24 квітня 2018

Китай (中国) сьогодні

Огляд подій (16.04–22.04.2018)

 

І. Основні події та тенденції у розвитку ситуації в Китаї та довкола нього

За оцінками міжнародних фінансових інституцій, стійке економічне зростання КНР сприяє відновленню позитивної динаміки розвитку світової економіки, а також збільшенню обсягів міжнародної торгівлі, що створює безпрецедентні можливості для інших країн.

Так, середньорічний приріст ВВП Китаю у період 2013–2016 років становив 7,2 %, що значно перевищило відповідні показники США — 2,1 %, єврозони — 1,2 %, Японії — 1,1 % та всього світу — 2,7 %. При цьому, протягом згаданого періоду частка КНР у глобальній економіці збільшилась з 12,5 % до 15,3 %, а середній внесок країни у зростання світової економіки досяг 34 %.

Водночас Китай, де проживає п’ята частина населення планети, став ключовою силою у зростанні обсягів світового споживання. У 2013–2016 роках середній внесок КНР у даний показник склав 23,4 %, у той час як США — 23 %, єврозони — 7,9 %, а Японії — 2,1 %. В цей же період темпи росту споживання в КНР у середньому становили 7,5 %, що майже втричі перевищило показник загальносвітового рівня.

Крім того, у 2017 році Китай встановив чергові рекорди по обсягам імпорту сирої нафти, залізної руди та соєвих бобів, що зіграло важливу роль у стабілізації цін на сировинні товари та стимулювало відновлення економік країн-постачальників такої продукції.

Середньорічний приріст ВВП Китаю у період 2013–2016 років становив 7,2 %

Згідно з розрахунками Головного статистичного управління КНР, без позитивного впливу Китаю середньорічне зростання глобальної економіки уповільнилося би на 0,6 %, а рівень її волатильності підвищився би на 5,2 %.

 

ІІ. Стратегічна ініціатива КНР «Пояс і шлях» у контексті китайських та регіональних інтересів

Важливим інструментом поглиблення співробітництва в рамках «Поясу і шляху» є проведення систематичних форумів з розгляду питань, які становлять взаємний інтерес. Зокрема, на минулому тижні (12 квітня ц. р.) у Пекіні відбувся торговельно-інвестиційний форум «Пояс і шлях» за участю понад 700 представників урядів, ділових та наукових кіл з більш ніж 70 країн, а також міжнародних організацій.

Під час заходу заступник голови Всекитайського комітету Народної політичної консультативної ради КНР, голова Всекитайської асоціації промисловців та торгівців Гао Юньлун визначив головні завдання «Поясу і шляху» у згаданій сфері. Насамперед, серед них були названі створення платформи для зміцнення зв’язків між учасниками китайської ініціативи та іншими країнами в інтересах спільного розвитку.

Гао Юньлун підвів підсумки співпраці КНР з країнами «Поясу і шляху» з часу започаткування ініціативи. За його словами, з 2013 по 2017 рік загальний товарообіг Китаю з його партнерами по «Поясу і шляху» перевищив 5 трлн дол. США, а прямі зовнішні інвестиції у їх економіки склали 70 млрд дол. США. Крім того, було засновано 75 зон торговельно-економічної взаємодії, а також створено 210 тис. робочих місць.

12 квітня ц. р. у Пекіні відбувся торговельно-інвестиційний форум «Пояс і шлях»

Підсумкам діяльності «Поясу і шляху» була присвячена також доповідь Міжнародного фінансового форуму та британського журналу Central Banking Journal в аналітичному центрі Інституту Брукінгса у Вашингтоні 18 квітня ц. р. У документі наводяться результати опитувань близько 70 банків різних країн щодо впливу «Поясу і шляху» на національні економіки. За оцінками фінансових експертів, китайська ініціатива сприяє підвищенню темпів економічного росту їх країн на 1,5–5,5 %.

