21 березня 2018

Китай (中国) сьогодні

Огляд подій (12.03–18.03.2018)

 

І. Основні події та тенденції у розвитку ситуації в Китаї та довкола нього

Протягом тижня у КНР тривала робота першої сесії Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП) 13-го скликання. Головним підсумком заходу стало ухвалення поправок до Конституції країни. Основні з них включають положення щодо: побудови в країні соціалізму з китайською специфікою; сприяння Китаєм формуванню світової спільноти з єдиною долею; керівної ролі КПК у державній системі країни; основних цінностей соціалізму; зобов’язання державних службовців публічно присягати на вірність Конституції; створення наглядової комісії в якості нового державного органу. При цьому із Основного закону Китаю було вилучено положення про те, що Голова КНР та його заступник можуть займати свої посади не більше двох термінів поспіль.

Крім того, були обрані керівники ключових державних органів КНР. Так, Сі Цзіньпінь був одноголосно переобраний на посади Голови КНР та Голови Центральної військової ради, Ван Цішань обраний заступником Голови КНР, Лі Кецян затверджений прем’єром Державної ради Китаю, а Лі Чжаньшу — головою Постійного комітету ВЗНП. Обрані також 14 заступників голови та члени Постійного комітету ВЗНП, заступники голови  та члени Центральної військової ради, керівники Державної наглядової комісії, Верховного народного суду та Верховної народної прокуратури КНР.

Голова КНР Сі Цзіньпінь із своїм заступником Ван Цішанем Прем’єр-міністр Лі Кецян присягає на вірність Конституції КНР Члени Центральної військової ради присягають на вірність Конституції КНР
 Голова КНР Сі Цзіньпінь із своїм заступником Ван Цішанем Прем’єр-міністр Лі Кецян та члени Центральної військової ради присягають на вірність Конституції КНР 

Поряд з цим, депутати ВЗНП ухвалили План реформ структури Державної ради (уряду) Китаю. Після реорганізації Держради до її складу будуть входити 26 міністерств та комітетів. Водночас при уряді країни будуть створені:

  • Державне управління по регулюванню ринку;
  • Державне управління радіомовлення та телебачення;
  • Державне управління у справах імміграції;
  • Державне управління медичного забезпечення;
  • Державне управління продовольства та матеріальних резервів;
  • Державне управління лісного та степового господарства;
  • Комітет по контролю та управлінню банківською і страховою діяльністю;
  • Агентство по співробітництву у галузі міжнародного розвитку та інші структури.

У рамках сесії було проведено декілька пленарних засідань, в т. ч. за участю Генерального секретаря КПК, Голови КНР Сі Цзіньпіна, прем’єра Держради Китаю Лі Кецяна, а також делегацій провінцій, міст центрального підпорядкування та автономних районів. Депутати ВЗНП розглянули також низку інших важливих питань, які стосуються діяльності країни у політичній, економічній, безпековій та гуманітарній сферах.

 

ІІ. Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» у контексті китайських та регіональних інтересів

Міністр комерції КНР Чжун Шань
Міністр комерції КНР Чжун Шань

Тема «Поясу і шляху» стала одним із важливих питань порядку денного сесії китайського парламенту. За словами міністра комерції КНР Чжун Шаня, «Пояс і шлях» є китайським варіантом досягнення взаємовигідного співробітництва всіх країн світу і є відкритою, інклюзивною та прозорою ініціативою.

Так, на сьогодні китайську ініціативу підтримали вже понад 140 країн світу. При цьому, Китай уклав 16 угод про вільну торгівлю, які охоплюють 24 країни, насамперед учасників «Поясу і шляху» та членів АСЕАН. Особливо результативним є торговельно-економічне співробітництво, що дозволяє розширювати масштаби торгівлі, урізноманітнювати сфери вкладання інвестицій, а також реалізовувати різного роду масштабні проекти. Як відмітив Чжун Шан, подальшому розвитку згаданих процесів сприятиме лібералізація та спрощення процедур у галузі інвестицій і торгівлі.

 

Водночас тривають заходи з реалізації планів побудови «Морського шовкового шляху». 10 березня ц. р. у провінції Сонгкхла на півдні Таїланду відбулася виставка «Морський Шовковий шлях». На виставці був представлений широкий спектр проектів, які стосуються торговельно-економічного співробітництва між Таїландом та країнами АТР і АСЕАН із використанням морських транспортних комунікацій.

