20 квітня 2014

Президентські вибори в Афганістані — перший етап подолано

5 квітня 2014 року в дуже непростих умовах в Афганістані пройшли президентські і муніципальні вибори. Влада країни і міжнародне співтовариство визнали їх успішними.

Як заявив голова національної Незалежної виборчої комісії Ю.Нуристані, явка виборців була близько 58 %, що становило приблизно 7 млн. з 12 млн. виборців.

За попередніми даними, в другий тур виборів пройшли:

  • колишній міністр закордонних справ Абдулла Абдулла, за якого проголосувало приблизно 41,9 % виборців;
  • екс-міністр фінансів Ашраф Гані Ахмадзай, що набрав 37,5 %;
  • колишній міністр закордонних справ Залмай Расул, за якого проголосувало 9,8 % виборців.

Жоден з решти 5 кандидатів не набрав шести чи більше відсотків.

Напередодні виборів в країні були вжиті безпрецедентні заходи безпеки. Наприклад, до справи забезпечення порядку на виборах було залучено 350 тисяч військовослужбовців і співробітників правоохоронних органів, навколо усіх виборчих дільниць в країні були створені «кільця безпеки», а усі дороги до Кабулу були перекриті блокпостами. Проте, під час терористичних акцій в день голосування загинуло 20 і отримали поранення 43 людини, в основному це військовослужбовці і співробітники поліції.

Примітка: Афганський рух «Талібан» і пакистанський «Техрик-і-талібан-є Пакистан» уклали угоду про організацію спільних збройних рейдів на афганську територію. Основою для такого кроку стала домовленість пакистанських талібів з владою Ісламабаду про припинення вогню. Експерти вважають, що ця перерва украй потрібна пакистанським талібам для збереження військових таборів племен в районі Північний Вазіристан і зосередження усіх зусиль на афганському напрямі.

У Північному Вазіристані 26 березня 2014 року пройшов перший раунд переговорів між владою Пакистану і представниками талібів. Передбачається, що наслідком цих зустрічей стане повне припинення вогню і нормалізація ситуації в регіоні. В той же час, афганський «Талібан» активізував терористичні дії на усій території Афганістану з метою зриву запланованих на 5 квітня президентських виборів.

Відповідно до афганського законодавства, для перемоги на президентських виборах кандидатові необхідно набрати 50 % плюс один голос. Не зважаючи на те, що підрахунок голосів досі не завершений, попередні підсумки підтверджують прогнози експертів про необхідність проведення другого туру виборів.

Офіційний підрахунок голосів повинен закінчитися до 20 квітня. У разі, якщо жоден з претендентів не зможе отримати необхідні для перемоги 50 % плюс один голос, то 28 травня в Афганістані відбудеться другий тур президентських виборів.

Головним чинником, здатним змінити результати вже минулого туру виборів, може стати розгляд заяв про порушення виборчого законодавства. Зокрема, на сьогодні число скарг досягло 3 тисяч, при цьому по деяких з них вже вжиті адміністративні заходи щодо порушників. До розряду таких, що не усуваються, і серйозних порушень спостерігачі віднесли нестачу бюлетенів для голосування. На багатьох ділянках вони закінчилися вже до середини дня.

Усі три кандидати тривалий час обіймали провідні позиції в різних кабінетах нинішнього президента Хаміда Карзая і є представниками впливових сил

Тепер про переможців. Усі три кандидати тривалий час обіймали провідні позиції в різних кабінетах нинішнього президента Хаміда Карзая і є представниками впливових сил. Усі троє відомі, як прибічники підписання угоди зі США про «стратегічне партнерство», що передбачає подальше перебування на території країни американського військового контингенту, але в скороченому складі. Замість нинішніх приблизно 35 тисяч військовослужбовців залишаться 10-11 тисяч, але суті це не міняє, оскільки американська присутність в Афганістані збережеться.

 

Розглянемо детальніше кожного з них.

 

Доктор Абдулла Абдулла − прихильник ісламської демократії, лідер опозиційного руху «Національна коаліція Афганістану».

Наполовину етнічний таджик і пуштун Абдулла Абдулла - колишній міністр закордонних справ і кандидат на виборах 2014 року
Наполовину етнічний таджик і пуштун Абдулла Абдулла - колишній міністр закордонних справ і кандидат на виборах 2014 року

http://rus.azattyq.org/

Абдулла Абдулла народився в 1959 році в Кабулі в сім'ї батька -пуштуна і матері-таджички. Його батько, Голам Махауддін Хан Замріяні, був сенатором від провінції Кандагар в Національній Раді останнього скликання в період правління Мохаммада Захір Шаха.

