9 серпня 2015

Історичні аспекти «гібридної війни» (у американському вимірі)

 

1. З історії Війни за незалежність США (1775-1783 рр.)

Війну за незалежність США (American Revolutionary War, American War of Independence) в американській літературі частіше називають Американською Революційною Війною (1775-1783 рр.) — війна між Великобританією і «лоялістами» (прибічниками британської корони; іноді їх не зовсім коректно називали «роялістами»), з одного боку, і революціонерами 13 (тринадцяти) англійських колоній в Північній Америці (патріотами) — з іншого, які проголосили свою незалежність від Великобританії, як самостійна союзна держава, в 1776 році.

Стратегією Великобританії в цій війні була мобілізація усіма доступними шляхами і засобами лояльного їй американського населення в ополчення, його озброєння і опора на нього.

Стратегією революціонерів-патріотів в цій війні була боротьба за створення незалежної від «британської корони» самостійної держави союзного типу.

Не зупиняючись детально на змісті і хронології тих бойових дій за незалежність США, слід зазначити, що вони мали повний набір ознак, методів і складових «гібридної війни», яка вже півтори роки ведеться Росією проти України, а саме: політичні інтриги («гібридна політика» метрополії щодо своїх колоній), непримиренна боротьба за політико-економічне домінування на території молодої країни за її ресурси і фінансові потоки; антибританські акції протесту патріотів англійських колоній в Північній Америці, які переросли в жорстоке громадянське протистояння і завершилися зовнішньою інтервенцією Великобританії; масштабний характер ведення партизанської війни на усій території Північної Америки; іррегулярні збройні формування лоялістів-ополченців і революціонерів (патріотів); загони іноземних найманців (німців/«Гессенські солдати»/ — з боку метрополії, а французів і іспанців — з боку революціонерів-патріотів); приватні військові компанії метрополії; воєнізовані загони представників неєвропейського етносу /негрів і індійців/; кримінальні угруповання і терористи.

Значні політичні і соціальні зміни, що сталися в житті жителів Північної Америки, викликані війною і перемогою в ній поборників незалежності (революціонерів-патріотів), називаються в американській історії і літературі «Американською Революцією».

Усе це тільки переконливо підкреслює безпрецедентну аналогію і дивну схожість змістовності, характеру, механізмів реалізації і інструментарію «гібридної війни» далекого минулого і сьогодення.

Коротка довідка:

Після своєї поразки на вороже налаштованих північних територіях Великобританія сконцентрувала увагу на півдні, що забезпечило на початковому етапі успіх і навіть взяття декількох важливих міст. І тільки грандіозний розгром біля Йорктауну, де 7000 солдатів потрапили в полон, підірвав дух британців і відбив бажання продовжувати війну.

1781 рік — 20-тисячна американсько-французька армія змусила 9-тисячну армію британського генерала Корнуолліса капітулювати 19 жовтня біля Йорктауна у Вірджинії після того, як французький флот адмірала де Грасса 5 вересня відрізав британські війська від метрополії.

Поразка біля Йорктауна була важким ударом для Великобританії, і зумовила подальші наслідки війни. Битва біля Йорктауна була останньою великою битвою на суходолі, хоча 30-тисячна британська армія ще утримувала Нью-Йорк і низку інших міст (Савана, Чарлстон).

Після втрат основних британських військ в Північній Америці війну перестали підтримувати і у самій Великобританії. 20 березня 1782 року прем'єр-міністр Фредерік Норт пішов у відставку після винесення йому вотуму недовіри. У квітні 1782 року Палата Громад проголосувала за припинення війни.

Великобританія була змушена сісти за стіл переговорів в Парижі. 30 листопада 1782 року було укладене перемир'я, а 3 вересня 1783 року Великобританія визнала незалежність США. 25 листопада того ж року останні британські війська покинули Нью-Йорк.

Правда, ця війна дуже дорого обійшлася її учасникам.

До речі, майже всі заможні (багаті) люди під час війни емігрували до Великобританії. У Америці залишилися патріоти.

