Богдан Соколовський
Французька компанія ENGIE уклала контракт з українською компанією ПАТ «Укртрансгаз» щодо поставок газу в Україну і зберігання його в українських ПСГ. З 1 січня цього року ця компанія імпортує газ в Україну через кордон з Польщею.
З одного боку, прихід на український газовий ринок європейської компанії слід вважати успіхом. Зокрема, якщо за її прикладом прийдуть й інші європейські компанії, що поставлятимуть нам газ неросійського походження.
З іншого — компанія ENGIE відома тісною співпрацею з російським «Газпромом». Про це, зокрема, свідчить конструктивна зустріч голови правління російського ПАТ «Газпром» Олексія Міллера з головою ради директорів французької компанії ENGIE на 6-му Петербурзькому міжнародному газовому форумі 4 жовтня 2016 року.
Крім цього, зважаючи на конфіденційність контракту, поставки газу в Україну з Польщі, яка наразі не є газовим експортером, змушують думати: а чи не йдеться тут про газ російського походження? Якщо ж згадана французька компанія постачає нам російський газ, то було б логічно знати: за яких умов ці поставки в Україну припиняються або ж вчиняються інші непланові речі. Хто сьогодні може гарантувати, що між російською та французькою компаніями немає спеціальної домовленості щодо України?
Отже, беручи до уваги згадане вище, вихід французької компанії ENGIE на український газовий ринок можна розцінювати як успіх чи прорив, або ж як «троянського коня». Частково, це питання можна було прояснити, вивчивши контракт між французькою та українською компаніями. Точніше — якби дізнатися про реалії французько-російських відносин щодо України. Але і те, й інше — малоймовірне.