17 грудня 2013

Зимові грози в Ємені. Частина 2

Володимир Гузенко — випускник Військового інституту іноземних мов (Москва).  Нині перебуває в Єменській Республіці, де має можливість відстежувати на місці події однієї з революцій «арабської весни».

Зимові грози в Ємені. Частина 1 Заколот

Частина 2. Єменці в США

Поки в Сані розгортаються драматичні криваві події, у Вашингтоні завершилися переговори між МО США і військовою делегацією Ємену. Глава єменської делегації Міністр оборони генерал-майор Мухаммед Насер Ахмед, отримавши повідомлення з Сани про спробу військового заколоту, перервав візит і повернувся на батьківщину.

До складу єменської делегації, крім міністра оборони, входили також помічник МО ЄР з логістичного забезпечення, глава департаменту цивільної оборони, начальник управління берегової охорони, тимчасовий повірений ЄР в США, військовий аташе ЄР у США. Американську делегацію на переговорах очолював помічник Держсекретаря США з військово-політичних питань Том Келлі.

Але головне, що справу зроблено — основні домовленості з американцями досягнуті. Втім, це було неважко — США зацікавлені у Ємені не менше, ніж Ємен у США.

Примітно, що наприкінці листопада Ємен відвідала делегація, очолювана помічником заступника МО США, яка обговорила основні питання військової співпраці безпосередньо з президентом Хаді.

У Вашингтоні єменська делегація в основному доопрацювала низку питань і підписала відповідні угоди під час так званого «двостороннього стратегічного діалогу між ЄР і США». Була обговорена і погоджена трирічна програма військово-технічного співробітництва з наголосом на задоволенні першочергових потреб армії ЄР і служб безпеки, а також з розширення і поглиблення військової співпраці між обома країнам. Згідно з цією програмою США допомагатимуть Ємену в підготовці кадрів, ремонті озброєнь і бойової техніки, розмінуванні, боротьбі з тероризмом, а також у вирішенні технічних питань, пов'язаних з реформуванням ЗС ЄР.

Окремим блоком обговорювалися питання розвитку ВПС ЄР, можливості забезпечення їх сучасною технікою та обладнанням, посилення бойового потенціалу військ спеціального призначення, а також забезпечення патрулювання державних сухопутних і морських кордонів.

У цьому зв'язку американська сторона виклала свої побажання з питань будівництва американської військово-повітряної багатофункціональної бази на острові Сокотра, в основному, для розвідувальної авіації, обіцяючи за це надати більш дієву та ефективну допомогу єменським збройним силам, в тому числі поставками озброєнь і бойовою технікою. Повідомляється, що співпраця може розпочатися з поставок ВПС Ємену 12 тактичних транспортних літаків для вирішення завдань охорони кордону і забезпечення військ спеціального призначення.

На початку листопада на військово-повітряну базу (ВПБ) Дейл (Сана) прибули перші два літаки CN-235-00. Турбогвинтовий двомоторний літак зовні нагадує знаменитий С-130 «Геркулес», і його навіть можна вважати зменшеною копією.

Примітка: Літак STOL , тобто з коротким злетом (404 м.) і коротким пробігом при посадці (378 м.), спроможний працювати з грантових і необладнаних злітно-посадкових смуг. Вантажопідємність 6 тонн, вміщає в себе до 50 солдатів з усієї амуніцією або два легкових автомобіля. Швидкість польоту — 455 км/год. Дальність польоту при повному завантаженні — 500 км, при завантаженні 1 т — 2500 км . Словом, як раз для Ємену.

Але тут вимальовується дуже цікава картинка. США передають ці 12 літаків Ємену для логістичного забезпечення дій єменського спецназу, але в першу чергу — для спецназу і морської піхоти США. А це передбачає повну свободу пересування американських підрозділів всією територією Ємену. Це вже заявка на майбутнє Ємену. За такої постановки питання американцям абсолютно немає сенсу розташовувати в Ємені важку повнопрофільну військово-повітряну базу. Це занадто дорого, та ще й у нестабільному районі. Практично американці отримують в якості своєї бази усі єменські ВПС з усіма спорудами та персоналом. Задумано, звичайно, непогано.

