Вадим Волохов
9 листопада ц. р. в Москві пройшли переговори та консультації за участі руху «Талібан» з питань «мирного врегулювання в Афганістані». У переговорах брали участь представники Росії, Індії, Ірану, Казахстану, Киргизії, КНР, Пакистану, Таджикистану, Туркменії та Узбекистану. Запрошувались і США, але їх представника на переговорах не було.
Відразу треба зрозуміти, що Росія не є прямим учасником переговорів, а виступила у ролі посередника та надала місце для проведення зустрічі. І тут знову повстає питання: «Чому Росія пішла на легітимізацію руху «Талібан», який у самій РФ визнаний терористичною організацією?»
Розглядаючи ситуацію із талібами не буде зайвим тримати у полі зору останні зміни ситуації і в Сирії. Так, 18 листопада ц. р. війська режиму Б. Асада взяли під свій контроль район згаслого вулкану ас-Сафа на півдні Сирії, який тримали загони «Ісламської держави» (ІД). З втратою цього району ІД фактично повернулась до стану 2011 року. На сьогодні бойовики та іноземні найманці, що воювали в Сирії та Іраку, частково повернулись до своїх домівок, частково перейшли кордони та продовжують свій джихад в Афганістані, Лівії та на Синайському півострові. Вони притримуються попередньої стратегії — розкачування обстановки і відновлення активної фази боротьби, коли і де рухне існуючий режим. Таким місцем, як вважається, може стати Афганістан та Північний Кавказ. Тому, намагання Кремля підтримати рух «Талібан» можна вважати прямою допомогою ІД.
Представники руху «Талібан» в Москві, 9 листопада ц. р. |
Представник Вищої ради миру Афганістану Ехсан Тахері |
Які наслідки можуть мати переговори з талібами в Москві? Доречним буде нагадати, що до зустрічі в Москві таліби відмовлялись сідати за стіл переговорів з представниками афганського уряду, який вони вважають нелегітимним. Вперше за останні 17 років офіційний представник Вищої ради миру Афганістану Ехсан Тахері виказав готовність до проведення переговорів з талібами «у будь якому місці, за вибором талібів».
Учасники засідання «Московського» формату консультацій по Афганістану, 9 листопада ц. р. |
Росія знову, як і в Сирії, намагається приміряти на себе маску миротворця та борця за мир. У випадку із талібами, Москва наполягає на тому, що зустрічі з ними носять характер консультацій щодо боротьби з ІД, що категорично заперечують самі таліби.
Для чого Москва почала загравати з «Талібаном»? Причин може бути кілька:
- Перехопити ініціативу у Вашингтону та зірвати, або максимально затягнути переговорний процес між талібами та Вашингтоном.
- Створити умови, за яких Вашингтон триматиме свої війська в Афганістані ще невизначений час. Сполучені Штати неодноразово заявляли, що немає воєнного рішення проблеми Афганістану і можуть його залишити, але поки не вирішено питання із талібами. Вивід американських військ можливий тільки у випадку створення в Афганістані спільного із талібами уряду і досягнення нестійкого, але миру. США, утримуючі війська в Афганістані, обмежені у маневрі і не можуть їх застосувати в іншому місці.
- Американська військова присутність в Афганістані балансує ситуацію в регіоні і Кремль не дуже переймається ситуацією на півдні Середньої Азії (Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан та Киргизія). Коли США виведуть свої війська з Афганістану, Москва зіткнеться з афганською проблемою і талібами, і в цьому випадку Кремлю слід очікувати скорої «Середньоазіатської весни».
Росія знову намагається приміряти на себе маску миротворця |
Таким чином, на сьогодні, по суті, рух «Талібан» — це терористична організація «Аль-Каїда» у її чистому вигляді. Стратегічна мета не змінилась: побудова клерикальної держави «Ісламський Емірат Афганістан» у його сучасних кордонах. Це майже єдина різниця між талібами та «Ісламською державою», яка бореться за створення всесвітнього Халіфату без національних кордонів. Вони мають єдину ідеологію, яка базується на ваххабізмі і переслідують єдину мету — створення Халіфату. Загальні цілі та ідеологія може стати базою для їх об’єднання у середньостроковій перспективі.
При цьому слід врахувати, що у квітні 2019 року в Афганістані мають пройти президентські вибори і прихід талібів до влади досить реальна перспектива.
Віра у перемогу талібів спонукає Москву заздалегідь встановити контакти із ними з метою підтримання контактів і в майбутньому для підтримання стабільності в середньоазіатських південних районах, де ідеї талібів та ІД широко поширюються серед мусульманського населення.