Заступник прем’єр-міністра Таїланду В. Креа-Гам заявив, що провінція Сонгкхла готова стати порталом в АСЕАН на сучасному «Морському Шовковому шляху» і взяти активну участь у його розвитку в рамках «Поясу і шляху». У свою чергу, посол КНР Люй Цзянь відмітив важливу роль «Поясу і шляху» у налагодженні не тільки економічного, але й політичного співробітництва між Китаєм та Таїландом.

 

Активну участь у реалізації ідеї створення «Морського шовкового шляху» беруть також і провідні китайські компанії. Зокрема, корпорація Cosco Shipping Ports планує подальше розширення мережі своїх портових активів, у т. ч. в Європі, Азії та на Близькому Сході. Протягом останнього часу корпорація придбала 76 % акцій контейнерного терміналу в порту Зебрюгге (Бельгія), а також компанії Noatum Port Holdings, яка володіє контейнерними терміналами в портах Валенсія та Більбао (Іспанія).

 

ІІІ. Інші тенденції та події, що позначаються на ситуації в Китаї та довкола нього

3.1. Політика. Розвиток міжнародного співробітництва КНР

МЗС Китаю надає позитивну оцінку діям колишнього держсекретаря США Р. Тіллерсона
МЗС Китаю надає позитивну оцінку діям колишнього держсекретаря США Р. Тіллерсона

Незважаючи на посилення суперечностей між КНР та США, побудова стратегічного партнерства двох країн залишається основним пріоритетом зовнішньої політики Пекіну. 14 березня ц. р. МЗС Китаю надало позитивну оцінку діям колишнього державного секретаря США Р. Тіллерсона з розвитку китайсько-американських відносин і висловило готовність до конструктивної співпраці з новим главою американського зовнішньополітичного відомства М. Помпео. При цьому була відмічена важливість продовження реалізації вже укладених угод та договорів між двома країнами.

 

Водночас посилена увага КНР приділяється поглибленню взаємодії з країнами АТР та Південно-Східної Азії. Зокрема, 13 березня ц. р. під час виступу в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень в Джакарті (Індонезія) новий посол КНР при АСЕАН Хуан Сілянь висловив позицію Пекіну щодо необхідності зміцнення механізму співробітництва між Китаєм та згаданими країнами, в т. ч. за рахунок активізації стратегічних контактів у політичній та безпековій сферах. Крім того, він зробив наголос на важливості реалізації нової концепції безпеки в Азії, а також активізації консультацій з питання прийняття Кодексу поведінки у Південно-Китайському морі.

Посол КНР при АСЕАН Хуан Сілянь в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень в Джакарті (Індонезія), 13 березня ц. р.
Посол КНР при АСЕАН Хуан Сілянь в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень в Джакарті (Індонезія), 13 березня ц. р.

Здійснюються також кроки в напрямі покращання відносин КНР з Японією. За словами голови МЗС Китаю Ван І, КНР та Японія мають досягти політичного консенсусу між двома державами без погроз одна одній. В той же час, можливість такого консенсусу була допущена лише у випадку спроможності Японії об’єктивно оцінювати розвиток Китаю. За таких умов Пекін готовий відповісти взаємністю і сприяти поглибленню позитивних відносин між двома країнами, закріплених у Китайсько-японському договорі про мир і дружбу.

 

На цьому фоні, чутливою для Китаю проблемою у відносинах з іншими країнами залишається питання Сянгану (Гонконг; колишня колонія Великобританії). 15 березня ц. р. Управління спеціального представника МЗС КНР у Спеціальному адміністративному районі Сянган піддало критиці оприлюднення Великобританією чергової Піврічної доповіді з питань Сянгану. За заявою представництва китайського МЗС, справи Сянгану знаходяться у виключній компетенції КНР. З огляду на це була висунута вимога до Лондону «припинити безвідповідальні висловлювання з сянганської тематики».

 

3.2. Економіка. Окремі аспекти економічної ситуації в КНР

Керівництво КНР демонструє тверді наміри щодо продовження політики відкритості зовнішньому світу, розширення доступу до китайського ринку, а також посилення уваги до захисту прав інтелектуальної власності.

