млн барелів за добу, що на 10 % перевищує минулорічний показник. За оцінками експертів, у поточному році попит на нафту в КНР збільшиться ще на 3 %. В свою чергу це створює додаткові можливості для активізації взаємодії між Китаєм та його партнерами у нафтовій сфері, в т. ч. шляхом збільшення взаємних інвестицій.

 

ІІІ. Інші тенденції та події, що позначаються на ситуації в Китаї та довкола нього

3.1. Політика. Розвиток міжнародного співробітництва КНР

Поряд з активним розвитком відносин зі США та іншими західними державами, триває також і поглиблення стосунків Китаю з країнами сусідніх з ним регіонів.

5–7 лютого ц. р. у Сінгапурі відбулась 8-а неофіційна зустріч міністрів оборони КНР та країн АСЕАН (Асоціації Південно-Східної Азії). На заході головували член Державної ради, міністр оборони Китаю Чан Ваньцюань та глава військового відомства Сінгапуру Н Ен Хень.

Виступаючи на зустрічі, Чан Ваньцюань відмітив важливе значення країн АСЕАН для Китаю, які входять до складу пріоритетних партнерів країни. За його словами, протягом останніх років у рамках домовленостей, які були укладені Головою КНР Сі Цзіньпіном та лідерами країн АСЕАН, оборонні відомства сторін підтримують активні контакти, поглиблюють співпрацю та відіграють вагому роль у забезпеченні стабільності в регіоні. Виходячи з цього Чан Ваньцюань висловив готовність Китаю продовжити взаємодію з країнами АСЕАН з метою зміцнення спільної безпеки.

Глави оборонних відомств країн АСЕАН підтримали позицію КНР та погодились з необхідністю зміцнення дво- та багатосторонніх зв’язків в інтересах побудови безпечного майбутнього. Зокрема, сторони дійшли згоди щодо інтенсифікації та розширення масштабів спільних військових навчань, а також посилення боротьби з тероризмом.

8-а неофіційна зустріч міністрів оборони КНР та країн АСЕАН 5–7 лютого ц. р. у Сінгапурі
8-а неофіційна зустріч міністрів оборони КНР та країн АСЕАН 5–7 лютого ц. р. у Сінгапурі

Крім того, на минулому тижні відбулась низка двосторонніх зустрічей, у т. ч. Голови КНР Сі Цзіньпіна з королем Нідерландів Віллемом-Олександром, міністра закордонних справ Китаю Ван І з главами зовнішньополітичних відомств Узбекистану А. Каміловим та Індонезії Р. Марсуді, а також заступників міністрів закордонних справ КНР та В’єтнаму Кун Сюанью і Ле Хоам Чунгом. Обговорювались плани поглиблення зв’язків між Китаєм та згаданими країнами у різних сферах.

 

3.2. Економіка. Окремі аспекти економічної ситуації в КНР

Показники зовнішньої торгівлі Китаю в січні 2018 року
Показники зовнішньої торгівлі Китаю в січні 2018 року

З початку поточного року зберігаються позитивні тенденції у розвитку економіки КНР та поглибленні співробітництва країни з її торговельно-економічними партнерами. Згідно з останніми даними китайської митниці, в січні 2018 року товарний експорт Китаю склав 206 млрд дол. США з приростом 6 % у річному вимірі, а імпорт — 185 млрд дол. США з приростом 30,2 %. Відмічається, що позитивне сальдо зовнішньої торгівлі країни склало 21 млрд дол. США, тобто скоротилось на 59,77 %.

За поглядами американських експертів, значний контраст у динаміці росту експорту та імпорту з одного боку засвідчує дотримання КНР своїх зобов’язань про розширення імпорту, а з іншого — демонструє трансформацію Китаю з «крупної» торговельної країни на «потужну» торговельну державу. При цьому Китай готовий і надалі посилювати відкритість свого ринку, що сприятиме розвитку китайських партнерів, а отже і зростанню світової економіки.

