16 квітня 2019

Латинська Америка. Аналітичний огляд 03/2019

 

Катерина Вакарчук

Політична і економічна ситуація у березні 2019 року

 

Венесуела, Blackout

До всіх випробувань, які випали на долю Венесуели, долучилася ще й аварія, яка трапилася 7 березня ц. р. у штаті Болівар, на гідроелектростанції «Гурі», що спровокувала знеструмлення у 20 венесуельських штатах (всього в країні 23 штати).

Гідроелектростанція «Гурі»Довідково:

Гідроелектростанція «Гурі» чи імені Сімона Болівара, знаходиться на річці Карона на відстані 100 км від річки Оріноко.

Вважається однією з найбільших гідростанцій у світі. Будівництво розпочалося в 1963 році, закінчилося у 1986 році.

ГЕС покриває 65 % потреб в електроенергії венесуельців.

Масове відключення електроенергії в пресі назвали блекаутом (blackout). Протягом березня місяця трапилося 4 таких блекаути. Перший — 7 березня, другий, від якого постраждали 16 венесуельських штатів, — 25 березня, третє масштабне відключення електроенергії сталося увечері 29 березня в м. Каракас та інших великих містах, включно з Маракайбо, Валенсією, Маракаєю і Сан-Крістобалем. А вже 30 березня у Венесуелі спостерігалося четверте таке масштабне відключення.

Як наслідок — було паралізовано всю роботу громадського транспорту, в аеропорту Каракаса скасовано або відкладено десятки рейсів. Припинили свою роботу венесуельський міжнародний аеропорт Майкетія та знеструмлені кілька ліній метро. У столиці Венесуели також переривався мобільний зв'язок.

Влада оголосила, що скасовуються заняття у школах і ліцеях. Була припинена робота підприємств і держустанов по всій країні, багато жителів Каракаса та інших міст взагалі не ставали до праці. Згідно з повідомленням газети El Nacional, цей блекаут є наймасовішим за всю історію країни: було знеструмлено майже 80 % території Венесуели. Найстрашнішими наслідками стали жертви в лікарнях. Повідомлялося про смерть дітей в реанімаційних відділеннях. Нестача води, псування продуктів харчування та відсутність елементарних засобів призвело до того, що люди вийшли на вулиці з масовими протестами.

Блекаут у Венесуелі Блекаут у Венесуелі
Блекаут у Венесуелі

Офіційна позиція венесуельського уряду щодо відключення електроенергії: перебої з електропостачанням в країні сталися через саботаж з боку США і опозиції. Опозиція ж вважає причиною відключень старі електромережі, які давно не ремонтуються, брак інвестицій в інфраструктуру.

Позицію щодо аварії Сполучені Штати оприлюднили на брифінгу для журналістів устами свого спецпредставника по Венесуелі Елліотта Абрамса. Він, зокрема, прокоментував відключення електроенергії провисанням дротів ліній електропередач, які чіпають гілки дерев, в результаті подекуди навіть виникала пожежа. Всі звинувачення венесуельського уряду щодо саботажу та кібератаки з боку США Е. Абрамс назвав надуманими та нічим непідтвердженими.

 

Карибське турне принца Чарльза Уельського з дружиною з 17 по 29 березня ц. р.

Цей візит має дійсно історичне значення. Принц Чарльз з дружиною Каміллою відвідали вісім країн, що входять до Співдружності націй. У ній добровільно об'єдналися 53 суверенних держави, в тому числі Великобританія і майже всі її колишні колонії чи протекторати. Принца Уельського затверджено в якості наступного глави цієї організації під час зустрічі глав урядів у Лондоні в 2018 році. Завдання принца в рамках такого турне в якості наступного глави Співдружності — завоювати серця жителів згаданих маленьких острівних держав. Оскільки її Величності Королеві Єлизаветі ІІ — 92 роки, то вона більше не виїжджає за кордон, а всі офіційні закордонні місії принца Чарльза фактично відбуваються у статусі державних візитів.

Цю подорож в британській пресі вже назвали «карибським марафоном». Протягом 11 днів принц Чарльз відвідав Сент-Люсію, Барбадос, Сент-Вінсет і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Гренаду. Там востаннє він був ще на початку сімдесятих років минулого століття. Досить цікавим та доленосним можна вважати відвідування Куби, адже він став першим в історії членом британської королівської сім'ї, який відвідав острів Свободи.