 

Ну а величезні борги, що виникли через війну, стали причиною цілої серії чутливих реформ у Великобританії і каталізатором Великої Французької Революції (1789-1792 рр.). Підтримка американських сепаратистів-республіканців обернулася для Франції власною революцією, в якій активну участь взяли ветерани — «американці».

 

 

2. Деякі особливості, підсумки і наслідки Громадянської Війни в США 1861-1865 рр.

Коротка довідка:

Війна між федеральним урядом США, що спирався на північні штати країни, проти 11 південних штатів, що оголосили про вихід з федерації через незгоду з планами президента Аврама Лінкольна про відміну рабства і утворили незалежну державу — Конфедерацію штатів.

Обрання президентом кандидата від Республіканської партії Лінкольна — переконаного супротивника рабства — вилилося у заколот південних штатів. Тут велику роль в економіці відігравало рабовласництво, на якому трималася головна експортна галузь півдня — бавовництво. За ініціативою губернатора Південної Кароліни У. Гіста влада південних штатів ще в жовтні 1860 року таємно домовилася вийти з союзу у разі перемоги на виборах кандидата від республіканців. 20 грудня Південна Кароліна першою вийшла зі Сполучених Штатів Америки. Її приклад наслідували Міссісіпі, Флорида, Алабама, Джорджія, Луїзіана і Техас. 4 лютого 1861 року вони створили нову державу — Конфедерацію, президентом якої став багатий плантатор і колишній міністр оборони Джефферсон Девіс. Пізніше до Конфедерації приєдналися Вірджинія, Теннессі, Арканзас і Північна Кароліна.

Президент А. Лінкольн закликав конфедератів до примирення і повернення у склад Союзу. Але бунтівники, намагаючись зберегти рабовласництво у своїх штатах і розуміючи, що президент-республіканець його відмінить, обрали розкол. У квітні 1861 року ополчення конфедеративних штатів захопило декілька фортів і арсеналів, розпочавши тим самим Громадянську війну.

Північні штати досить відчутно переважали південні як щодо населення (22 мільйони проти 9 мільйонів, з яких 3,5 мільйона, — негри-раби), так, і в ще більшій мірі, за військово-промисловим потенціалом. Якщо юніоністи боролися тільки за повну перемогу — знищення Конфедерації, то конфедерати прагнули лише зберегти Конфедерацію в існуючому складі, але зовсім не прагнули завоювати територію Союзу.

 

Не зупиняючись на аналізі ходу ведення Громадянської Війни в США 1861-1865 рр., спробуємо визначити в ній деякі особливості і наслідки технологій «гібридної війни».

Так, можна відзначити проблеми президента (А. Лінкольна) — у формулюванні військової стратегії, організації мобілізації і забезпеченні військ, справі об'єднання і налаштування громадян.

Політики, командувачі і майже весь особовий склад не мали досвіду прийняття рішень в умовах військового часу і реальних бойових дій.

Минуло кілька місяців невеликих бойових зіткнень. Люди налаштовували своє життя в умовах війни. Внаслідок обмеженого характеру, за масштабами і географією, війна багатьох не торкнулася безпосередньо. Проте неможливо було залишатися в невіданні з приводу того, що громадяни однієї і тієї ж країни вбивають один одного.

Багато хто сподівався, що конфлікт не буде довготривалим. І усім хотілося вірити, що після кількох серйозних поразок конфедератів розсудливе населення повстане і позбудеться сепаратистів. Насправді ж війна виявилася тривалою. Вона затягнула у свою орбіту мирне населення, перетворивши багатьох громадян в біженців, забрала багато життів і вартувала великих коштів, головним чином для сепаратистів.

Урядовим планом «Анаконда» передбачалися оточення і блокада конфедератів (сепаратистів), примушення їх до капітуляції. В цьому випадку могли бути обмежені людські втрати і майнові збитки. План не був популярний у населення, яке вимагало активніших дій.