 

В рамках подальшого розвитку «Поясу і шляху» керівництво КНР докладає зусиль з розширення можливостей транспортного сполучення із сусідніми регіонами. Зокрема, з цією метою передбачається активізація заходів зі сприяння розбудові Транскаспійського міжнародного транспортного маршруту, який проходить від КНР через Казахстан, акваторію Каспійського моря, Азербайджан, Грузію і далі до Туреччини, України та європейських країн. Основними з таких заходів стануть надання фінансової допомоги у модернізації транспортної інфраструктури транспортного коридору, а також введення спеціальних пільгових тарифів для вантажоперевізників.

Проект Транскаспійського міжнародного транспортного маршруту

 

ІІІ. Інші тенденції та події, що позначаються на ситуації в Китаї та довкола нього

3.1. Політика. Розвиток міжнародного співробітництва КНР

В умовах ускладнення відносин між Китаєм та США через загострення торговельно-економічних суперечностей сторін, керівництво КНР активізує співробітництво з іншими провідними державами світу.

13 квітня ц. р. у Шанхаї відбулась зустріч між членом Політбюро ЦК КПК, главою Канцелярії ЦК КПК з іноземних справ Ян Цзечі та радником з питань національної безпеки Індії А. Довалом. Сторони відмітили позитивні зрушення у розвитку китайсько-індійських стосунків, що відповідає докорінним інтересам обох країн, а також йде на користь стабільності, розвитку та процвітанню Азії і всього світу. Виходячи з цього була досягнута домовленість стосовно продовження зусиль з подальшого поглиблення взаємодії КНР та Індії у всіх сферах.

 

Водночас 16 квітня ц. р. у Токіо був проведений 4-й Китайсько-японський економічний діалог на високому рівні за участю члена Державної ради КНР, міністра закордонних справ країни Ван І та глави МЗС Японії Т. Коно. Діалог був відновлений після восьмирічного періоду припинення тісних контактів між двома країнами, що засвідчило позитивні зміни у відносинах сторін. На основі цього глави зовнішньополітичних відомств Китаю та Японії дійшли згоди стосовно необхідності закріплення досягнутих успіхів та зосередження зусиль на зміцненні політико-економічного фундаменту китайсько-японської співпраці. Передбачається активізація дій з реалізації спільних проектів у рамках «Поясу і шляху», прискорення переговорів щодо створення зони вільної торгівлі між Китаєм, Японією і Південною Кореєю та сприяння зміцненню торговельно-економічних зв’язків у регіоні. Перебуваючи у Токіо, Ван І зустрівся також з прем’єр-міністром Японії С. Абе та представниками політичних і бізнесових кіл країни.

16 квітня ц. р. у Токіо відбувся 4-й Китайсько-японський економічний діалог на високому рівні

Поряд з цим триває розвиток інвестиційного та торговельно-економічного співробітництва між Китаєм та країнами Центрально-Східної Європи. Перспективи зміцнення стосунків сторін у згаданій сфері обговорювалися під час міжнародного семінару з питань регіонального співробітництва КНР-ЦСЄ 16–17 квітня ц. р. у китайській провінції Шаньдун (Східний Китай). Під час заходу була підтверджена важливість країн ЦСЄ для Китаю, що є не тільки споживачами китайської продукції, але і каналом для її просування на ринки Європейського Союзу. З огляду на це, учасники семінару висловили спільну думку стосовно позитивного характеру взаємодії у форматі «16+1».

 

3.2. Економіка. Окремі аспекти економічної ситуації в КНР

Уряд Китаю підводить підсумки економічного розвитку країни у першому кварталі поточного року. За даними Державного статистичного управління КНР, зберігається тенденція росту всіх макроекономічних показників, у т. ч.: ВВП країни на 6,8 % до близько 3,2 трлн дол. США; обсягів роздрібних продаж — на 9,8 %; інвестицій в основні фонди — на 7,5 % до 1,6 трлн дол. США; доходів державних підприємств — на 8,7 % до 1,02 трлн дол. США; бюджетних надходжень — на 13,6 % до 800 млрд дол. США; реальних доходів населення — на 6,6 %.