Середню освіту здобув в кабульській гімназії «Надірі». У 1977 році вступив до Кабульського медичного інституту, який успішно закінчив в 1984 році. Рік пропрацював лікарем в кабульській лікарні ока «Нур». У кінці того ж року поїхав до Пакистану, де працював в одній з лікарень, що надають медичні послуги афганським біженцям.

Незабаром Абдулла Абдулла повернувся на батьківщину і дуже швидко опинився в Панджшері в лавах моджахедів під командуванням Ахмад Шаха Масуда, де і завоював довіру останнього.

У 1992-1996 роках, після приходу моджахедів до влади в Кабулі і створення тимчасового уряду, в якому Ахмад Шах Масуд обійняв пост міністра оборони, доктор Абдулла був призначений на посаду керівника канцелярії і офіційного представника міністра оборони.

З приходом до влади талібів і створенням «Північного альянсу» на півночі Афганістану, в період з 1996 по 2001 рік Абдулла обіймав пост заступника і виконувача обов’язки міністра закордонних справ Афганістану в уряді Бурхануддіна Раббані. У ці роки він грав основну роль в забезпеченні зовнішніх зв'язків уряду Раббані зі світовою спільнотою.

Не зважаючи на те, що уряд Раббані контролював не більше 10 відсотків території країни, Афганістан мав місце в ООН і свої представництва в багатьох країнах світу. Після вбивства Ахмад Шаха Масуда в 2001 році і під час війни з талібами доктор Абдулла був офіційним представником «Північного альянсу» в міжнародних організаціях.

Відповідно до Боннських угод, він був призначений міністром закордонних справ тимчасової адміністрації Хаміда Карзая і зберіг за собою цей пост в перехідному уряді. Проте після виборів в жовтні 2004 року він не увійшов до складу обраного кабінету Хаміда Карзая і відійшов від офіційної діяльності, долучившись до політичної опозиції, де створив коаліцію під назвою «Зміни і надії».

Під час других президентських виборів в серпні 2009 року Абдулла був головним суперником Хаміда Карзая. Тоді жоден з кандидатів не зумів набрати достатньої кількості голосів для перемоги, і виборча комісія оголосила Хаміда Карзая і Абдуллу Абдуллу суперниками на другому турі виборів. Проте Абдулла відмовився від участі в подальшій боротьбі, мотивуючи це тим, що вибори не є прозорими. І виборча комісія оголосила переможцем Х.Карзая.

Головним гаслом доктора Абдулли на минулих виборах було встановлення парламентського устрою. Президентський устрій він називав причиною централізації влади і корупції в державних органах. Він підкреслював, що у разі приходу до влади він внесе зміни до Конституції.

Після виборів 2009 року політичний блок «Змін і надій» змінив свою назву на «Національну коаліцію», після чого до нього приєдналися деякі політичні групи і окремі політики. До моменту утворення «Національного фронту», до якого увійшли три партії — «Ісламське суспільство Афганістану», «Ісламська народна єдність» і «Національний ісламський рух», — «Національна коаліція» залишалася найбільшим політичним утворенням системної опозиції.

На виборах 2014 року Абдуллу підтримують «Ісламська партія» під керівництвом Абдул Хаді Аргандівала, партія «Ісламської народної єдності», основна частина партії «Джаміат-є-Ісламі», ще кілька організацій, а також низка впливових політичних фігур. Але він — таджик і його фігуру пуштуни вважають неприйнятною.

Доктор Абдулла одружений, має трьох дочок і одного сина. Окрім мови дарі володіє пушту, англійською і арабською мовами досконало.

 

На відміну від нього, інший фаворит президентських виборів Ашраф Гані Ахмадзай — пуштун з племені ахмадзай.

Ашраф Гані Ахмадзай — пуштун з племені ахмадзай
Терористи-смертники атакували у вівторок, 25 березня, будинок кандидата в президенти Афганістану екс-міністра фінансів Ашрафа Гані Ахмадзая

http://lenta.ru/ 

Ашраф Гані Ахмадзай народився в 1953 році в провінції Логар. Освіту здобув в Американському університеті Бейрута, Колумбійському університеті США і має наукову ступінь доктора наук в області антропології. А.Г.Ахмадзай вважається одним з основних розробників плану «афганізації» безпеки в уряді Хаміда Карзая.