Делегація запланувала повести 50 зустрічей на 10 островах, починаючи з Сент-Люсії, де відзначалася 40-та річниця незалежності острівної держави від Великобританії.

Карибське турне принца Чарльза Уельського Карибське турне принца Чарльза Уельського
Карибське турне принца Чарльза Уельського

24–27 березня принц Чарльз з дружиною провели на Кубі, де зустрілися з віце-міністром закордонних справ Куби. Британський уряд на переговорах доручили представляти міністру у справах Співдружності лорду Ахмаду. В програмі були як офіційні так і культурні заходи. З офіційних — це вечеря, на якій принц Чарльз зустрівся з лідером Куби. Відомо, що саме Мігель Діас-Канель під час свого торішнього візиту до Великобританії запросив принца Уельського відвідати острів.

На Кубі члени королівської сім'ї віддали шану поетові і кубинському національному герою Хосе Марті, зустрілися з власниками британських класичних автомобілів. Також побували на екскурсії в історичній частині Гавани, відвідали в звукозаписної студії в Гавані групу Buena Vista Social Club, що завоювала світову популярність своїм альбомом 1997 року і отримала премію Греммі. Крім того, в Гавані принц Чарльз і Камілла урочисто відкрили статую Вільяма Шекспіра. Принц Чарльз, як відомий захисник природи, зустрічався з підприємцями, щоб дізнатися більше про поновлювані джерела енергії та цікавився органічним сільським господарством на острові. Незвичним було у королівських виходах те, що місця прогулянок не обносили огорожею, будь-хто міг підійти до принца Чарльзу для спілкування.

Візит принца Чарльз на Кубу
Візит принца Чарльз на Кубу

Цією своєю поїздкою саме на Кубу принц Чарльз і герцогиня Камілла демонстрували зміцнення стосунків між двома державами, відкриття нової сторінки у відносинах Великобританії з Кубою.

 

Бразилія

Зустріч президента Бразилії Жаїра Болсонару із президентом США Дональдом Трампом
Зустріч президента Бразилії Жаїра Болсонару із президентом США Дональдом Трампом

19 березня ц. р. у Вашингтоні президент Бразилії Жаїр Болсонару зустрівся з президентом США Дональдом Трампом. Зустріч планувалася давно. Відомий своїми проамериканськими поглядами Ж. Болсонару перший візит здійснив до США, тим самим демонструючи зміну зовнішньополітичного курсу своєї країни. Темою для обговорення стали події у Венесуелі. Бразилія, до речі, як і Колумбія, вважається основним союзниками США в згаданому регіоні.

Президент Д. Трамп високо оцінив американсько-бразильські відносини, підкреслюючи роль Бразилії в справі врегулювання венесуельської кризи. У зв'язку з цим він зазначив, що найжорсткіші санкції проти режиму Мадуро ще не запроваджені. І висловив сподівання, що бразильські військові зможуть використати свої історично тісні зв'язки з венесуельськими військовими, щоб переконати керівну верхівку в Каракасі підтримати не Н. Мадуро, а Х. Гуайдо.

Ще однією важливою темою стало обговорення можливого приєднання Бразилії до НАТО. Д. Трамп назвав Бразилію найбільшим союзником США, що не входить до складу цієї організації. При цьому, він не виключив можливості приєднання Бразилії до альянсу. Бразильський президент підписав угоду про використання Сполученими Штатами для запуску ракет і супутників військової аерокосмічної бази Алкантара, в штаті Маранхао.

Довідково:

Алкантара — бразильський космодром на півночі Атлантичного узбережжя країни. Нагадаємо, що саме з Україною Бразилія мала договір про запуск українських ракет «Циклон-4» на бразильському космодромі. Запуск постійно відкладався, проект проіснував з 2003 по 2017 рік. В силу політичних причин та недофінансування проекту, Україна розірвала з Бразилією угоду про запуск українських ракетоносіїв.

Окрім того, США підтримають бразильську кандидатуру для вступу в Організацію економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). До цієї організації входять понад тридцять найбільш розвинених держав. Бразилія, що вважається восьмою за обсягом економікою світу, подала заявку на приєднання до ОЕСР в 2017 році.

