26 грудня 2012

Словаччина: від складової частини колишньої Чехословаччини в рамках Радянського блоку – до незалежної країни-члена Європейського Союзу та НАТО

Як і для всіх інших країн Центрально-Східної Європи, розпад Радянського блоку став поворотним пунктом в історії Словаччини, який надав їй можливість вернутися до Європи. Дуже важливо для неї, що розділення Чехословаччини, на відміну від розпаду колишніх Югославії та СРСР, не супроводжувалося збройним протистоянням чи взаємними претензіями. Навпаки, добросусідство між Словаччиною та Чехією сприяло процесам їх європейської та євроатлантичної інтеграції. Це яскравий приклад мирного і взаємовигідного співіснування країн, які ще донедавна були єдиною державою.

Перетворення Словаччини зі складової частини колишньої Чехословаччини в рамках Радянського блоку у незалежну країну-члена Європейського Союзу та НАТО проходило досить оперативно і ефективно. Разом із суто геополітичним та державотворчим значенням наведені вище процеси спричинили важливі господарчі процеси у Словаччині, яка мала далеко не найкращу економіку в Європі. А нині вона впевнено посідає одне з передових місць у європейській економічній системі.

З моменту вступу Словаччини до Європейського Союзу в 2004 році словацьке керівництво активно підтримує його діяльність. Братислава серед перших ратифікувала Лісабонський договір у 2008 році, демонструючи свою прихильність до інтеграційних процесів в ЄС. Це яскраво підтверджується її позицією щодо Європейської політики розширення за рахунок країн Західних Балкан та Туреччини, Європейської зовнішньої та безпекової політики, а також щодо заходів ЄС з посилення європейської енергетичної безпеки.

Словаччина активно сприяє діалогу Європейського Союзу зі східноєвропейськими партнерами з числа країн колишнього СРСР, зокрема, України. Серед учасників програми ЄС “Східне партнерство” Братислава вважається найактивнішою.

Роблячи свій конкретний внесок у зміцнення безпеки Європейського союзу, зокрема, посилюючи оборонний потенціал та можливості ЄС щодо оперативного реагування на кризові ситуації, словацькі військові підрозділи беруть участь у формуванні та діяльності трьох європейських бойових тактичних груп, включаючи чесько-словацьку, німецько-польсько-словацько-латвійсько-литовську (“Балтійську”),польсько-угорського-чесько-словацьку (“Вишеградську”).

Активна участь Братислави у роботі Європейського Союзу створила сприятливі передумови для економічного розвитку країни як за рахунок залучення європейських інвестицій, так і в результаті входження Словаччини до Шенгенської зони, що надало можливість словацьким громадянам вільно пересуватися, навчатися та працювати в країнах ЄС.

Тільки за перші чотири роки перебування Словаччини в ЄС (з травня 2004 року) країна отримала гранти та допомогу від Європейського Союзу у такому розмірі, який в 10 разів перевищував річний бюджет країни. За цей же час у Словаччині були побудовані новітні сучасні автостради (вздовж яких по всій території країни зведені технопарки); реконструйовані та оновлені аеропорти; побудовані реакраційні центри та готельні комплекси у Високих та Малих Татрах.

Завдяки пільговому інвестиційному клімату в цей же час в країні почали працювати заводи зі складання сучасних автомобілів, зокрема, французьких “Пежо” та “Сітроен”, німецьких “Фольксваген”, південно-корейських “КІА”. На півночі Словаччини збудований завод фірми “Самсунг”, який випускає телевізори, мобільні терефони, ПЕОМ, іншу побутову техніку. Населення отримало нові робочі місця, а Словаччина, відповідно, - доступ до новітніх технологій.

Крім того, в процесі впровадження заходів з посилення енергетичної безпеки Європейського Союзу, Словаччина зуміла стати не тільки одним із найбільш активних учасників європейських програм з переходу на використання альтернативних видів енергоносіїв, зокрема біопалива, але й його чи не найбільшим виробником.