Ахмадзай багато років пропрацював експертом і аналітиком з питань Афганістану у Всесвітньому банку. Також він працював в університеті Джонса Хопкінса в США і Оргуському університеті в Данії.

У жовтні 2001 року він був призначений радником спеціального представника ООН в Афганістані Ахзара Ібрахімі, але через декілька місяців Ахмадзай обійняв посаду старшого радника президента Афганістану Хаміда Карзая. В той же час він також був керівником Управління з координації міжнародної допомоги Афганістану.

З червня 2002 по грудень 2004 року Ахмадзай виконував обов'язки міністра фінансів в кабінеті перехідного уряду під керівництвом Хаміда Карзая. У цей період він розпочав грошово-фінансову реформу і домігся деяких успіхів в цій області, проте потім його реформаторська діяльність підпадає під жорстку критику політичних кіл країни.

Після президентських виборів 2004 року пан Ахмадзай не потрапив до складу обраного уряду і був призначений ректором Кабульського державного університету. Через два роки роботи на цій посаді він пішов у відставку і офіційних державних постів не обіймав.

У 2006 році кандидатура Ахмадзая офіційно висувається Афганістаном на посаду наступника Кофі Аннана на посту Генерального секретаря ООН, проте він програв нинішньому генсекові ООН Пан Гі Муну.

На президентських виборах 2009 року, змагаючись з нинішнім президентом Хамідом Карзаєм, він не набрав необхідної кількості голосів. У 2010 році американський журнал Foreign Policy вніс його у свій щорічний список мислителів світового масштабу (50-е місце), а британський журнал Prospect віддав йому другу позицію в аналогічному списку.

Під час другого періоду свого президентського правління Х.Карзай призначив Ашрафа Гані Ахмадзая керівником програми передачі відповідальності за безпеку від іноземних сил до рук внутрішніх сил безпеки. Очікується, що ця програма буде завершена до кінця поточного року, до моменту виведення основних частин міжнародних коаліційних сил з Афганістану.

Завдяки досвіду роботи у Всесвітньому банку і низці північноамериканських інститутів, Гані має тісні зв'язки з Вашингтоном. Зарубіжні і афганські мас-медіа пишуть про нього, як про «улюбленця Америки», і його перемогу на нинішніх президентських виборах Захід зустрів би з великим задоволенням.

Але бажання Заходу і запити афганських еліт розходяться набагато сильніше, ніж може видаватися на перший погляд. Гані в очах західного істеблішменту, безумовно, виглядає привабливо завдяки своїй освіті, наявності вченого ступеня і манерам поведінки. Але ряд іноземних політиків, що знають ситуацію «зсередини» і розуміють, якими інструментами повинен користуватися президент Афганістану, ставляться до технократа Гані досить стримано.

Перемога Гані, президента явного слабкого, означатиме, що Афганістан так і залишиться набором провінцій, де панують місцеві вожді — «польові командири», а президент в Кабулі — не більше ніж «офіційна особа», що виконує представницькі функції. При такому розкладі його обрання не відповідатиме інтересам суспільства і не забезпечить Афганістану ні стабільності, ні миру.

 

Саме виходячи з цих міркувань, чаша симпатій виборців може гойднутися у бік ще одного пуштуна, доктора медицини Залмая Расула, який обіймав кілька міністерських постів в уряді Х.Карзая.

Доктор медицини Залмай Расул: в Афганістані – найбільш вільна преса в регіоні
Доктор медицини Залмай Расул: в Афганістані – найбільш вільна преса в регіоні
http://www.unmultimedia.org//

Залмай Расул народився в 1943 році в Кабулі і є етнічним пуштуном з племені Мохаммадзай. Залмай Расул вільно володіє дарі, пушту, французькою, англійською і італійською мовами. У меншій мірі володіє арабською мовою.

Медичну освіту і ступінь доктора здобув у Франції.

Залмай Расул був одним з учасників першої боннської конференції з Афганістану, яка проходила в 2001 році в Німеччині і завершилася створенням тимчасового уряду Афганістану. Він був в числі осіб, які увійшли до Кабула разом з Хамідом Карзаєм після падіння режиму талібів.

