5 червня 2013

Чи рейтинг дорівнює довірі?

Залишився тиждень до президентських виборів у Ірані. Західні і іранські аналітики все активніше обговорюють кандидатуру ймовірного президента Ірану. Сьогодні практично усі вони сходяться на думці щодо двох лідерів президентських перегонів :

  • мер Тегерану Мохаммад Багер Калібаф;
  • секретар Вищої ради національної безпеки (ВРНБ) і головний «ядерний парламентер» Саїд Джалілі.

За останнім соціологічним опитуванням, попереду йде Калібаф з 24 відсотками своїх прибічників. Так, у разі протистояння Калібафа проти Джалілі, за першого готові віддати голоси 56 % опитаних, за Джалілі — тільки 27,5 % респондентів.

У парі Калібаф — Велаяті мер столиці теж перемагає з результатом в 47 % проти 28 %.

У суперництві Калібафа проти Ходдада Аделя показник вже 55% проти 18% знову на користь Калібафа.

Більш за те, 120 депутатів меджлісу (з 290) вже виступили з загальною заявою на підтримку Калібафа. Але…

У Ірані дуже і дуже важко передбачити перемогу того чи іншого кандидата на виборах, оскільки практично все залежить не від уміння кандидатів і їх прибічників вести пропаганду і завойовувати голоси виборців, а від слова Верховного лідера аятолли Алі Хаменеї.

Напередодні висунення кандидатів на президентські вибори чинний президент країни Махмуд Ахмадінежад звернувся з проханням до Верховного лідера утриматися від публічних висловлювань на користь якого-небудь кандидата, оскільки це відразу поставить інших кандидатів в програшну позицію. Але лідер на те і лідер, щоб робити те, що він вважає для себе за потрібне.

Так, Калібаф гідний кандидат в президенти. Його кредо: «Я не вірю в популізм і обдурення народу — мій підхід завжди був логічним, науковим і системним». Політичні погляди його досить еклектичні. У них поєднується ісламський консерватизм з необхідністю проведення реформ, і, можливо, не лише економічних. На думку Калібафа, іранська економіка потребує глибокого реформування. Він також переконаний, що усі проблеми, які стоять перед Іраном на міжнародній арені, свідчать також про безрозсудну зовнішню політику чинного президента. Це стосується і ядерної проблеми ІРІ, і пов'язаних з нею дій, що призвели до міжнародних санкцій.

Він заявив, що якщо він обійме пост глави виконавчої влади, то зрушить з мертвої точки переговори щодо ядерної проблеми. В зв'язку з цим він також зазначив, що, за необхідності, Іран цілком може вступити в переговори зі США, оскільки «переговори з Америкою ніколи не були червоною лінією для ІРІ».

Ось це і лякає або, вірніше, насторожує лідера. Адже не лише Калібаф внутрішньо готовий розпочати переговори з Вашингтоном і шукати компроміс. Є і ще пара кандидатів у президенти, готових сісти за стіл переговорів із Заходом.

Саме це і змусило Алі Хаменеї 4 червня у своєму виступі з нагоди 24-ї річниці з дня смерті засновника Ісламської Республіки Іран аятолли Хомейні заявити, що в Ірані є низка проблем і президентом має стати той, хто зуміє вирішити ці проблеми. «Кандидати повинні давати обіцянки, які зуміють потім виконати», — сказав він, додаючи, що «повноваження глави виконавчої влади обмежені тільки законом, який покликаний направляти дії президента, але ніяк не зв'язувати йому руки».

А ось далі Верховний лідер сказав те, що може поставити хрест і звести нанівець усі намагання Калібафа і його прихильників перемогти на виборах. «Деякі кандидати заявили у своїй передвиборній програмі, що необхідно піти на поступки нашим ворогам», — заявив Хаменеї. «Не можна ставити особисті інтереси вище за інтереси іранського народу», — підкреслив він, додавши, що «кандидати повинні обіцяти ставити інтереси народу Ірану над усе». Далі він закликав кандидатів в президенти країни не йти на поступки міжнародному співтовариству, відстоюючи ядерну програму держави. А кандидатом, який готовий йти до кінця, аж до непередбачуваного, є не хто інший, як Саід Джалілі.

Ось в цьому і є непередбачуваність Ірану. Незважаючи на рейтинги кандидатів, пересічні іранці віддадуть свої голоси за того, на кого вкаже Верховний лідер. Як це було у 2005 році, коли в президентське крісло сів Махмуд Ахмадінежад і втрутив країну в новий виток загострення стосунків із Заходом.