За заявою міністра комерції КНР Чжун Шаня, протягом минулої п’ятирічки Китай піднявся на 18 позицій в рейтингу зручності ведення бізнесу, що забезпечило високий рівень інвестиційних вливань в економіку країни. Так, у минулому році Китай залучив рекордну суму зарубіжних інвестицій в обсязі 136,3 млрд дол. США, зайнявши друге місце у світі за цим показником. З метою збереження інвестиційної привабливості країни уряд КНР і надалі зосереджуватиме зусилля на підвищенні відкритості фінансового ринку, інноваційному розвитку економіки, вдосконаленні управлінської системи та розвитку телекомунікацій.

 

Основні цілі економічного розвитку Китаю на 2018 рік
Основні цілі економічного розвитку Китаю на 2018 рік

З метою практичної реалізації наведених намірів Міністерством комерції КНР розроблена «дорожня карта» перетворення країни на повноцінну торговельно-економічну державу. Зокрема, передбачається: до 2020 року — зміцнити статус КНР як великої торговельно-економічної країни; до 2035 року — попередньо вирішити завдання побудови могутньої торговельно-економічної держави; до 2050 року — повністю досягти наміченої мети. В рамках «дорожньої карти» визначений перелік конкретних завдань та планів, а саме:

підвищення ролі споживання в економічному розвитку; визначення переваг країни у зовнішньоторговельній конкурентоспроможності; збільшення обсягів залучення іноземних інвестицій; посилення регіональної відкритості; формування міжнародних торговельно-економічних відносин нового типу; підвищення ролі комерції у поліпшенні добробуту народу;

оптимізація споживання; створення могутньої торговельної держави; стимулювання залучення зарубіжних інвестицій та забезпечення їх інноваційного характеру; посилення та підвищення ефективності допомоги іноземним країнам; поглиблення співробітництва в рамках «Поясу і шляху»; розвиток регіонального співробітництва в торговельно-економічній сфері; боротьба з бідністю через розширення комерції.

 

Свідченням спроможності КНР вирішити згадані завдання є збереження позитивних тенденцій у розвитку китайської економіки.

За даними Державного статистичного управління Китаю, протягом січня–лютого ц. р. відмічається стійка тенденція зростання всіх основних макроекономічних показників китайської економіки. Зокрема: обсяги промислового виробництва збільшились на 7,2 % у порівнянні з аналогічним періодом минулого року; сектор послуг — на 8 %; інвестиції в основні фонди — на 8,1 % та будівництво — на 9,9 %; роздрібні продажі — на 9,7 %.

За перші два місяці поточного року загальний обсяг торговельного експорту та імпорту склав 714 млрд дол. США з ростом на 16,7 % у річному вимірі. При цьому обсяг експорту становив 387 млрд дол. США (приріст 18 %), а імпорту — 330 млрд дол. США (+15,2 %). Активне сальдо становило 57 млрд дол. США (+37,2 %). Основними торговельними партнерами КНР залишались ЄС, США, АСЕАН, Японія та країни-учасниці «Поясу і шляху».

 

3.3. Питання безпеки та силові структури

Ситуація довкола Корейського півострова. Незважаючи на початок діалогу КНДР з Південною Кореєю та демонстрацію готовності до переговорів зі США, офіційний Пхеньян зберігає незмінність позицій з основних питань, які стосуються його інтересів. На минулому тижні офіційне друковане видання правлячої партії КНДР «Робітнича газета» звинуватила США у здійсненні політичного, економічного та військового тиску на Північну Корею, назвавши це «порушенням міжнародного права та посяганням на суверенітет північнокорейської держави». При цьому був зроблений наголос на тому, що такі дії США не зможуть залякати Пхеньян.

Зі своєї сторони США підтверджують готовність до започаткування контактів з Північною Кореєю, на вищому рівні, однак виключно за умов конкретних кроків назустріч з її боку. За словами прес-секретаря Білого дому С. Сандерс, США прийняли запрошення КНДР щодо переговорів і розпочали підготовку до зустрічі. Разом з тим, така зустріч буде можливою лише після відмови Пхеньяну від ядерної зброї та припинення ядерних і ракетних випробувань.

 

Зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна зі спеціальним посланником президента Південної Кореї, начальником Управління національної безпеки Чон Ий Єном, Пекін, 12 березня ц. р.
Зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна зі спеціальним посланником президента Південної Кореї Чон Ий Єном, Пекін, 12 березня ц. р.