У 2002 році, після приходу до влади нового уряду, Хамід Карзай запропонував кандидатуру Расула на посаду міністра цивільної авіації, що було одностайно схвалено кабінетом. Через нетривалий час Залмай Расул призначається радником президента Афганістану з питань безпеки і перебуває на цій посаді до 2010 року. До його обов'язків, зокрема, входила «координація діяльності в області безпеки і зовнішньої політики».

У січні 2010 року президент Афганістану Хамід Карзай, після свого переобрання, представив Залмая Расула парламенту країни як претендента на посаду міністра закордонних справ, і його кандидатура була ухвалена більшістю голосів членів нижньої палати парламенту.

Останні 12 років пан Расул знаходився серед наближених до Хаміда Карзая осіб в керівництві країни і супроводжував його під час важливих зарубіжних поїздок.

Президент Хамід Карзай, який з часом піде, не говорив, кого він підтримує на виборах, але вважається, що саме Расула, оскільки саме на його користь зняв свою кандидатуру молодший брат Карзая — Каюм. Втім, це не показник довіри, в Афганістані серед політичної еліти ніхто нікому не довіряє. Це, швидше, показник дивного і парадоксального симбіозу інтересів західних компаній, що беруть участь в процесах з реконструкції Афганістану, і «нових талібів», наркоемірів, які отримують гроші за супровід американських військових вантажів. Для останніх присутність західного військового контингенту створила сприятливі умови, коли значно розширилися плантації опійного маку і нестримно виросли прибутки. Вони бачать в Расулі людину, яка здатна забезпечити стабільність подальшого їх існування. Без яких-небудь реформ і, найголовніше, переділу власності.

За оцінками експертів, перед новим главою афганської держави стоять винятково складні завдання. Передусім, це вирішення проблеми забезпечення внутрішньої безпеки, від чого залежить існування нинішньої влади. Президент повинен буде в найкоротші терміни остаточно визначити перспективи перебування іноземних військ на території країни після 2014 року. Зазначимо, що усі троє фаворитів заявили, що у разі перемоги готові підписати з США угоду про співпрацю у галузі безпеки, яка дасть змогу продовжити стратегічну співпрацю між двома країнами і, зокрема, вирішити питання про перебування американських військ в Афганістані.

Поки що чинний президент Афганістану Хамід Карзай
Поки що чинний президент Афганістану Хамід Карзай пред'явив нові вимоги до двосторонньої угоди про безпеку з США. Він не підпише документ, якщо Америка не допоможе афганській владі в переговорах з талібами, не звільнить 17 афганських в'язнів Гуантанамо і не заборонить своїм військовослужбовцям вриватися в будинки мирних громадян. Вашингтон у відповідь пригрозив повним виведенням військ вже в 2014 році

http://www.gazeta.ru/

Поки що чинний президент Афганістану Хамід Карзай, як відомо, категорично відмовився підписувати угоду про безпеку зі США, що передбачає продовження термінів присутності в країні американського військового контингенту. Така «принципова» позиція — не більше ніж гра, спрямована на те, щоб зберегти незаплямованою свою репутацію для наступних політичних ігор. Між тим, слід враховувати:

По-перше, двостороння угода про безпеку і подальшу військову присутність в Афганістані, (за якою незабаром буде укладено вже підготовлену угоди про співпрацю Афганістану і НАТО, що забезпечується США), буде підписана новим президентом, незалежно від того, хто ним стане. Отже в принципі ніякого виведення не передбачається, доречніше вести мову про трансформацію контингенту зі скороченням числа військовослужбовців і збільшенням чисельності співробітників приватних військових компаній.

По-друге, сьогодні на території Афганістану зосереджено дві третини світового виробництва героїну.

Афганські фермери збирають опійний мак, щоб отримати латекс опіуму, який використовується для виготовлення героїну
Афганські фермери збирають опійний мак, щоб отримати латекс опіуму, який використовується для виготовлення героїну

 http://orvill.livejournal.com/

75-80 % цього бізнесу володіє афганська еліта, на чолі якої Карзай і призначені ним губернатори провінцій. І міняти щось тут ніхто ні в Кабулі, ні на заході не збирається. Це означає, що Афганістан, незалежно від результатів президентських виборів, залишиться центром світового виробництва опіату і героїну. Для Росії, Ірану, держав Західної Європи це реальна небезпека.