З ВПБ на Сокотрі американці, безумовно, дістають контроль над найважливішими стратегічними морськими комунікаціями від Червоного моря до Перської затоки і вздовж африканського узбережжя. Там же цілком можливе проведення регламентних і ремонтних робіт на літаках американського складання. Як мовиться, «дешево і сердито». Словом, всі добре влаштувалися ...

Єменці і не тільки в Дамаджі. Вісті з фронтів.

У листопаді в Алжирі порушено 3 кримінальні справи за фактом загибелі трьох молодих алжирців в Ємені. Сестра одного загиблого повідомила, що її брат виїхав на навчання в салафітському богословському університеті «Дар аль-Хадіс» в містечку Дамадж провінції Саада. Під час розслідування поліція встановила, що в країні орудує щонайменше десять агенцій з набору студентів з числа салафітів. А після початку бойових дій в Дамаджі ці агенції були перейменовані в «центри з набору добровольців для участі в джихаді проти шиїтів-хусітів». Була навіть видана фетва місцевих алжирських богословів, що заохочує молодь до джихаду в Ємені. Фінансування добровольців, які направляються до Ємену через аеропорти Джидда і Ер-Ріяд, здійснюється за допомогою посольства Саудівської Аравії в Алжирі.

Бої в Сааде не припиняються, іноземні добровольці прибувають до салафітів з Саудівської Аравії практично щотижня. Облога Дамаджа триває. Щоправда, хусіти пропустили в обложене місто конвой з продовольством, але конфіскували всі медикаменти, пояснивши, що вони також їх потребують. Армія в конфлікт не втручається, дотримуючись нейтралітету.

В цілому обстановка на фронтах дещо заспокоїлася. У зведеннях повідомляється, що обидві сторони щодня втрачають по 5-10 чоловік. В основному, працюють снайпери, та зрідка хусіти включають артилерію як по Дамаджу, так і по позиціях салафітів в Кітафі.

На заході спалахують ледачкуваті перестрілки, сторони накопичують силу. 5-го грудня в містечку аль-Хамр, у вотчині Аль-Ахмар (»будинку Ахмарів»), пройшла нарада під головуванням шейха Хаміда, де були присутні основні шейхи провінції Саада. Хамід намагається зібрати широку опозицію хусітів під своїм командуванням. А вже 6-го грудня молодий шейх Хамід з'явився поблизу міста Хут, куди він особисто привіз нову групу з 30 осіб, в основному, європейців і трохи африканців.

Раніше я вже повідомляв, що цей напрямок Хут — порт Міді є стратегічним як для «Братів-мусульманів» і салафітів, так і для хусітів. Жителі Хута дуже стурбовані такою концентрацією «чужих» найманців. А європейські найманці, зі слів місцевих жителів, відразу ж по приїзді приступили до банальних грабунків... Це не могло не викликати відповідної реакції місцевих племен і міського населення. Деякі шейхи вже ведуть розмову про очищення місцевості від «невірних» чужинців. На цьому тлі хусіти розгорнули свою пропагандистську кампанію, оголосивши всіх прийшлих найманців «кяфірами», тобто невірними, яких можна і потрібно знищувати без зайвих розмов. (Нагадаю, що відповідно до Корану, мусульмани не можуть воювати з мусульманами, тому і використовується фетва «такфір», тобто звинувачення в невірності).

Загострилася обстановка на саудівсько-єменському кордоні в Джофі. Саудівські війська впритул підійшли до кордону, відновлюючи старі укріплення і зводячи нові. Місцями вони вторглися на територію Ємену, але під тиском змушені були повернутися. Мета — забезпечення будівництва розподільчої прикордонної стіни. У районі вже зібрано будівельну техніку саудівської компанії Бен Ладена і єгипетської «Раском». Навіть більше, єменці там же виявили зосередження техніки нафтової саудівсько-американської компанії «Рам Анко» (не плутайте з АРАМКО!), що приготувалася до початку розвідувального буріння. А це вже грубе порушення Угоди про кордон 1998 року.