У наведеній ситуації, Китай продовжує докладати зусиль з виконання посередницьких функцій в урегулюванні проблем довкола Корейського півострова. 12 березня ц. р. у Пекіні відбулась зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна зі спеціальним посланником президента Південної Кореї, начальником Управління національної безпеки Чон Ий Єном. Обговорювались можливості сприяння Китаєм та Південною Кореєю започаткуванню діалогу між США та КНДР. Сторони дійшли згоди щодо необхідності продовження роботи в цьому напрямі.

 

Основні події в регіоні у військовій сфері. В рамках технічного переоснащення збройних сил КНР тривають заходи зі вдосконалення багатофункціонального винищувача 5-го покоління J-20 (вважається конкурентом американських літаків F-22 Raptor і F-35 Lightning II). Зокрема, планується оснащення літака новою системою прориву радіолокаційного поля системи ППО противника. Крім того, здійснюється випробування ще одного літака 5-го покоління FC-31, який буде постачатись на експорт. Водночас Китай приступив до розробки нових літаків 6-го покоління.

 

3.4. Наука та технології

Порівняння перспективної китайської ракети «Чанчжен-9» із американською ракетою «Сатурн-5»
Порівняння перспективної китайської ракети «Чанчжен-9» із американською ракетою «Сатурн-5»

За заявою міністра науки та технологій КНР Вань Гана у ході прес-конференції на полях сесії ВЗНП, Китай займає провідні позиції в світі у стратегічних високотехнологічних сферах, у т. ч. освоєнні космічного простору, проведенні океанських та полярних досліджень, а також розробці комп’ютерної техніки та розвитку атомної енергетики. На підтвердження цього була наведена низка фактів як національного, так і світового значення.

Зокрема, до кінця поточного року планується завершити розробку прототипу рідинного ракетного двигуна з тягою 500 тонн. Новий киснево-гасовий двигун призначений для першого ступеня ракети-носія «Чанчжен-9». Перший політ ракети очікується в 2030 році. Потужність ракетної системи дозволить доставляти близько 100 тонн корисного навантаження на низьку орбіту або 50 тонн вантажу на траєкторію польоту до Місяця, а також забезпечуватиме запуск космічних апаратів до Марсу. Такі характеристики «Чанчжен-9» наближують її до американського «Сатурну-5».

Крім того, Китай розробляє найпотужніший суперкомп’ютер «Тяньхе-3» продуктивністю в 1 ексафлопс (мільйон трильйонів обчислень в секунду), який планується ввести в дію до 2020 року. Обчислювальна потужність нової комп’ютерної системи в 200 разів перевищуватиме існуючий надпотужний комп’ютер «Тяньхе-1». Новий пристрій матиме основний чіп та автономну операційну систему власної китайської розробки.

Триває також реалізація національної китайської програми антарктичних досліджень. На початку березня ц. р. була успішно протестована перша автоматична метеостанція на Куполі Аргуса в Антарктиці. Станція здатна витримувати тривалі навантаження в умовах наднизьких температур (нижче -70 градусів Цельсія). При цьому, точність вимірювань підтверджується порівняльними даними, отриманими від автоматичних метеостанцій інших країн. На сьогодні Китай займає третє місце серед власників подібних полярних станцій після Австралії та США.

 

ІV. Плани та перспективи співробітництва між КНР і Україною

Китай та Україна продовжують активну співпрацю у різних сферах, у т. ч. енергетиці. Зокрема, китайська нафтосервісна компанія Xinjiang Beiken Energy Engineering Co. розпочала буріння свердловини у Полтавській області на замовлення українського ДП «Укргазвидобування». Буріння свердловини здійснюється на Яблунівському газоконденсатному родовищі на проектну глибину 4940 метрів.

Крім того, представники китайського бізнесу демонструють інтерес до участі у розвитку вітрової енергетики в Україні. Зокрема, на минулому тижні зазначене питання обговорювалось під час зустрічі голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України С. Савчука та заступника генерального директора китайської компанії «SANY Group» Л. Вонга. За словами китайського представника, на сьогодні його компанія вивчає можливості співпраці з Україною у вітроенергетичному секторі, а саме — спільного виробництва вітрових турбін, розробки проектів з вітроенергетики та залучення інвестицій у цей сектор.

Зустріч Голови Держенергоефективності Сергія Савчука із заступником гендиректора китайської компанії «SANY Group» Ларі Вонгом, 14 березня ц. р.
Зустріч Голови Держенергоефективності Сергія Савчука із заступником гендиректора китайської компанії «SANY Group» Ларі Вонгом,
14 березня ц. р.