4 березня 2015

Половина нафтопродуктів в Україну завозиться контрабандою?

Богдан Соколовський

Про імпорт нафтопродуктів до України (а це, за офіційними даними, не менше 85 %) при своїх 6-ти великих приватних НПЗ і Шебелинського державного ГПЗ писали багато й в різних ракурсах. Але схоже на те, що це питання не цікавить тих, хто спроможний вплинути на ситуацію. Або ж так комусь вигідно. Хоча відомо точно: так не вигідно українському народові. Не вигідно, що в нашій державі не випускається якісне пальне. Не вигідно, що держава не має реальних механізмів впливу на ціну нафтопродуктів на внутрішньому ринку без державного НПЗ, який би виробляв достатньо високоякісного, дешевого пального.

В даній ситуації цікавим має виглядати порівняння України з тими країнами, які пережили десятиліття радянської окупації і не особливо вирізняються кількістю техніки, яка споживає нафтове пальне та газ. А це нафтоекспортні Казахстан та Азербайджан, а також нафтоімпортна Молдова. Слід зауважити, що у згаданих державах парк техніки, який споживає нафтопродукти, мало чим відрізняється від українського.

Отже, в останні роки (2014-й не враховуємо через Революцію гідності та війну в Україні) обсяг споживання нафтопродуктів в Україні (населення понад 45 млн), за різними даними Міненерго, Мінстату, складають приблизно 8-10 мільйонів тонн за рік. В Казахстані (населення понад 17 млн) — 9-14 млн тонн. В Азербайджані (населення понад 10 млн) — менше 5 млн тонн.

З наведених даних виходить, що на 1000 українців за рік витрачається 180-220 літрів нафтопродуктів. В Казахстані — 530-820 літрів. В Азербайджані приблизно 500 літрів, у Молдові приблизно 600 літрів.

Те, що в Україні споживається відносно мало нафтопродуктів, можна тлумачити так, що наша держава економні й в цьому аспекті випереджає, зокрема, всі країни ЄС, а не тільки СНД. То ж в такій чи не найважливішій галузі економіки ми вже інтегровані до ЄС?! І є прикладом енергоощадності для всіх країн ЄС, в т. ч. Німеччини й Польщі?

Є й інший підхід. Можливо, інші зі згаданих країн чомусь завищують, або в Україні — занижують обсяги споживання? Яка логіка завищення? Таких питань можна поставити багато.

Але, якщо б на 1000 українців припадало стільки ж нафтопродуктів, скільки, наприклад, на 1000 молдаван, то загалом наша держава мала би споживати майже 30 мільйонів тонн нафтопродуктів. Майже те саме виходить, якщо порівнювати з Казахстаном і Азербайджаном. Якщо ж у нас відчутно енергоощадніша техніка, ніж у Казахстані, Азербайджані чи Молдові, оскільки ми особливо модернізовані — то споживання нафтопродуктів в Україні мало б складати щонайменше 20 мільйонів тонн за рік. Але ж відповідні центральні органи влади звітують про 8-10 млн тонн! Може, ще 10 завозиться в Україну контрабандою (у що не хочеться вірити)? А це — мільярди доларів! Очевидно, що кваліфіковану відповідь на це питання можуть дати тільки незалежні правоохоронні органи.