25 червня 2018

Китай (中国) сьогодні

Огляд подій (18.06–24.06.2018)

 

І. Основні події та тенденції у розвитку ситуації в Китаї та довкола нього

Вихід КНР на рівень провідної держави світу супроводжується посиленням китайського впливу на глобальні процеси у політичній, економічній та безпековій сферах. Зокрема, Пекін та Делі працюють над створенням союзу країн-імпортерів нафти на противагу ОПЕК. Реалізація таких планів дозволить Китаю та Індії, які є найбільшими у світі споживачами нафти, впливати на політику ОПЕК у своїх інтересах в плані недопущення підвищення світових цін на енергоносії. За поглядами експертів, вирішенню згаданого питання сприяє збільшення обсягів видобутку нафти в США, що постає додатковим важелем впливу на ОПЕК.

При цьому Сполучені Штати також зацікавлені у зниженні світових цін на нафту, що відкриває нові можливості для співробітництва між США та КНР. Дане питання набуває особливої актуальності в умовах загострення суперечностей між двома країнами в торговельно-економічній сфері. В свою чергу виникнення противаги ОПЕК суттєво підірве можливості Росії зі штучного підвищення нафтових цін на світовому ринку шляхом досягнення сепаратних домовленостей з експортерами нафти. В результаті цього Росія втратить джерело отримання надприбутків для підтримки своєї економіки, що матиме стратегічні негативні наслідки для неї в умовах продовження дії західних санкцій.

 

Слід також відмітити підвищення ролі Китаю у знакових міжнародних заходах, зокрема — у Чемпіонаті світу з футболу-2018. Так, серед десяти найбільших спонсорів нинішнього чемпіонату китайські компанії зайняли сім місць, тоді як чотири роки тому до цього списку входила лише одна китайська компанія. В цілому їх рекламні витрати становили 835,5 млн дол. США, що вдвічі перевищує витрати американських компаній та має домінуючу перевагу над рекламними витратами російських підприємств.

По суті, футбольний турнір, який проводиться в Росії, переважно постає заходом КНР та приносить більшу користь китайському, а не російському бізнесу. Тим самим був ще раз підтверджений факт неспроможності Москви самостійно проводити важливі міжнародні заходи, а також використання Китаєм Росії у власних інтересах.

Китайські бренди — партнери і спонсори
Чемпіонату світу з футболу-2018

ІІ. Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» у контексті китайських та регіональних інтересів

Робота «Поясу і шляху» викликає все більший інтерес країн Європи та Євразії. Зокрема, даний факт був відмічений під час 4-ї міжнародної конференції «Китай та Середній Схід», що пройшла 20–22 червня ц. р. в Анкарі. Учасниками заходу був зроблений наголос на важливості Середнього Сходу як однієї зі зв’язкових ланок між Китаєм та Європою у рамках транспортних маршрутів «Поясу і шляху». При цьому головним партнером КНР у регіоні була названа Туреччина.

 

Окремим напрямом співробітництва в рамках «Поясу і шляху» є гуманітарна сфера. 21 червня ц. р. у китайському м. Ченду (провінція Сичуань) було прийнято рішення про відкриття Центру по культурному розвитку та просуванню провідних світових міст вздовж «Поясу і шляху». Головним завданням Центру є сприяння у розвитку співробітництва між згаданими містами, які є осередками світової економіки та культури. Загалом у програмі візьмуть участь 38 міст, у т. ч. Пекін, Шанхай, Сянган, Токіо, Лондон, Париж, Рим та Мілан.

 

Триває також розвиток транспортної інфраструктури між країнами «Поясу і шляху». До кінця поточного року Казахстан планує завершити будівництво своєї частини транспортного коридору від Китаю до Європи. В цьому зв’язку Казахстан постає одним із основних партнерів КНР у спорудженні південної гілки такого коридору. Так, за оцінками китайських експертів, проведення північної гілки за маршрутом Пекін-Москва-Берлін є економічно недоцільним та не дозволить окупити кошти інвесторів. З урахуванням цього більш доцільним вважається проведення альтернативного транспортного шляху через Казахстан, Каспійське море (паромна переправа), Азербайджан та Туреччину. Частиною даного шляху є залізнична лінія Баку-Тбілісі-Карс, яка була запущена в 2017 році.

 

ІІІ. Інші тенденції та події, що позначаються на ситуації в Китаї та довкола нього

3.1. Політика. Розвиток міжнародного співробітництва КНР

В рамках політики Пекіну з побудови сфери китайського впливу на міжнародній арені, Китай поступово постає центром «третього світу». Свідченням цього є широкі дипломатичні стосунки Китаю з країнами, що розвиваються. Зокрема, на минулому тижні відбулись зустрічі Голови КНР Сі Цзіньпіна з президентом Болівії Е. Моралесом, а також главами урядів Папуа-Нової Гвінеї П. О’Нілом та Непалу К. П. Шармой Олі. В свою чергу, голова Всекитайського комітету Народної політичної консультативної ради Китаю (ВК НПКРК) Ван Ян здійснив офіційні візити до Уганди та Кенії. У ході зустрічей та переговорів розглядались питання співробітництва між Китаєм та згаданими країнами на двосторонньому рівні та у форматі «Поясу і шляху».