 

Водночас керівництво КНР надає важливого значення оптимізації економічного комплексу країни за рахунок збалансованого розвитку всіх його складових. 4 лютого ц. р. ЦК КПК та Державна рада КНР оприлюднили трирічний план дій щодо зміцнення сільськогосподарської галузі країни та підвищення рівня життя у сільській місцевості. Згідно з документом, до 2020 року передбачається вжиття комплексу заходів із забезпечення стабільного росту виробництва в аграрному секторі та покращення якості продукції, забезпечення соціальних потреб громадян, а також посилення захисту екології. Все це стане вагомим внеском у реалізацію завдання ХІХ з’їзду КПК стосовно побудови середньозаможного суспільства у КНР.

 

3.3. Питання безпеки та силові структури

Ситуація довкола Корейського півострова. У відповідь на посилення зовнішнього тиску керівництво КНДР продовжує активні заходи з демонстрації військового потенціалу країни. 8 лютого ц. р. у Пхеньяні був проведений парад, присвячений 70-й річниці заснування Корейської народної армії за участю близько 13 тис. військовослужбовців та декількох сотень одиниць бойової техніки. Кульмінацією параду стала демонстрація нових ракетних систем КНДР на площі Кім Ір Сена. Виступаючи з нагоди чергової річниці національних збройних сил, лідер Північної Кореї Кім Чен Ин звинуватив США у проведенні агресивної політики в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, а також зробив наголос на здатності його країни дати адекватну відповідь на дії всіх її противників.

Військовий парад у Пхеньяні, 8 лютого ц. р.

На цьому фоні Федеральне відомство по охороні конституції ФРН звинуватило КНДР у прихованому придбанні в інших країнах матеріалів та обладнання, необхідних для створення ракетної та ядерної зброї. За заявою глави відомства Х. Масена, для цього Північна Корея використовує своє дипломатичне представництво у Берліні. Зокрема, через нього закупаються товари подвійного призначення, що можуть застосовуватись як у цивільних, так і у військових цілях.

 

Зустріч віце-президента США М. Пенса із прем’єр-міністром Японії С. Абе, Токіо, 7 лютого ц. р.
Зустріч віце-президента США М. Пенса із прем’єр-міністром Японії С. Абе, Токіо, 7 лютого ц. р.

З огляду на відмову Пхеньяну виконувати вимоги світової спільноти, США мають намір суттєво розширити санкції проти Північної Кореї. Зокрема, такі санкції можуть бути введені вже після завершення Зимових олімпійських ігор у Південній Кореї (проходять з 9 по 25 лютого ц. р.). За словами віце-президента США М. Пенса після зустрічі з прем’єр-міністром Японії С. Абе, нові санкції матимуть найбільш жорсткий характер і будуть спрямовані на посилення міжнародної ізоляції КНДР.

 

Зі своєї сторони Росія продовжує займати подвійну позицію у відношенні Північної Кореї. Так, за ствердженням МЗС РФ, згідно з рішенням РБ ООН у грудні 2017 року щодо нарощування санкційних обмежень у відношенні КНДР, Росія розпочала депортацію північнокорейських робітників зі своєї території. Разом з тим, ті громадяни КНДР, які знаходяться в Росії на законних підставах, висилатися не будуть.

 

Діяльність Китаю у військовій сфері. З огляду на збереження складної ситуації в АТР, а також наявність ракетно-ядерної зброї у противників КНР, керівництво країни посилює увагу до питань забезпечення її протиракетного захисту. 5 лютого ц. р. у Китаї в межах власної території було проведено успішне випробування наземного комплексу ПРО, здатного перехоплювати балістичні цілі на середній заатмосферній ланці траєкторії їх польоту. Тим самим Китай став третьою країною в світі після США та Росії, яка опанувала такі технології.

Водночас тривають активні заходи оперативної та бойової підготовки Народно-визвольної армії Китаю, в т. ч. військово-повітряних сил. 7 лютого ц. р. у ВПС НВАК було проведено чергове навчання за участю багатофункціональних винищувачів Су-35. Відпрацьовувались питання бойового патрулювання у повітряному просторі над Південно-Китайським морем. За заявою оборонного відомства КНДР, проведення таких навчань сприяє підвищенню готовності ВПС до дій на далеких відстанях та над відкритим морем.