У свою чергу, сепаратисти прагнули затягнути у часі збройне протистояння («війна на виснаження») до моменту, поки у уряду закінчаться ресурси і він відмовиться від продовження війни.

Цей план передбачав створення якомога більшої кількості точок опору, організації допомоги з-за кордону і, як максимум, зовнішню інтервенцію.

Громадянська війна визнана найбільшою кризою в історії Америки, що призвела до найбільших політичної, економічної і соціальної революцій. До кінця війни майже кожна сім'я зазнала важких втрат і руйнувань. 630 000 убитих. Загинув кожен десятий білий чоловік.

Про втрати під час Громадянської війни є дуже суперечні дані. За різними джерелами число убитих в армії Півдня обчислюється цифрами від 67 до 94 тисяч, а в армії Півночі — від 33 до 97 тисяч. Однак відомо, що померлих від ран у конфедератів було в півтори рази менше, ніж у юніоністів — 27 тисяч проти 43 тисяч. Можна припустити, що приблизно таким же було співвідношення кількості убитих. Найбільш достовірною цифрою втрат мешканців півдня вважається цифра в 67 тисяч убитих. Тоді для втрат мешканців півночі ближче до істини буде найвища оцінка в 97 тисяч убитих. Від хвороб же померло понад 194 тисяч мешканців півночі і 59 тисяч мешканців півдня. Таке співвідношення було викликано тим, що до військ Конфедерації було призвано приблизно втричі менше солдатів, аніж до військ Союзу — 1,1 мільйона проти 2,7 мільйонів чоловік. Всього Північ в Громадянській війні втратив 334 тисячі своїх громадян, а Південь — 153 тисячі. Загальні втрати США в Громадянській війні перевищили їх втрати в двох світових війнах разом узятих.

Ще багато років по закінченні війни вільні вибори на колишніх територіях сепаратистів були просто неможливі. Так, через 9 років, у 1874 році, переможний головнокомандувач мешканців Півночі, президент У. Грант, висловлював глибоке розчарування з приводу безперервного насильства і безладів у південних штатах: «Я втомився від цієї нісенітниці. Нехай Луїзіана піклується про себе сама, як належить це робити і Техасу. Я не хочу ніяких суперечок з Міссісіпі про державні справи. Вигодовування чудовиськ вже майже вичерпало наші сили. Досить, вони повинні самі про себе потурбуватися».

Хоча після війни економічна сила повернулася до багатьох плантаторів, які домінували на Півдні в довоєнний період, він вже ніколи більше не мав тих позицій на світовому ринку бавовни.

Глибока ненависть між сторонами конфлікту, породжена Громадянською війною і післявоєнним періодом, залишається колективною спадщиною до сьогоднішнього дня. Минуло 150 років, а економічні збитки, що зазнав Південь, не відновлені і досі.

У США під час Громадянської війни вперше в американській історії була створена масова регулярна армія сучасного типу. Адже напередодні війни чисельність федеральних військ складала дещо більше 16 тисяч чоловік, а в ході війни під прапори Півночі і Півдня було мобілізовано майже 4 мільйони. Досвід і військові традиції, набуті в 1861-1865 роках, використовувалися під час формування багатомільйонної американської армії півстоліттям згодом, під час Першої світової війни.

 

В результаті Громадянської війни в США 1861-1865 рр. ціною великих втрат було збережено єдність США і ліквідовано рабовласництво. Наступне промислове піднесення на початок XX століття зробило Америку однією з найбільш економічно розвинених країн.

 

Таким чином, навіть поверхневий аналіз історичних аспектів «гібридних війн» дозволяє констатувати, що елементи їх технологій досить ефективно застосовувалися раніше, широко застосовуються у наш час і з великою вірогідністю активно використовуватимуться у війнах і конфліктах майбутнього. При цьому, спектр механізмів і інструментарію реалізації «гібридних війн» майбутнього постійно розширюватиметься і удосконалюватиметься – з урахуванням історичного досвіду.