Енергетичне Співтовариство було засновано в 2006 році з метою структуризації європейської електроенергетики насамперед через процеси інтегрування енергетичних комплексів країн південно-східної та східної Європи, що цілком зрозуміло в умовах формування єдиного європейського енергоринку. Україна, вступивши до Енергетичного Співтовариства, 1 лютого 2011 року відзначила другу річницю свого членства, що послужило підставою для підбиття підсумків її дворічної діяльності.
До речі, робота самого Співтовариства розрахована на 10 років. Воно об‘єднує регіональні ринки з населенням в 73 мільйони чоловік і передбачає, що країни-члени Співтовариства узгодять свою нормативно-правову базу з вимогами стандартів Євросоюзу і згодом створять умови для об‘єднання енергетичних ринків усього регіону. Що стосується України, то, окрім так званої зовнішньої діяльності, вона має виконати роботи «внутрішні»: встановити високі технічні стандарти, сучасні правила регулювання, запровадити на внутрішньому ринку конкуренцію, подбати про інвестиції. Внаслідок цього український енергетичний сектор швидше інтегруватиметься у енергетику Євросоюзу, матиме надійнішу енергобезпеку, швидше отримуватиме технічну допомогу та міжнародні кредити. Вступ України до Співтовариства передбачає впровадження низки спеціальних директив та регламентів, які осучаснять вітчизняне законодавство у галузі енергетики, узгодять його з європейсько-правовою базою.
Дворіччю українського членства у Енергетичному співтоваристві присвячується дослідження громадської організації «Діксі Груп» під назвою «Україна і Енергетичне співтовариство: два роки в очікуванні». Робота виконувалась в рамках проекту «Моніторинг виконання Україною зобов‘язань в рамках енергетичного співтовариства», який фінансувався міжнародним фондом «Відродження». Достатньо лише поглянути на зміст самого дослідження, викладеного у спеціальному виданні, щоб усвідомити його ґрунтовність. Тут містяться, зокрема, загальні зауваження і основні висновки з рекомендаціями, аналітика щодо процесів імплементації та стану справ у галузі електроенергетики України. Йдеться також і про газ, і про нафту, і про навколишнє середовище, і про відновлювальну енергетику тощо. Окремим пунктом в дослідженні стоять питання українських зобов‘язань перед енергетичним євротовариством, наводяться статистика зі списком використаних нормативно-правових актів. Містяться в дослідженні і загальні зауваження щодо виконання Україною своїх зобов‘язань у 2012 році. Словом, сумніватися у серйозності такого аналізу не випадає, як і у об‘єктивності та фаховості авторів цих досліджень. Наприклад, керівник енергетичних програм «Борисфена Інтел» Сергій Дяченко подає у цьому дослідженні стислий аналіз виконання Україною своїх зобов‘язань щодо імплементації європейського електроенергетичного законодавства, визначених в Протоколі «Про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства».
Нижче пропонуємо текст статті С. Дяченка.
Україна в Енергетичному Співтоваристві |
Приєднання України до Енергетичного Співтовариства у 2011 році створило потенціал для проведення в країні комплексних ринкових реформ в енергетиці, спрямованих на її інтеграцію в європейський енергетичний простір. На жаль, Україна не використовує ці можливості належним чином, а ті заходи, що вживаються, часто відповідають європейським ринковим принципам лише за формою, а не за суттю.
Про це, зокрема, свідчить аналіз виконання зобов'язань України щодо імплементації європейського електроенергетичного законодавства, визначених в Протоколі «Про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства».
Ключовими з цієї точки зору є наступні законодавчі акти ЄС.
1. Директива 2003/54/ЄС встановлює зобов'язання країн ЄС з дерегулювання та лібералізації електроенергетики.
З 6 червня 2012 року (реєстраційний № 10571) у Верховній Раді України знаходиться на розгляді проект Закону «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», поданий народним депутатом І. М. Глущенком. Як зазначають розробники, основною метою прийняття Закону є лібералізація Оптового ринку електроенергії України та створення ефективного конкурентного середовища на ринку електричної енергії з урахуванням основних вимог законодавства ЄС. 20 листопада Верховна Рада прийняла проект Закону в першому читанні.
21 червня 2012 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про природні монополії», яким внесено відповідні зміни для забезпечення можливості переходу до стимулюючого регулювання діяльності суб'єктів природних монополій. Закон був необхідний для набуття чинності Постанови НКРЕ «Про затвердження Методики формування необхідного доходу ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими електромережами та тарифу на постачання електроенергії».
2. Директива 2001/77/ЄС Європейського Парламенту та Ради «Про створення сприятливих умов продажу електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел на внутрішньому ринку електричної енергії».
25 вересня 2008 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення «зеленого» тарифу.
3 червня 2011 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» про зобов'язання держави щодо стимулювання використання альтернативних джерел енергії.
17 червня 2011 року прийнято Закон України «Про внесення змін до статті 17-1 Закону України «Про електроенергетику» щодо умов стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел».
