20 червня 2019

Державний візит лідера Китаю до Північної Кореї як спосіб тиску на США

 

Сергій Польовик

Увагу європейських аналітиків, які відслідковують діяльність Китаю, привернув несподіваний візит лідера КНР Сі Цзіньпіна до Північної Кореї. І не випадково, бо європейці  стривожені його агресивною політикою поступового захоплення ключових об’єктів інфраструктури європейських країн на кшталт успішної, багаторазово застосованої такої практики в інших регіонах світу.  Зокрема, стратегічна ініціатива «Один пояс. Один шлях» передбачає створення слушних умов для просування китайських інтересів, а саме капіталів, людей, технологій лише в одному напрямку - від Китаю на Захід. І подальша доля об’єктів інфраструктури інших країн, що потрапляють у поле зору Китаю, приречена: їх захоплять за допомогою кредитування на, м’яко кажучи,  неприйнятних умовах. Так як лише вони мають привабливий вигляд, але насправді загрозливі для країн-позичальників. Адже згодом Китай прибере до рук об’єкти, що визначаються в якості заставного майна.  

Механізм нехитрий, розрахований на жадібність нинішніх правлячих кіл, які залюбки хапають кредитні китайські кошти, не зважаючи при цьому на національні інтереси та втрату ресурсів у майбутньому. Схема «працює» скрізь, не стали винятком такі європейські країни, як Італія, Хорватія, Сербія чи Боснія і Герцеговина.

Взаємозв’язки Китаю з європейськими країнами змушують місцевих аналітиків уважніше аналізувати його кроки в політиці, в тому числі і насамперед щодо США. І ось така його активність на міжнародному рівні напередодні зустрічі на вищому рівні провідних країн світу G20, з огляду на глобальне протистояння зі США, несподівано реалізувалася у вигляді державного візиту китайського лідера Сі Цзіньпіна до третьої країни, тобто, до щойно згаданої Північної Кореї. Зважаючи на попередні провальні наслідки останньої  в’єтнамської зустрічі  Дональда Трампа та  Кім Чен Ина з приводу ядерного роззброєння Північної Кореї, китайська активність у стосунках з північно-корейським опонентом США не можна сприймати як випадкову.

 

Австрійське видання  Die Presse у редакційній статті від 17 червня ц. р.  зазначає, що перший за понад 10 років державний візит китайського керівництва до Північної Кореї можна сприймати як певний сигнал для Вашингтона. Підкреслюється, що цей візит відбудеться напередодні зустрічі на вищому рівні G20 в Японії. За повідомленням каналу державного телебачення Китаю CCTV, очільник Китаю прийняв запрошення північно-корейського лідера Кім Чен Ина і відвідає Пхеньян 20-21 червня ц.р.

Австрійське видання зазначає, що так поновлюються стосунки між обома державами, що розпочалося близько року тому. А перед тим ці стосунки були тривалий час заморожені внаслідок того, що китайська сторона підтримала санкції ООН проти Північної Кореї через її програму ядерного озброєння. Проте, зазначається у виданні, Пекін порозумівся з Пхеньяном і навіть виявив свою солідарність. Зокрема, уряд Китаю не брав участі у підписаному в травні ц. р. 70 країнами світу заклику до Північної Кореї зупинити  програму ядерних озброєнь. Відзначається також, що цей візит президента Китаю до Північної Кореї за тиждень до запланованого на 28 червня ц. р. саміту G20 не тільки певним чином роздратував США, а обов’язково негативно позначиться на запланованій в Японії зустрічі лідерів КНР Сі та президента США Дональда Трампа, присвяченій обговоренню  торговельного конфлікту між обома державами. 

Спостерігачі вбачають у державному візиті лідера Китаю Сі спробу ще раз звернути увагу президента США Д. Трампа на потужний вплив Китаю на Північну Корею. Водночас, зазначає видання, переговори Трампа з Кімом щодо ядерного роззброєння Північної Кореї протягом досить тривалого часу знаходяться у глухому куті. Візит Сі, на погляд експерта у справах Східної Азії в університеті Сіднея  Цзіндун Юаня, викладеного в інтерв’ю для агенції новин AFP, має на меті подати сигнал США, що Китай все ще виконує головну роль гравця в регіоні. Той же Юань вважає, що Китай може використати цей візит в якості важеля впливу у торговельному конфлікті зі США.

Відповідно до інформації добре поінформованого неназваного джерела у Пхеньяні, Пекін і мав намір здійснити державний візит до Північної Кореї саме напередодні саміту G20. Повідомляється,  що у Пхеньяні солдати і робітники протягом кількох днів глянцювали китайсько-корейську вежу дружби, встановлену на згадку про китайську підтримку Пхеньяну у корейській війні. Видання зазначає, що загалом лідер Північної Кореї доволі часто буває у Китаї. Минулого року він відвідав лідера Китаю Сі чотири рази.  А для лідера Китаю Сі ця поїздка — перший державний візит до сусідньої держави. Востаннє Пхеньян відвідував тодішній президент Китаю Ху Цзіньтао ще у 2005 році.

Експерт у американсько-китайських стосунках з приватного дослідницького університету Йонсей у Сеулі Джон Делері вважає, що, на погляд Північної Кореї, саме зараз настав час для Сі здійснити візит у відповідь. До цього моменту, заявив Делері, Сі розглядав відносини з Північною Кореєю як частину китайських відносин зі США.

Щодо переговорів між США і Північною Кореєю, то вони затягнулися. Трампа спіткала чергова невдача щодо політики у Північній Кореї, коли ще у лютому другий саміт з Кімом у В'єтнамі стосовно ядерного роззброєння Північної Кореї закінчився нічим. З того часу Кім звинувачує Вашингтон у «підступності». Він навіть встановив для США термін — до кінця року, — коли мають бути зняті всі санкції щодо його країни.

Таким чином, основний геополітичний гравець у регіоні Китай намагається бути більш активним у відносинах з країнами-сусідами. Мета державного візиту лідера Китаю Сі до Північної Кореї цілком конкретна: не лише розширити стосунки з країною-сусідом, але й здійснити дипломатичний тиск на США.  Щоб у торговельній з ними війні домогтися стратегічної переваги, контролювати ринки збуту і, за великим рахунком, здійснювати глобальний геополітичний тиск.