 

Мексика

Джаред Кушнер і президент Мексики Лопес Обрадор
Джаред Кушнер і президент Мексики
Лопес Обрадор

20 березня ц. р. відбулася неофіційна зустріч президента Мексики Андрес Мануэль Лопеса Обрадора з Джаредом Кушнером, зятем Дональда Трампа. Темою для обговорення стало фінансування планів економічного розвитку Мексики та країн Центральної Америки у обсязі 10 млрд дол. США, що повинне покласти край незаконній міграції їх громадян до США у пошуках кращої долі. Йшлося про розширення співробітництва з метою залучення інвестицій, створення робочих місць і стимулювання економічного розвитку.

Також не оминалися питання, пов’язані з новою торгівельною угодою між США та Мексикою внаслідок реорганізації НАФТА, яка з 2020 року перестає існувати. Тому потрібно упорядкувати законодавчі акти США, Мексики та Канади з багатьох питань.

 

Чилі

22 березня ц. р. в чилійській столиці Сантьяго відбувся саміт лідерів 12-ти країн Південної Америки. Під час саміту лідери Аргентини, Бразилії, Колумбії, Чилі, Еквадору, Парагваю, Перу та посол Гайани підписали декларацію про створення нового регіонального блоку «ПРОСУР». Представники Болівії, Уругваю та Суринаму утрималися від підписання декларації. Засновники нового блоку заявили, що до нього може увійти будь-яка держава, незалежно від ідеології. Співпраця передбачається у всіх областях, від енергетики та інфраструктури до боротьби зі злочинністю. Але блок має і політичну мету, адже намагатиметься врегулювати кризу у Венесуелі, так як блок УНАСУР не зміг впоратися з цією проблемою.

Учасники першого саміту нового регіонального блоку країн Південної Америки «ПРОСУР»
Учасники першого саміту нового регіонального блоку
країн Південної Америки «ПРОСУР»

Аргентина

Друга конференція високого рівня зі співробітництва по лінії Південь-Південь, присвячена 40-річному ювілею прийняття Буенос-Айреського плану дій для просування і імплементації технічного співробітництва серед країн, що розвиваються, відбулася 20–22 березня ц. р. в Буенос-Айресі.

Співробітництво «південь-південь»Довідково:

Співробітництво «південь-південь» — термін, стосується проблем обміну ресурсами, технологіями та інформацією між країнами, що розвиваються. Широко вживається і в науковому середовищі.

Зустріч проводилася з метою обміну інформацією, досвідом і практикою взаємовідносин по лінії Південь-Південь і тристоронньої співпраці. На конференції презентували інновації та нові проекти експерти і проектні менеджери, які налагоджують контакти з міжнародними неурядовими організаціями (національними агентствами по співробітництву, організаціями громадянського суспільства, банками розвитку, фондами і т. д.) для створення баз даних і розвитку партнерських відносин та подальшої співпраці країн Південь-Південь.

 

Візит Короля Іспанії до Аргентини 25–27 березня ц. р.

Король Іспанії Феліпе VI і його дружина Летісія відвідали Аргентину в рамках державного візиту. По прибутті трапився неприємний казус: майже годину королівська сім’я не виходила з літака через відсутність трапа потрібної висоти. Адміністрація аеропорту в Буенос-Айресі навіть розглядала варіант переправити літак в інший порт. Після приземлення Феліпе VI і королеву Летісію повинні були зустрічати міністри закордонних справ Іспанії та Аргентини та інші почесні гості. Проте, така історія з відсутністю трапа…. Але все ж таки до Airbus підігнали відповідний по висоті трап, і іспанські монархи змогли вийти на злітну смугу.

Іспанський монарх прибув на запрошення президента Аргентини Маурісіо Макрі, який відвідав Іспанію в лютому 2017 року, і який тоді ж і запросив Феліпе VI з дружиною у гості. Поїздка покликана продемонструвати інтенсивність та поглиблення двосторонніх відносин.

25 березня король і королева Іспанії на площі Сан-Мартін Буенос-Айреса поклали вінки до пам'ятника національного героя Аргентини генерала Хосе де Сан-Мартіна. Їх супроводжували міністр закордонних справ Аргентини Хорхе Форі та мер Буенос-Айреса Орасіо Родрігес Ларрета. В перший день візиту Бурбони завітали до будинку уряду Каса Росада, де зустрілися з президентом країни. Потім відвідали Сенат и Верховний суд Аргентини. Увечері президентське подружжя Макрі влаштували святкову вечерю в столичному культурному центрі Кіршнер, де були присутні сотні гостей.