 

Крім того, продовжується активна діяльність КНР у ШОС та БРІКС. 15 червня ц. р. у Пекіні були проведені презентація книги «Статут Шанхайської організації співробітництва», а також заходи з нагоди 17-ї річниці ШОС. Під час презентації було відмічено важливе значення нещодавнього саміту Шанхайської організації співробітництва на вищому рівні у китайському м. Ціндао, який надав новий поштовх поглибленню взаємодії між учасниками ШОС у різних сферах. В липні ц. р. у Південно-Африканській Республіці (ПАР) планується проведення саміту БРІКС на вищому рівні. У заході візьме участь Голова КНР Сі Цзіньпін, який зустрінеться також з керівництвом ПАР та лідерами інших країн-членів групи.

Триває також підготовка до Форуму китайсько-африканського співробітництва, який має відбутись у вересні ц. р. в Пекіні. Коментуючи дане питання, міністр закордонних справ КНР Ван І висловив готовність Китаю посилити підтримку африканських країн у розвитку їх промисловості та сільського господарства, а також у вирішенні гуманітарних проблем та подоланні бідності.

15 червня ц. р. у Пекіні пройшла презентація книги
«Статут Шанхайської організації співробітництва»

3.2. Економіка. Окремі аспекти економічної ситуації в КНР

Позитивна динаміка розвитку економіки КНР обумовлює стабільне збільшення доходів як державного, так і приватного секторів країни. За даними Комітету по контролю та управління державним майном при Державній раді Китаю, в травні ц. р. державні підприємства КНР центрального підпорядкування отримали рекордні доходи на загальну суму 24 млрд дол. США. В цілому за перші п’ять місяців поточного року згаданий показник склав 107,2 млрд дол. США з приростом 22,1 %. Протягом того ж періоду недержавні підприємства КНР отримали сукупний дохід на суму близько 98 млрд дол. США, з яких у травні ц. р. — 19 млрд дол. США.

 

З метою підтримки наведених тенденцій китайський уряд продовжує вживати заходи з покращення інвестиційного клімату в країні. Згідно з повідомленням Державної ради КНР, в цьому зв’язку передбачається подальше скорочення галузей, закритих для іноземних інвесторів, заохочення їх участі у торгівлі ф’ючерсами на сиру нафту, залізну руду та інші ресурси, а також посилення боротьби з порушенням прав інтелектуальної власності. Водночас керівництво КНР закликало іноземних інвесторів збільшити обсяги вкладання капіталів у центральні та західні райони країни, а також такі сектори як сільське господарство, охорона довколишнього середовища, передова обробна промисловість та послуги.

 

3.3. Питання безпеки та силові структури

Ситуація довкола Корейського півострова. Учасники діалогу з урегулювання північнокорейської проблеми продовжують консультації з даного питання. 19 червня ц. р. у Пекіні відбулась чергова (третя в цьому році) зустріч Голови КНР Сі Цзіньпіна та лідера КНДР Кім Чен Ина. Обговорювались результати саміту США-КНДР на вищому рівні 12 червня ц. р. у Сінгапурі, а також перспективи розвитку відносин між Китаєм та Північною Кореєю. Сі Цзіньпін надав позитивну оцінку домовленостям між президентом США Д. Трампом і Кім Чен Ином щодо денуклеаризації Корейського півострова та висловив сподівання на їх успішну реалізацію. Крім того, він висловив готовність КНР до відновлення повноцінного співробітництва з Північною Кореєю.

19–20 червня ц. р. у Пекіні відбулися зустрічі Голови КНР Сі Цзіньпіна
та лідера КНДР Кім Чен Ина

Ядерна проблема Корейського півострова обговорювалась також під час телефонної розмови державного секретаря США М. Помпео та міністра закордонних справ Південної Кореї Кан Ген Хва. Сторони дійшли згоди щодо необхідності продовження зусиль із забезпечення незворотності ядерного роззброєння КНДР. При цьому були висловлені наміри двох країн відновити спільний тиск на Пхеньян у випадку його відмови від своїх зобов’язань.

На цьому фоні, згідно з домовленістю між Д. Трампом та Кім Чен Ином, міністерство оборони США відмінило спільні військові навчання з Південною Кореєю серії Ulchi Freedom Guardian, які планувалися в серпні поточного року (у минулому році в навчаннях брали участь 17,5 тис. американських військовослужбовців). Спільні військові навчання США з іншими країнами Тихоокеанського регіону продовжуватимуться.