Голова установчого комітету «Пустельного Руху за звільнення захоплених територій» шейх Хасан Абу Хадра у своїй заяві назвав Саудівську Аравію таким агресором, що грубо порушує міжнародні договори, і оголосив «мобілізацію» племінного ополчення (»народна армія») на території провінції Джоф. А вже 7-го грудня ополчення відкрило вогонь по саудитам. Щоправда, пізніше шейх Абу Хадра назвав це попереджувальним вогнем в повітря. Але ж подіяло...

Абу Хадра заявив, що одностороння розробка природних копалин у 20-кілометровому прикордонні є порушенням, тим більше, що «Пустельний Рух» вважає провінції Асір, Неджран і Джізан єменської територією і не допустить розграбування її багатств. Ось так от ... Мудрий шейх, то ж не підкопаєшся після його заяви про те, що до моменту укладення нової Угоди про кордон, яку так грубо своїми діями розірвала Саудійя, знову реанімується Таіффський договір, відповідно до якого ці провінції вважаються єменськими. Тільки так і ніяк інакше...

Звичайно ж, Саудівська Аравія з усією силою натисне на Ємен, на президента Хаді, на племена. Але після заяви полонених терористів про участь саудитів в нападі на МО, після публікацій подробиць влаштованої саудівцями в госпіталі бійні, даних про зв'язок керівництва Саудійі з генералом Алі Мохсіном під час підготовки та здійсненні цієї акції посиляться позиції президента Хаді при вирішенні спірних питань, пов'язаних, думаю, не тільки з кордоном ... Природно, що саудівці намагатимуться все подати у вигідному для себе світлі, відхрещуючись і від теракту, і від терористів, і від усього іншого. Нам залишилося лише почекати і подивитися ...

Інші новини з Ємену

Як я вже повідомляв, в Сані були розстріляні біля входу в готель два фахівці з Білорусії. Загинув Анатолій Мазинський, інший, Сергій Баранов, вижив. Куля влучила йому в голову, роздробивши щелепу. З військового госпіталю його, тіло його загиблого товариша і двох живих фахівців терміново доправили на батьківщину. Вони дійсно працювали у 3-й бригаді охорони керівництва і дійсно були танкістами. Усі — цивільні фахівці-гарантійники, які обслуговували відремонтовані у Білорусії танки. Тут у терористів сталася явна накладка — неправильний вибір цілі. Полюючи за ракетниками, вони обстріляли перших-ліпших. Швидше за все, їх ввела в оману приналежність спеців до 3-ї бригади, куди передали комплекси «Точка-У».

Після атаки на МО в аль-Аріді громадська думка не заспокоюється. Телеграми співчуття надходять безперервним потоком — зі США, від Генсека ООН, від усіх арабських глав держав. Найбільш примітна телеграма від керівників «аль-Каїди» в Ємені, в якій вони всіляко відхрещуються від цього теракту. Вони до нього просто не причетні. Характерно, що ця телеграма прийшла після повідомлення про участь в операції саудівців. За їхніми словами, перша оприлюднена кимсь заява брехлива від початку до кінця. Цікавий такий аргумент: «Тільки хворій голові могло привидітися наявність Центру управління БПЛА в генеральському госпіталі, серед нас таких хворих немає!» Або такий пасаж: «Звірства терористів серед медперсоналу просто безпідставні! Адже всі знають, що поблизу госпіталю не можна навіть користуватися звуковими сигналами, а не те, що підривати автомашини або стріляти з РПГ». «Ми не воюємо з власним народом, ми воюємо тільки з невірними, з американцями» ... Ось як хочете, так і оцінюйте їх. До речі, всі аналітики, як єменські, так і західні, дійшли спільної думки, що головною метою була ліквідація президента Абдо Раббо Хаді.

Накочується велика хвиля публікацій з критикою президента Хаді, в першу чергу, за неправильну політику в реформуванні армії і сил безпеки. Закиди резонні — не спромоглися запобігти, значить — не впоралися. Голови поки ще не летять, але подивимося — чи полетять вони взагалі, чи вистачить політичної сили і волі на такі кроки. Якщо ні, то погані справи...

І ще одна новина — в ці дні Ємен став 160-м членом СОТ. 16 років країна боролася за право увійти до цього клубу і нарешті блакитна мрія кожного єменця здійснилася ... Чи допоможе? Чи не запізно ?