Візит Короля Іспанії Феліпе VI до Аргентини Візит Короля Іспанії Феліпе VI до Аргентини Візит Короля Іспанії Феліпе VI до Аргентини
Візит Короля Іспанії Феліпе VI до Аргентини

26 березня король Іспанії зустрівся з аргентинськими і іспанськими бізнесменами — адже Іспанія є другою за величиною країною-інвестором для Аргентини, після США. Королівське подружжя відвідало виставку тваринництва, сільського господарства і міжнародної промисловості в виставковому центрі La Rural. Королева Летиція також провела зустріч з представниками Іберо-американського співтовариства рідкісних захворювань. Завершилося перебування іспанських гостей зустріччю з іспанською громадою Аргентини, яка налічує понад півмільйона людей. 27 березня король Іспанії встиг побувати в міжнародному конгресі іспанської мови (CILE), який відбувся увосьме в історії в аргентинському місті Кордова.

 

Візит президента Індії до Болівії та Чилі з 28 березня по 1 квітня ц. р.

Президент Індії із президентом Болівії Ево Моралесом
Президент Індії із президентом Болівії Ево Моралесом

Президент Індії Рам Натх Ковінд 28 березня прибув з першим історичним офіційним візитом в Болівію. Цю подію відзначили, як одну із найбільш знакових, адже це був найбільш довгоочікуваний візит. Історичну зустріч Ево Моралеса і Рама Натха Ковінда, що відбулася 29 березня ц. р., транслювали і активно обговорювали всі засоби масової інформації Латинської Америки. Канал Telesur назвав візит глави індійської держави в Андську країну справжнім проривом болівійської дипломатії. Лідерам двох країн вдалося обговорити широкий спектр питань, серед яких найбільш ключовими стали такі теми, як болівійсько-індійське співробітництво у справі розвитку сфери фармацевтики, можливість кооперації в області видобутку літію в Болівії, взаємодія в газовому секторі.

При підготовці візиту зовнішньополітичні відомства двох країн визначили головною темою порядку денного — інтерес Індії до експорту літію з Болівії. На даний момент Болівія займає перше місце в світі за його запасами. Угоди, підписані між Болівією і Індією, передбачають зміцнення літієвої промисловості з урахуванням того, що Болівія планує до 2030 року побудувати щонайменше 40 заводів, які будуть функціонувати на ресурсах євапоритів.

Також в рамках візиту було підписано кредитну угоду на додаткові інвестиції в розмірі близько 100 млн дол. США доларів на розробку ліків, спрямованих на боротьбу з онкологічними захворюваннями.

Президент Ковінд зустрівся з учасниками бізнес-форуму «Індія-Болівія», спілкувався зі студентами та індійською общиною. Зокрема, порушувалося питання зниження митних зборів. Разом з президентом в Болівію прибуло 40 індійських підприємців, які провели близько ста зустрічей з місцевими бізнесменами.

30 березня президент Ковінд прибув до Чилі. Його зустрічав президент цієї країни Себастьян Піньєра. Програма візиту повинна була поліпшити торгово-економічні відносини і взаємодію з індійською громадою в Чилі. Поїздка в Сантьяго-де-Чилі була приурочена до 70-річчя встановлення дипломатичних відносин між двома країнами. Чилі — шостий за величиною торговий партнер Індії в регіоні Латинської Америки та Карибського басейну.

Президент Індії Рам Натх Ковінд і президент Чилі Себастьян Піньєра
Президент Індії Рам Натх Ковінд і президент Чилі Себастьян Піньєра

Таким чином, березень 2019 року можна вважати доленосним для Венесуели. Хоча їй надають гуманітарну підтримку багато країн, однак ситуація для неї залишається надто складною. Візит членів королівської британської сім’ї на Кубу можна вважати доленосним, адже це, фактично, прорив сучасної кубинської дипломатії. Можливо, в майбутньому і США змінять свою позицію щодо Куби. Іспанія і надалі демонструє не тільки свої культурні, історичні та економічні зв’язки зі своїми колишними колоніями. Мексика і надалі не надто активна щодо вирішення проблеми мігрантів, адже даються взнаки ідеологічні розбіжності чинного президента країни. Бразилія демонструє свою прихильність до США і підтримку з питання Венесуели, та активно розвиває зі США військове співробітництво.