По-третє, між офіційним Кабулом і «Талібаном» вже давно укладені деякі неформальні угоди. Войовнича риторика, взаємні прокляття і погрози, відсутність офіційних переговорів нікого не повинні вводити в оману. Ідеологічна складова в діяльності «Талібану» знижується, усі гасла про «ісламський емірат Афганістан», «визвольний похід на Північ» поступаються місцем «побутовим питанням», таким, як перерозподіл часток в наркобізнесі і переділ каналів доступу до фінансових потоків, що йдуть із заходу і від міжнародних організацій на «реконструкцію і розбудову демократії».

«Крайніми», за підсумками цих угод, стануть бійці, що знаходяться на території Афганістану, з пострадянської Середньої Азії, салафіти Киргизії, Таджикистану,Туркменії, члени «Хізб-ут-Тахрір» і «Ісламського руху Узбекистану». Усім їм в балансі, що склався між Кабулом і «Талібаном», місця просто не залишається, а тому вони починають готуватися до повернення додому, що створить реальну загрозу внутрішній стабільності вже безпосередньо членам ОДКБ — Ашхабаду і Ташкенту. Готовність же центральної влади цих країн до відбиття майбутньої загрози явно сумнівна.

І, нарешті, як вважають західні аналітики, ключ до безпеки Афганістану лежить не в площині імітації демократії, а в економічному розвитку країни. Сьогодні ж реальний внесок в мирне будівництво і економічний розвиток Афганістану вносять Китай, Індія, Іран, частково Росія.

Президент Афганістану Хамід Карзай, що покидає свій пост, позиціонує себе як гарант стабільності системи, яка при ньому склалася, далеко від влади віддалятися теж не збирається. І якщо за конституцією він не може балотуватися на третій термін, то ніякі закони не можуть перешкодити йому і його клану бути «тіньовим» президентом. Досить згадати, що лідер талібів Мулла Омар призначив «тіньових» губернаторів в 32 з 34 провінцій Афганістану, і ці «призначенці» цілком нормально до нинішнього часу уживаються з офіційними «президентськими» губернаторами. А частенько вони мають і спільний бізнес, в першу чергу, в наркоторгівлі. Така, хай і крихка, але рівновага, що створює ілюзію «прогресу в справі забезпечення стабільності і розвитку Афганістану», повністю влаштовує як місцеву владу, так і талібів.

У інтерв'ю, яке можна вважати зразком східного лукавства, посол Афганістану в Росії Азізулла Карзай про політичне майбутнє Карзая сказав: «Чинний президент Афганістану Хамід Карзай є засновником демократичного ладу в Афганістані. Під його керівництвом була прийнята конституція, яка, завдяки своєму демократичному змісту, є одним з найкращих основних законів в регіоні. Афганський народ дуже вдячний президентові за все те, що він зробив для збереження і захисту свободи, незалежності, територіальної цілісності і національного суверенітету Афганістану, благополуччя народу. У нього є величезний досвід управління, що може стати в нагоді новому президентові. Звичайно, він не управлятиме країною, але він може поділитися своїм багатим досвідом і дати необхідні поради для вирішення різних питань».

Таким чином, чинні президентські вибори в Афганістані демонструють, що незалежно від того, хто стане президентом, Афганістан і надалі залишатиметься головним джерелом нестабільності для усього регіону, серйозною загрозою регіональній і міжнародній безпеці

Найближче майбутнє Афганістану, в принципі, очевидне. Нинішня афганська влада навряд чи зможе втримати ситуацію у власних руках. Інтерес американців і європейців до регіону слабшає. На цьому тлі цілком реальними виглядають прогнози повернення до влади руху «Талібан». У таких умовах можливі нові прикордонні конфлікти і збільшення потоку наркотиків з Афганістану на Захід. Нині сотні бойовиків-ісламізму з держав Центральної Азії воюють в Сирії. Аналітики упевнені, що рано чи пізно вони повернуться на батьківщину і спробують створити в регіоні ісламську державу. Не меншу небезпеку складають і діючі в цих державах радикально налаштовані релігійні екстремістські течії.

Таким чином, чинні президентські вибори в Афганістані демонструють, що незалежно від того, хто стане президентом, Афганістан і надалі залишатиметься головним джерелом нестабільності для усього регіону, серйозною загрозою регіональній і міжнародній безпеці.