В той же час, 22 червня ц. р. президент США Д. Трамп продовжив ще на один рік дію торговельно-економічних санкцій у відношенні Північної Кореї. За заявою Білого дому, незважаючи на досягнуті домовленості щодо ядерного роззброєння КНДР, вона як і раніше становить надзвичайну загрозу для національної безпеки США. Тим самим Д. Трамп підтвердив свою позицію щодо жорсткого захисту інтересів США, незважаючи на демонстрацію прихильності до Кім Чен Ина під час переговорів на вищому рівні. Саме така політика проводиться Д. Трампом і у відношенні Росії.

 

Основні події в регіоні у військовій сфері. 21 червня ц. р. у КНР були завершені тестові випробування першого авіаносця власного виробництва. Будівництво корабля проводилось у період 2013–2017 років. Авіаносець планується передати до складу ВМС НВАК до кінця поточного року, що значно підвищить їх бойові можливості. На теперішній час у ВМС Китаю знаходиться один авіаносець, який був придбаний в Україні у середині 1990-х років.

Крім того, на минулому тижні у КНР був вперше продемонстрований найбільш потужний в країні підводний човен з повітряно-незалежним двигуном. Підводний човен має на озброєнні новітній торпедний комплекс, що дозволяє йому вести ефективну боротьбу з надводними кораблями всіх країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону.

У КНР вперше продемонстрований новий підводний човен
з повітряно-незалежним двигуном

3.4. Наука та технології

Уряд КНР докладає послідовних зусиль з розвитку атомної енергетики країни, що має на меті зниження залежності від імпорту вуглеводнів та зменшення обсягів використання вугілля як основного джерела забруднення довколишнього середовища. На сьогоднішній день у Китаї вже діють 37 атомних енергоблоків, а ще 19 — знаходяться на стадії будівництва. Разом з тим, суттєвою проблемою залишається нестача висококваліфікованих кадрів, що не дозволяє забезпечити надійну експлуатацію АЕС. З метою вирішення даної проблеми Китайська національна ядерна корпорація (CNNC) планує відкрити новий ядерний інститут з магістерськими і докторськими програмами. Інститут буде розміщений у м. Тяньцзінь.

 

Поряд з цим Китайська академія наук ініціювала дослідницький проект в галузі чистої енергетики, який має на меті надання технологічної підтримки уряду у розвитку енергетичного комплексу країни. Проект запущений на базі Даляньського інституту хімічної фізики, а у його реалізації беруть участь близько 20 наукових закладів. Проект реалізується за сорока основними напрямами, які повинні дозволити замістити понад 100 млн тонн нафти та газу альтернативною енергією та скоротити викиди продуктів спалювання вугілля. На сьогоднішній день Китай вже знаходиться в числі провідних країн світу, які активно розвивають чисту енергетику, в т. ч. вітряну, сонячну та ядерну.

 

ІV. Стан та перспективи співробітництва між КНР і Україною

Зустріч представників Київської міської держадміністрації та мерії м. Шанхай, 18 червня ц. р.

Триває поглиблення зв’язків між Китаєм та Україною на регіональному рівні.

Зокрема, 18 червня ц. р. між Київською міською держадміністрацією та мерією м. Шанхай була досягнута домовленість щодо розширення та поглиблення взаємної співпраці. Серед основних напрямів партнерства сторін визначені інфраструктурна, транспортна та туристична сфери, а також високі технології. В цьому плані важливе значення матиме участь київських підприємців та виробників у 1-й китайській міжнародній виставці імпорту, яка відбудеться в листопаді ц. р. у м. Шанхай.

 

Також важливе значення у розвитку економіки України має участь китайських компаній у реалізації енергетичних проектів в нашій державі.

Так, на минулому тижні між ДТЕК та китайською компанією Jiangsu Seraphim Solar System був підписаний договір щодо постачання сонячних панелей для спорудження в Україні однієї з найбільших в Європі сонячних електростанцій. Станція матиме потужність 246 МВт, що дозволить забезпечити потреби в електроенергії близько 1 млн осіб.

Водночас Херсонська обласна держадміністрація, держпідприємство «Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова», китайська компанія Mingyang Co. Ltd та Генічеська районна держадміністрація підписали меморандум про здійснення спільної інвестиційної діяльності для забезпечення сталого соціально-економічного розвитку Херсонщини. Згідно з документом, китайська компанія взяла на себе зобов’язання залучити 500 млн євро у будівництво вітрової електростанції. У свою чергу, завод «Південмаш» виготовлятиме крупногабаритні деталі для цієї електростанції та вітротурбіни.