 

3.4. Наука та технології

На початку лютого ц. р. з космодрому Цзюцюань (Північно-Західний Китай) за допомогою ракети-носія «Чанчжен-2» (серія «Великий похід») були успішно запущені перший у КНР освітній супутник «Шаоняньсін-1», сейсмо-електромагнітний супутник «Чжанхен-1», а також ще п’ять мінісупутників.

«Шаоняньсін-1» розроблений приватною пекінською супутниковою компанією Commsat, яка фінансується Сіанським інститутом точної оптичної апаратури при Академії наук Китаю. Головним призначенням космічного апарату є забезпечення високошвидкісного обміну інформацією та базами даних між різними навчальними закладами.

В свою чергу, сейсмо-електромагнітний супутник «Чжанхен-1» призначений для моніторингу електромагнітного поля Землі, іоносферної плазми та високоенергетичних частин, що дозволяє отримувати дані для прогнозування підвищення сейсмічної активності. Супутник розроблений компанією DFH Satellite при п’ятому інституті Китайського об’єднання космічних технологій та за своїм технічним обладнанням відповідає світовому рівню.

Перший у КНР освітній супутник «Шаоняньсін-1» Макет сейсмо-електромагнітного супутника «Чжанхен-1»
Перший у КНР освітній супутник «Шаоняньсін-1» та макет сейсмо-електромагнітного супутника «Чжанхен-1»
Віце-прем’єр Державної ради КНР Ма Кай на Саміті по індустріальному Інтернету-2018 у Пекіні
Віце-прем’єр Державної ради КНР Ма Кай на Саміті по індустріальному Інтернету-2018 у Пекіні

Водночас Китай зберігає передові позиції в світі і у сфері високих технологій. 1–2 лютого ц. р. у Пекіні був проведений саміт по індустріальному Інтернету–2018. Під час церемонії відкриття саміту віце-прем’єр Державної ради КНР Ма Кай відмітив важливе значення індустріального Інтернету як ключової опори нової промислової революції та основи інтелектуального виробництва. За рахунок реалізації всебічних зв’язків між людьми, машинами та речами інтелектуальний Інтернет сприяє інноваційному розвитку економіки, а також становленню глобальної індустрії. За словами Ма Кая, враховуючи наведені обставини, всі відомства, підприємства та установи мають в повній мірі задіяти можливості індустріального Інтернету, що дозволить їм підвищити ефективність своєї роботи та вивести її на якісно новий рівень.

 

ІV. Плани та перспективи співробітництва між КНР і Україною

КНР та Україна продовжують активний розвиток зв’язків у різних сферах. Так, у 2018–2020 роках на українських ринок планує вийти китайська текстильна компанія YUYUE Home Textile — одна з найкрупніших у світі з переробки льону, виробництва та продажу текстильної продукції, а також проведення наукових досліджень і розробки технологій у згаданій сфері. Більш того, компанія розглядає Україну в якості зручної площадки для розвитку бізнесу в Європейському регіоні. У 2016 році компанія YUYUE Home Textile обрала Рівненську область для спорудження льонопереробного заводу.

Розпочати реалізацію проекту передбачається вже у поточному році. Термін виконання робіт становитиме п’ять років, а загальний обсяг інвестицій — 20 млн дол. США. Протягом згаданого терміну інвестори планують налагодити ввесь цикл виробництва — від вирощування до переробки льону. Після завершення будівництва на підприємстві буде створено близько 1 тис. робочих місць.

Представники китайської текстильної компанії YUYUE Home Textile в Україні Представники китайської текстильної компанії YUYUE Home Textile в Україні
Представники китайської текстильної компанії YUYUE Home Textile в Україні

Крім того, поглиблюються відносини між Україною та КНР у науково-технічній сфері. З метою створення сприятливих умов для ефективного використання всіх можливостей у цій сфері в Національній академії наук (НАН) України розглядається питання створення двох китайсько-українських центрів для співробітництва з Китаєм. Центри будуть координувати заходи з реалізації спільних проектів НАН України з науковими установами китайських провінцій Шаньдун та Гуандун.