18 листопада 2019

Іран: чотири кола ядерного марафону

Процес виходу Ірану із «ядерної угоди» наближається до свого логічного завершення

 

Вадим Волохов

Другий рік поспіль на шпальтах світових засобів масової інформації не вщухає жорстка, направлена проти Ірану та його ядерної програми пропаганда. А на початку вересня поточного року Міжнародна агенція з ядерної енергії (МАГАТЕ) звинуватила Тегеран у недотриманні взятих ним зобов’язань в рамках Спільного всеосяжного плану дій (СВПД), що започаткувало новий етап зовнішнього тиску на Ісламську Республіку Іран. Вкотре США та західні країни з великим обуренням та занепокоєнням привернули увагу світової спільноти до «ворожих дій» Ірану, але при цьому жодного слова про причини, що спонукали Тегеран на такі дії.

Не зайве коротко нагадати про ці причини, які призвели до вересневих подій. Сполучені Штати у травні минулого року в односторонньому порядку вийшли із СВПД та поновили економічні санкції проти Ірану. 8 травня 2019 року Тегеран, своєю чергою, почав частково, відповідно до СВПД, скорочувати свої зобов’язання.

На першому етапі Тегеран офіційно повідомив, що не дотримуватиметься «ядерної угоди» в частині своїх запасів ядерного палива у межах 300 кг. Причому, саме того дня Вища рада національної безпеки Ірану оповістила, що у разі розробки європейськими країнами механізму захисту від наслідків запроваджених США санкцій протягом 2-х місяців, Тегеран відмінить своє рішення і знову виконуватиме умови СВПД у повному обсязі.

Європейські країни досить довго і безрезультатно обговорювали вірогідні сценарії дій та кроки Ірану і 7 липня поточного року Тегеран, не отримавши від підписантів «ядерної угоди» жодної відповіді, перейшов до другого етапу скорочення своїх зобов’язань, розпочавши збагачувати уран вище встановлених 3,67 %.

Європа знову практично не відреагувала на застереження Тегерану і він вийшов на третій етап скорочення своїх зобов’язань у межах СВПД та зняв «заборону на проведення ядерних досліджень і розробок», про що міністр закордонних справ ІРІ Мохаммад Джавад Заріф 5 вересня ц. р. офіційно оповістив Верховного представника Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Федеріку Могеріні. При цьому він наголосив, що «наш крок не означатиме припинення переговорного процесу з іншими учасниками СВПД».

Міністр закордонних справ ІРІ Мохаммад Джавад Заріф Верховний представник  ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні

На зустрічі з вищим керівництвом КВІР ІРІ Верховний лідер Ісламської революції Ірану аятола Хаменеї заявив, що скорочення ядерних зобов’язань триватиме «серйозно і точно» доти, допоки не буде досягнуто позитивних результатів.

Довідково:

За даними іранської інформаційної агенції Mehr, спеціальний помічник голови Організації атомної енергії Ірану (AEOI) Алі Азгар Зареан повідомив, що ядерний об’єкт «Фордо» (поблизу міста Кум) почав активно нарощувати свої потужності. Зокрема, на об’єкті додатково введено в експлуатацію 324 центрифуги і на сьогодні їх загальна чисельність становить 1044 центрифуги першого покоління, які збагачують уран до рівня в 20 %.

 

 

Офіційний представник Організації атомної енергії Ірану Бехруз Камальванді

Офіційний представник Організації атомної енергії Ірану Бехруз Камальванді, своєю чергою, розтлумачив позицію своєї країни, підкресливши, що Тегеран готовий відновити повне виконання «ядерної угоди» в тому разі, якщо інші учасники дотримуватимуться своїх зобов’язань.

Але процес «покарання Ісламської республіки» запущений і зупинити його вже неможливо.

Державний секретар США Майк Помпео у своєму інтерв’ю одній із американських радіостанцій наголосив, що Сполучені Штати рішуче налаштовані завадити Ірану отримати ядерну зброю і жодним чином не дозволять «цьому терористичному режимові рости та процвітати». Засоби масової інформації Заходу та США на своїх сторінках та в ефірі освітлювали ситуацію таким чином, що саме Іран виявив вороже ставлення до своїх партнерів по СВПД та вдався до «необґрунтованих кроків». Після нескладних маніпуляцій в пресі Сполучені Штати подавалися як «жертва і заручник ситуації», після чого було оприлюднене рішення Вашингтону про запровадження нових санкцій проти Тегерану. МАГАТЕ, слідом за США, звинуватили ІРІ у збільшенні запасів низькозбагаченного урану до 370 кг (за «ядерною угодою» Іран не має права мати більше 300 кг збагаченого урану).