 

На цьому фоні КНР та США здійснюють пошук шляхів урегулювання торговельних суперечностей між двома країнами. Розгляд згаданої проблеми став основним питанням Китайсько-американського саміту по промисловому співробітництву 17–18 квітня ц. р. у м. Чикаго. Захід був організований американською фінансовою компанією Goldman Sachs Group та Китайською інвестиційною корпорацією (CIC), а у його роботі взяли участь представники ділових кіл двох країн. Учасники саміту досягли згоди щодо необхідності зосередження зусиль на сприянні взаємним інвестиціям, у т. ч. на рівні урядів КНР і США та органів регіональної і місцевої влади.

Виступ посла КНР у США Цуй Тянькая на Китайсько-американському саміті по промисловому співробітництву в Чикаго

Продовжується розвиток співробітництва між Китаєм та Росією. 18 квітня ц. р. у Пекіні була проведена церемонія відкриття «Центру підтримки китайських інвесторів та підприємців в РФ». Головним завданням цього органу є сприяння реалізації спільних інвестиційних проектів у т. ч. у форматі «Поясу і шляху». Разом з тим, представники банку «Росія» відмічають суттєве розширення масштабів тіньової діяльності китайських підприємств на російському фінансовому ринку. Оборот подібних операцій із використанням механізмів обігу криптовалют досягає 9,6 млрд. дол. США за місяць.

 

3.3. Питання безпеки та силові структури

Ситуація довкола Корейського півострова. Послідовна санкційна політика світової спільноти у відношенні Північної Кореї змушує керівництво країни докорінно змінювати свою зовнішню та внутрішню політику. 20 квітня ц. р. лідер КНДР Кім Чен Ин виступив з офіційною заявою щодо призупинення національної ядерної програми без будь-яких передумов. Того ж дня пленум Центрального комітету правлячої Трудової партії Кореї прийняв рішення щодо переходу до нового стратегічного курсу, який передбачає побудову потужної соціалістичної економіки країни та якісне підвищення життєвого рівня населення на основі науково обґрунтованих та інноваційних підходів. Рішення Пхеньяну були схвалені ООН, ЄС та провідними державами світу, в т. ч. КНР, США та Японією.

20 квітня ц. р. лідер КНДР Кім Чен Ин виступив з офіційною заявою
щодо призупинення національної ядерної програми

Все це створює позитивний фон для підготовки зустрічі між президентом США Д. Трампом та лідером КНДР Кім Чен Ином, яка може здійснити визначальний вплив на вирішення безпекових проблем у регіоні. В рамках проведення консультацій з даного питання на минулому тижні відбувся візит до Північної Кореї кандидата на посаду державного секретаря США, діючого директора ЦРУ М. Помпео, який провів закриті переговори з Кім Чен Ином. Деталі переговорів не розголошуються. Разом з тим, за словами Д. Трампа, вони засвідчили можливість досягнення позитивних зрушень у ядерному роззброєнні КНДР.

 

Водночас керівництво Північної Кореї демонструє високий рівень зацікавленості у поглибленні стосунків з Китаєм, який залишається найближчим партнером КНДР. За словами Кім Чен Ина під час зустрічі з главою Відділу міжнародного співробітництва ЦК КПК Сун Тао минулого тижня в Пхеньяні, він буде рішуче просувати традиційно дружні відносини з КНР та виведе їх на якісно новий рівень.

Зустріч лідера КНДР Кім Чен Ина з главою Відділу міжнародного співробітництва ЦК КПК Сун Тао в Пхеньяні

Основні події в регіоні у військовій сфері

КНР. У рамках заходів з модернізації збройних сил Китаю та підвищення їх бойового потенціалу в квітні ц. р. була прийнята на озброєння нова балістична ракета середньої та більшої дальності, яка дозволяє наносити удари по сухопутних і морських цілях. Нова ракетна система створена на базі китайської ракети DF-26 попереднього покоління з дальністю 3–4 тис. км і може оснащуватись як звичайними, так і ядерними боєголовками.