Володіючи не таким вже й значним військовим потенціалом, Словаччина бере активну участь у діяльності НАТО, що сприяло їй у вступі до Європейського Союзу.

Зараз у Словаччини є певне коло своїх зобов’язань перед організацією, які включають: підтримання готовності словацьких збройних сил до виконання завдань із захисту національної території; інтеграцію системи протиповітряної оборони Словаччини до загальної системи ППО Північноатлантичного союзу (в т.ч. способом підключення словацької винищувальної авіації до бойового чергування в рамках НАТО, а також розгортання на території країни нових радіолокаційних станцій виявлення повітряних цілей); відрядження словацьких військових підрозділів до складу Сил реагування НАТО; участь у миротворчих, контртерористичних та стабілізаційних операціях Альянсу, зокрема, на Кіпрі, в Афганістані та Косові.

Важливе значення надається підтримці процесів трансформації Альянсу в рамках нової Стратегічної концепції Північноатлантичного союзу, а також розширенню організації (перш за все, за рахунок країн Західних Балкан), що вважається однією з гарантій військової безпеки країни.

Словаччина бере активну участь у реалізації концепції НАТО “Розумна оборона”. Це стосується розподілу військових зусиль Альянсу, де Братислава взяла на себе відповідальність за функціонування Центру вдосконалення майстерності з розмінування і знешкодження боєприпасів в інтересах Командування трансформації НАТО. Керівництво Словаччини, використовуючи нові можливості країни як члена Північноатлантичного союзу, технічно переоснащує свої збройні сили, адаптуючи до стандартів Північноатлантичного союзу. Так, в рамках реалізації “Довгострокового плану розвитку ЗС Словаччини до 2015 року, Модель-2015” вживаються заходи з досягнення повної сумісності словацької армії з НАТО.

Словацький Радбез вирішив ліквідувати танкові підрозділи

Перш за все підвищується ефективність системи управління військами завдяки сучасним системам АСУ та цифрового обміну даними; покращується мобільність та оперативність застосування військ завдяки інтенсивному оснащенню легкою броньованою технікою та виведенню з бойового складу важких зразків військової техніки; оновлюється та модернізується авіаційний парк ВПС (насамперед, винищувачі та військово-транспортні літаки); покращується забезпечення та індивідуальний захист військовослужбовців.

Окремий напрям діяльності - технічне переоснащення словацьких збройних сил, коли поступово замінюються застаріле радянське та російське озброєння на модерне і ефективне західне.

Щоправда, на сьогодні досить чуттєвою проблемою у процесі реалізації щойно наведених планів є вимушене скорочення Словаччиною оборонних видатків внаслідок проблем в економіці, викликаних світовою фінансово-економічною кризою.

Винищувач МиГ-29СД ВВС Словаччини

Часом виникають запитання: якщо вступ країни в Європейський Союз гарантує їй, перш за все, економічне зростання, то яку роль може зіграти НАТО у розвитку економіки країни, якщо його завдання - військова безпека? Адже вартість сучасних техніки та озброєння чималенька, а держбюджет має це обов’язково враховувати. Тут доречним буде лише один епізод: розбудовуючи з допомогою НАТО основну авіабазу Повітряних сил Словацької Республіки Сляч, словаки не тільки довели її технічний стан до рівня основних авіабаз країн-членів Альянсу, а і одночасно звели новий міжнародний цивільний аеропорт у тому ж таки місті Сляч, обладнавши його сучасними засобами управління повітряним рухом. І все - за кошти НАТО.

Окремою важливою складовою європейської та євроатлантичної інтеграції Словаччини є розвиток регіонального співробітництва країни в рамках Вишеградської групи (В-4): Польща, Угорщина, Чехія та Словаччина. У форматі В-4 Словаччина зосередилася на питаннях безпеки у регіоні Центрально-Східної Європи і його повноцінного розвитку.