20 листопада 2012 року прийнято Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» щодо стимулювання виробництва електричної енергії з біогазу.
28 квітня 2011 року до Верховної Ради подано Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлюваних джерел енергії (реєстраційний номер 8455), спрямований на спрощення дозвільної системи в галузі виробництва електроенергії з відновлюваних джерел. 22 травня 2012 року проект прийнято в першому читанні.
В цілому в Україні створено одну з найкращих систем стимулювання розвитку «зеленої» енергетики. Але все ж таки у інвесторів деякі положення законодавства в цій галузі викликають нарікання, зокрема це стосується т. з. «місцевої складової».
3. Регламент 1228/2003 від 26 червня 2003 року щодо доступу до мережі транскордонної передачі електроенергії. За наявною у ЗМІ інформацією, проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику », спрямований на імплементацію регламенту, опрацьовується та погоджується в органах виконавчої влади.
4. Директива 2005/89/ЄС Європейського Парламенту та Ради «Про заходи, що забезпечують безперебійність постачання електроенергії й інвестування в інфраструктуру». 5 листопада 2012 року на імплементацію Директиви прийнято Закон про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» щодо забезпечення надійного (безперебійного) постачання електричної енергії споживачам та інвестування в інфраструктуру.
5. Директива 2001/80/ЄС Європейського Парламенту та Ради «Про обмеження викидів деяких забруднюючих речовин великими спалювальними установками». Положення директиви враховані у відомчих нормативно-правових актах. Наприклад, у Наказі Мінприроди «Про затвердження технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин із теплосилових установок, номінальна теплова потужність яких перевищує 50 МВт» №541 від 22 жовтня 2008 року. Цим наказом встановлюються нормативи викидів та передбачається досягнення до 2016 року нормативів ЄС з викидів забруднюючих речовин теплосиловими установками.
Наказ Мінприроди від 17 грудня 2012 року №659 «Щодо затвердження Базового плану адаптації екологічного законодавства України до законодавства Європейського Союзу (Базовий план апроксимації)». В ньому, зокрема, визначаються завдання щодо розробки законодавчої та нормативної бази відповідно до вимог директиви, а також створення відповідної системи моніторингу її реалізації.
ATSOI, BALTSO, ETSO, NORDEL, UCTE та UKTSOA, що об'єдналися в ENTSO-E. http://ru.wikipedia.org/wiki/ENTSO-E |
Також слід зазначити, що формально не зафіксованою, але важливою умовою інтеграції української енергосистеми до європейської, є її перехід на паралельну роботу з ENTSO-E. На сьогодні з Молдовою та Румунією обговорюється проект «Дослідження можливості синхронного об'єднання української і молдавської енергосистем з континентальною європейською енергосистемою ENTSO-E». За наявною інформацією, Європейською Комісією прийняте рішення щодо підтримки та фінансування цього проекту.
В Міненерговугіллі опрацьовується «Державна цільова програма інтеграції ОЕС України до енергетичного об'єднання енергосистем європейських держав».
Таким чином, можна відзначити певний прогрес в імплементації європейського енергетичного законодавства. Але при цьому слід зазначити, що запропоновані законодавчі акти інколи спотворюють суть європейського підходу до ринкових реформ.
Перш за все це стосується трансформації оптового ринку електроенергії. Суттю запропонованих реформ є перехід до моделі двосторонніх контрактів. Вона передбачає, що споживачі можуть вільно обирати собі постачальника та/або виробника електроенергії. Але в умовах, коли після проведеної протягом 2011–2012 років приватизації, 86 % виробництва електроенергії забезпечують 2 компанії — ДТЕК та «Енергоатом», цей вибір буде вкрай обмежений.
І в самих запропонованих механізмах роботи ринку є такі, що фактично нівелюють ліберальні та конкурентні переваги нової моделі. Йдеться про механізми перерозподілу коштів на ринку електроенергії через Фонд розподілу вартісного дисбалансу.
Зрозуміло, що проблема відмінності собівартості електроенергії, виробленої різними видами генерації, існує. Але пропонується її вирішувати у абсолютно непрозорий спосіб. Які обсяги прибутку підприємств атомної і гідрогенерації вилучатимуться і розподілятимуться, та виходячи з яких принципів це робитиметься, абсолютно незрозуміло. Тобто створюються потенційні можливості для зловживань та корупції.
Поки що вельми сумнівним залишається незалежний статус НКРЕ. Підпорядкування Комісії Президенту України в 2011 році не стільки посилило її незалежність, скільки зробило більш вразливою від політичних впливів.
Також не зрозуміло, яким чином планується реалізовувати вимоги Директиви 2001/80/ ЄС. Вже зараз очевидно, що у встановлені терміни (до 1 січня 2018 року) Україна не зможе провести модернізацію всіх теплових електростанцій, і для вирішення цієї проблеми потребує розробки індивідуального плану дій.