23 квітня 2018

Європейський тиждень України

Найбільш важливі питання, які стосуються інтересів України та ЄС і НАТО

Перехід В. Путіна до політики відкритої конфронтації із Заходом після його чергового переобрання на посаду президента Росії в березні ц. р. підвищує значення України як форпосту Європи у протидії неоімперському курсу Москви. Наслідком такої тенденції постає становлення якісно нового рівня партнерства між США, НАТО, ЄС і Україною. Насамперед це стосується фактичного визнання права України на членство в НАТО та ЄС, що раніше було основною проблемою у відносинах нашої держави з її західними партнерами.

 

Так, 18–19 квітня ц. р. в Україні вперше було проведено виїзне засідання Військового комітету НАТО на рівні військових представників. Захід був організований у Національній академії сухопутних військ Збройних Сил України у Львові, а його головною метою стало підтвердження підтримки нашої держави з боку Північноатлантичного союзу. Під час зустрічі були розглянуті та уточнені стратегічні напрями співробітництва між Україною та НАТО, а також практичні питання надання допомоги у зміцненні української армії. Зокрема, порушувалося питання щодо надання летальної зброї для потреб української армії. За звичайною практикою, виїзні засідання НАТО проводяться в країнах-членах Альянсу або країнах-кандидатах на вступ до організації. Тим самим був кинутий прямий виклик Росії, яка вважає можливість приєднання України до НАТО «червоною лінією» та критичною загрозою її інтересам і безпеці.

Учасники виїзного засідання Військового комітету НАТО в Україні

В свою чергу, в контексті європейської інтеграції України показовий характер мало засідання 18–19 квітня ц. р. в Страсбурзі Парламентського Комітету Асоціації між Україною та Європейським Союзом. За результатами засідання була прийнята резолюція, в якій вперше визнається право України на порушення питання щодо набуття членства в ЄС (згідно зі 49-ю статтею Договору про Європейський Союз) у випадку, якщо вона досягне відповідних критеріїв. В цьому зв’язку керівництву ЄС рекомендується підтвердити європейські прагнення України у тексті підсумкової декларації, яка має бути прийнята на 20-му саміті Україна-ЄС у липні 2018 року. Крім того, Парламентський Комітет виступив за продовження санкцій проти Росії, а також підтримав позицію України щодо необхідності розгортання миротворчої місії ООН у зоні конфлікту на Донбасі.

Учасники Парламентського Комітету Асоціації між Україною та ЄС

Українське питання порушувалося також під час засідання Ради ЄС з іноземних справ 16 квітня ц. р. в Люксембурзі, яке було присвячене розгляду відносин між Європейським Союзом та Росією. Верховний комісар ЄС з питань зовнішніх справ та політики безпеки Ф. Могеріні зробила наголос на продовженні агресивних дій Москви проти України та в Сирії. З огляду на це була підтверджена позиція Брюсселю щодо побудови стосунків з Росією на основі п’яти принципів (ухвалені в березні 2016 року), які передбачають: можливість змін у ставленні ЄС до Росії лише у випадку повного виконання нею Мінських домовленостей; поглиблення співробітництва Євросоюзу з країнами «Східного партнерства» та Центральної Азії; посилення енергетичної безпеки Європейського Союзу та його можливостей протидії «гібридним» загрозам з боку Москви; обмеження взаємодії з РФ виключно питаннями вирішення проблем довкола Сирії, Ірану та КНДР; підтримка розвитку громадянського суспільства у Російській Федерації.

Верховний комісар ЄС з питань зовнішніх справ та політики безпеки Федеріка Могеріні
на засіданні Ради ЄС з іноземних справ

Інші аспекти співробітництва між Україною та її західними партнерами

На сьогодні на ЄС припадає 36,5 % аграрного експорту України

Базу для розвитку воєнно-політичного співробітництва між Україною та Європейським Союзом і НАТО створює переорієнтація торговельно-економічних зв’язків нашої держави з Росії на Європу. Так, протягом січня–лютого 2018 року український аграрний експорт до країн ЄС зріс на 28,1 %, або на 224,7 млн дол. США у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року, до 1,025 млрд дол. США. Таким чином, на сьогодні на ЄС припадає 36,5 % аграрного експорту України. Основними видами експортної продукції залишались зернові культури, олія та насіння олійних культур. Крім того, суттєво збільшились обсяги експорту м’яса птиці, яєць, вершкового масла, шоколаду та виноградних вин.

 

Окремі події та чинники впливу на відносини між Україною і західними країнами та міжнародними організаціями

Незважаючи на успіхи України у становленні партнерства із Європейським Союзом та НАТО, ми не можемо впадати в ейфорію та зупинятися на досягнутому. Згідно з доповіддю Державного департаменту США, в Україні продовжуються порушення прав людини, в т. ч. переслідування людей за політичними мотивами, незаконні арешти та утримання під вартою, утиски засобів масової інформації та здійснення тиску на бізнес. Все це стосується анексованого Росією Криму та окупованого Донбасу. Разом з тим, у доповіді Держдепартаменту США відмічається також і невирішеність проблеми подолання корупції у центральних та місцевих органах державної влади України.

 

Негативним сигналом для України є також критика з боку ЄС щодо недостатньої ефективності реформ у нашій державі. В цьому плані керівництво Європейської комісії висловлює занепокоєння з приводу впливу передвиборчої ситуації в Україні на рішення керівництва держави стосовно вимог ЄС, які мають непопулярний характер в країні. В першу чергу це стосується підвищення цін на енергоносії та можливості збільшення пенсійного віку.