Водночас у китайських ЗМІ відмічається факт досягнення переваги над Росією у розробці та виробництві низки високотехнологічних видів військової техніки, в т. ч. безпілотних літальних апаратів. На сьогодні Китай вже виробляє і експортує розвідувальні та ударні БПЛА, які відсутні у Росії. З огляду на це привертається увага до спроб російської сторони отримати доступ до китайських військових технологій, що повністю змінює характер відносин між двома країнами у згаданій сфері.

 

3.4. Наука та технології

Однією з основних складових науково-технічного прогресу у світі є активний розвиток інформаційних технологій. Досягнення Китаю в цій сфері впевнено роблять його провідним світовим лідером у побудові цифрової економіки та створенні систем штучного інтелекту.

Згідно з доповіддю науково-дослідного підрозділу китайської компанії Tencent, оприлюдненої під час саміту цифрової економіки «Інтернет+ в Китаї 2018», що відбувся 12 квітня ц. р. в м. Чунцін, сукупний обсяг цифрової економіки Китаю в 2017 році склав близько 4,23 трлн дол. США з приростом 17,24 % у порівнянні з попереднім роком. У доповіді враховувались п’ять головних аспектів, а саме: цифрові технології; цифрова торгівля; цифровий уряд; цифрова культура; цифрове життя.

12 квітня ц. р. в м. Чунцін відбувся саміт цифрової економіки
«Інтернет+ в Китаї 2018»

Розвиток цифрової економіки КНР створює потужне підґрунтя для успішної реалізації програми «Зроблено в Китаї», в т. ч. у галузі побудови автоматизованих транспортних систем. За прогнозом міжнародної консалтингової компанії McKinsey, до 2030 року Китай стане найкрупнішим виробником безводійних автомобілів. Загалом їх буде випущено близько 8 млн одиниць, а до 2040 року — 13,5 млн одиниць.

Успішна реалізація наведених планів потребує підготовки значної кількості висококваліфікованих кадрів. З цією метою Міністерством освіти КНР та Пекінським університетом започаткована програма навчання 500 викладачів та 5 тис. студентів за спеціальністю «штучний інтелект». Програма розрахована на 5 років і передбачає залучення провідних світових вчених, включаючи нобелівських лауреатів.

 

ІV. Плани та перспективи співробітництва між КНР і Україною

Вагомою складовою поглиблення співробітництва між КНР та Україною є розвиток відносин на рівні окремих регіонів двох країн. Зокрема, протягом минулого року загальний обсяг товарообігу між Харківською областю України та Китаєм склав 315 млн дол. США, з них експорт товарів харківського виробництва — 45 млн дол. США. Основними з таких товарів залишались харчові продукти, високотехнологічне обладнання та продукція машинобудування. В цьому плані найбільш показовий характер мала реалізація контракту щодо постачання харківським заводом ФЕД обладнання для авіаційної промисловості КНР на суму 25 млн дол. США. Крім того, між Харковом та Китаєм налагоджена тісна співпраця у галузі освіти та науки. На сьогодні у 22-х харківських вузах навчається 400 китайських студентів, а науково-дослідні установи двох країн проводять спільні дослідження в рамках низки інноваційних проектів.

 

У свою чергу, в квітні ц. р. китайська провінція Хайнань спростила візовий режим для громадян України. Безвізовий режим почне діяти з 1 травня ц. р. Термін можливого перебування туристів на острові буде збільшений з 21 до 30 діб. Нові правила діятимуть як стосовно туристичних груп, так і окремих осіб, які приїжджатимуть на острів, користуючись послугами туристичних агентств.

Китайська провінція Хайнань спростила візовий режим
для громадян України