У жовтні поточного року міністр фінансів США Стівен Мнучін завітав до Ізраїлю і під час зустрічі з прем’єром Біньяміном Нетаньяху повідомив, що санкції проти Ірану працюють і працюватимуть надалі, перекриваючи потік коштів до Ірану та одночасно посилюючи на нього тиск. У такому разі Тегерану нічого не залишилось, як послідовно дотримуватися своєї політики та перейти до четвертого етапу відходу від своїх зобов’язань у межах СВПД.

Голова адміністрації президента Ірану Махмуд Ваєзі

Голова адміністрації президента Ірану Махмуд Ваєзі, за даними агенції Fars, повідомив, що Іран готовий до четвертого кроку з модифікації своїх зобов’язань, якщо європейські партнери через два місяці після третього етапу «іранського відходу» не виконають своїх обіцянок. Вище керівництво ІРІ розуміє, що у даних умовах навряд чи Захід дослухається до голосу розуму і зробить крок назустріч. За словами Б. Камальванді, тільки один, п’ятий крок, залишається Ірану до виходу із СВПД і повернення в 15 липня 2015 року.

Голова Організації атомної енергії Ірану Алі Акбар Салехі на прес-конференції повідомив журналістам, що четвертий крок Тегерану щодо скорочення зобов’язань зранку 6 листопада 2019 року передбачає:

– запуск другої черги проекту реактора на важкій воді в Араку;

– введення в експлуатацію мережі із 30 центрифуг IR6, що надасть можливість на 45 % чи 3500 ОРР (ОРР — одиниця роботи розщеплення / Separative Work Unit, SWU) наростити збагачувальні можливості і довести їх до 9500 ОРР. До речі, до підписання СВПД Іран мав 2300 кг збагаченого урану, зараз вже біля 1800 кг і ця цифра збільшуватиметься. У довгостроковій перспективі Іран планує довести свої можливості зі збагачення урану до 190 000 ОРР.

– введення в експлуатацію найближчим часом центрифуг нового покоління, а саме IR7, IR8 та IR9;

– підвищення рівня збагачення урану до 20 %;

– початок процесу збагачення урану на об’єкті «Фордо» (закачування газу UF6 у центрифуги було здійснено вранці 7 листопада).

Президент Ірану Хасан Роухані

Президент Ірану Хасан Роухані у своєму зверненні до народу Ірану сказав, що всі дії відбуватимуться під наглядом МАГАТЕ, мають зворотній характер і, у разі виконання домовленостей іншими учасниками СВПД, Іран також його виконуватиме.

У Москві дії Ірану вважають логічними і послідовними як наслідок застою у усуненні проблем навколо законних економічних інтересів Тегерану. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. яндекс

Міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас вважає кроки Ірану неприпустимими і такими, що не сумісні з зобов’язаннями Ірану та ставлять СВПД під загрозу.

Кандидат у президенти США від Демократичної партії Берні Сандерс

Кандидат у президенти США від Демократичної партії Берні Сандерс 8 листопада закликав Вашингтон повернутись до «ядерної угоди» з Іраном.

Таким чином процес призупинення виконання зобов’язань і виходу Ірану із «ядерної угоди» триває, наближаючись до свого логічного завершення. Незабаром Ірану не залишиться нічого іншого, як остаточно вийти із СВПД, що для нього вважається «червоною лінією», або продовжувати свою дипломатичну боротьбу за збереження СВПД. Вихід із «ядерної угоди», безумовно, потягне за собою перегляд ядерної політики і ядерної доктрини Ірану. При цьому, навряд чи ІРІ розпочне процедуру виходу з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

 

P.S. Коли готувався цей матеріал, з Ірану стали надходити повідомлення про значне загострення економічної та політичної ситуації у зв’язку з підвищенням цін на пальне. Ситуація схожа з подіями початку 2018 року. Мітингуючі досить швидко від економічних вимог переходять до політичних гасел, на зразок: «Мули, геть з країни!»

Правлячий клерикальний режим у пошуці виходу зі складної ситуації, до якої він завів країну. Війна у Сирії, надання допомоги хусітам в Ємені, підтримка «Хизбулли», створення та захист «шиїтського коридору» — ось неповний перелік проектів зовнішньої експансії режиму останніми роками. Режим мул агресивно чинить за межами Ісламської Республіки, проводить політику інтервенції та окупації (що вартує народові Ірану мільярди доларів США), нехтуючи внутрішніми потребами іранців.

Навряд чи сьогоднішні події викличуть будь-які зміни в країні, оскільки немає опозиції, як такої, і немає сили, яка б змогла очолити народні протести. КВІР, Армія, народне ополчення «Басідж» та групи радикально налаштованої сільської молоді не дадуть мітингуючим жодного шансу.